• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Барам помош за Flash анимација и ставање на flash на WEB

ernesto

Intern
8 април 2008
175
10
Kumanovo
ernesto's setup  
Processor & Cooler
Intel (R) Core (TM) i3-5005U CPU @ 2.00GHz
Storage
1 TB
RAM
4 GB
Video card
Intel
Mouse
Gembird
OS
Windows 10
Ми треба една ГОЛЕМА помош.
Сакам да научам малку повеќе (а незнам скоро ништо:D) за изготвување на flash анимации и како истите да ги ставам на WEB страна или на БЛОГ.
Исто ме интересира со кои програми се прават flash анимации и како кога ке направм анимација да ја направам (ставам) во exe фајл.
Ако може некој нека ми помогне, дали некој од Вас има некаков туторијал или е-боок?
Оваа сакам да го научам не само за да ми користи за WEB страни, туку сакам и да направам flash анимација за текстови од бендови, па истата анимација да ја направам во exe фајл и потоа кога ке правам mp3 CD со одреден бенд да можам да ги ставам и текстови од сите песни а мислам дека со ова ке биде најдобро.
Се извинувам ако не е право место на форумов за оваа тема :)
Ако треба администраторите нека ја префрлат темата на право место.
Поздрав
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Macromedia e najdobar

tutorialized
Flash Animation Tutorials: Step-by-Step Lessons
Basics of Flash Animation

а колку што знам јас не можеш во .ехе да ја ставиш
тоа ти што ко кажа може средиш ја ја снимаш и потоа кога го режаш цдто му направиш autorun
има и некои програмчињ за таква работа на готово
еден пример е ентер цдата

a за страна има код
<object width="500" height="400">
<param name="movie" value="flash.swf">
<embed src="flash.swf" width="500" height="400">
</embed>
</object>
ова погоре е само основно
еве ти малку со повеке опции
<OBJECT CLASSID="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000"
CODEBASE="http://active.macromedia.com
/flash2/cabs/swflash.cab#version=4,0,0,0"
WIDTH="200" HEIGHT="155">
<PARAM NAME="MOVIE" VALUE="movie_name.swf">
<PARAM NAME="QUALITY" VALUE="HIGH">
<PARAM NAME="PLAY" VALUE="TRUE">
<PARAM NAME="LOOP" VALUE="TRUE">
<PARAM NAME="BGCOLOR" VALUE="#FFFFFF">
<EMBED SRC="movie_name.swf" QUALITY="HIGH" BGCOLOR="#FFFFFF"
WIDTH="200" HEIGHT="155"
TYPE="application/x-shockwave-flash"
PLUGINSPAGE="http://www.macromedia.com/shockwave/download/
index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash">
</EMBED>
</OBJECT>
линк

и ова

работата е доколку и малку имаш познавање од html одма ке ти е јасен кодов погоре и кое за што служи
доколку не знаеш
седни неколку дена и научи го html доволни ке ти се 2-3 дена по неколку часа
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
За да правиш флеш анимации,најдобар програм ти е Adobe Flash CS3,,за да ја ставиш на интернет ти треба веб хостинг,книги имаш многу на нет,еве ти една добра,тука,само што треба да ја купиш.А за да ја направиш анимацијата во .ехе ти треба конвертер,еве тука еден.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
FlaX (од Goldshell), ќе ти заврши работа доколку сакаш само анимиран текст на одредена позадина + звук. Многу е едноставен за работа.
Доколку сакаш посериозно да се занимаваш со анимации тогаш Adobe Flash CS3, а во комбинација со ActionScript се прават чуда.
Ево ти нешто за почеток да се запознаеш со Flash: http://www.tutorijali.net/flash
 

ernesto

Intern
8 април 2008
175
10
Kumanovo
ernesto's setup  
Processor & Cooler
Intel (R) Core (TM) i3-5005U CPU @ 2.00GHz
Storage
1 TB
RAM
4 GB
Video card
Intel
Mouse
Gembird
OS
Windows 10
а колку што знам јас не можеш во .ехе да ја ставиш
тоа ти што ко кажа може средиш ја ја снимаш и потоа кога го режаш цдто му направиш autorun
има и некои програмчињ за таква работа на готово
еден пример е ентер цдата


Видов на едно место дека дека може flash анимација да се конвертира во exe фајл. То го најдов овде: http://azratekstovi.webng.com/azra.swf тоа е WEB страна за текстови од Азра а овде е линкот од конвертирана flash анимација во exe фајл: http://azratekstovi.webng.com/azratekstovi.zip

Во секој случај Благодарам. :bravo:
Само ке треба да прочитам малку повеќе туторијали и e-book за да подобро да ја сватам работата...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
за почеток малку повеке онлине туториали и нешто книги
додека да го фатиш темпото на работа на adobe flash која и да ја почнеш верзија

потоа само креативност и екпериментирање


тоа за ехе не сум го знаел
добра работа:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно