1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Барам предлог за гејминг комфигурација(30-35к)

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Venom46, 3 ноември 2018.

 1. Venom46

  Venom46
  Intern

  41
  10
  12 Јуни 2018
  Машко
  Е вака дечки,планирам да се подновам со нов компјутер,углавно ќе се користи за гејмање најразлични игри,па да побарам предлог што и какви делови препорачувате(се на се да биде од 30-35 илјади).
  *Без монитор,да напоменам.
  *ми одговара и делови на старо да се зимаат.(доколку вреди)

  Испратено од SM-J500F преку IT.mk форум апликација
   
 2. Venom46

  Venom46
  Intern

  41
  10
  12 Јуни 2018
  Машко
 3. enterprise

  enterprise
  Gaining Experience

  50
  55
  25 Септември 2013
  Машко
  За тие пари можеш нешто вака...
  1. Имаш простор понатака за уште рам
  2. Евентуално механички диск после за повеќе простор за складирање
  3. Појака графичка, оваа би била во рангот на 1050 (у превод 1080P Low/Medium со солиден фрејмрејт)

  upload_2018-11-3_14-48-18.png

  Или ова...

  upload_2018-11-3_14-50-59.png
   
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  332
  264
  14 Јануари 2016
  Машко
  Глупо е да купи i3 а за истите пари има R5 2600..
   
 5. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,178
  1,304
  9 Јуни 2015
  Машко
  и глупо е да купи RX 560 кога за истите пари има GTX 1050
   
  Crash843, zipi123 и на goce03 им се допаѓа ова.
 6. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,081
  2,863
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  и глупо е да купе мало куќаре кога има слаб проток на воздух а треба да се става захтевна графика .
   
 7. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  860
  1,440
  20 Јануари 2015
  Машко
  Уште поглупо е да се даде 9.700 денари за 560 4ГБ,
  За тие пари барај 570 на старо, не копана.
  Ако ти се ризикува можеш да идеш на 580 копана ама строго сеуште под гаранција.
   
  На stefan_off и Tozo8 им се допаѓа ова.
 8. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,081
  2,863
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Исто ко да отидеш у јавна куќа и да бараш не....а жена на 50 години...
   
 9. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  860
  1,440
  20 Јануари 2015
  Машко
  Well, евe една 570 за која може да се верува дека е ,,домаќинка" :)
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. enterprise

  enterprise
  Gaining Experience

  50
  55
  25 Септември 2013
  Машко
  Чисто компаративно беше објавен вториот процесор, секако дека подобра варијанта би било да иде со R5 2600.
  За нормален корисник апсолутно нема да примети разлика помеѓу двата процесора на било која игра, со таа графичка па и со појака...

  Исто говно...дали RX560 или 1050 обична, минорна разлика во цена, дупло повеќе рам, јас би одел со RX560 бидејќи има повеќе рам т.е. можеш комотно да пукнеш текстури до крај на било која игра...

  Па не би рекол да е мало куќаре или дека би имало лош проток на воздух...

  Support 370MM long graphics card
  156MM high CPU cooler

  Type: Vertical ATX,M-ATX
  Product Size: 435 (L) * 206 (W) * 432 (H)mm


  За ова би се сложил да, но да се земе од некој што знаел што прави со картата...
   

Сподели

Вчитување...