Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Baram pomos okolu vrabotuvanje kako web dev

khazha

Intern
13 декември 2016
17
8
Zdravo,

Se naogam vo skopje, ucev web dev okolu 8-10 meseci preku internet, nemam fakultet, nemam rabotno iskustvo, imam "okay" resume so proekti, znam: html, css, JS, vue, php(laravel), sql(mysql), nodejs, express.

Nekolku meseci veke baram rabota kako full-stack/backend no nemozam da najdam rabota.

Vcera na zlatna kniga pominav preku 250 tech companii i od niv najdov samo 3 na koi sto mozam jas da apliciram(so moeto znaenje).

Preku google keywords barav oglasi vo skopje, i najdov okolu 10 oglasi za toa sto znam.

Preku najdirabota,kariera,vraboti.se,vrabotuvanje, i oglasizarabota, vo poslednive 20 dena kako sto se sekavam ne najdov ni edna nova rabota za toa sto go znam (osven nekoj oglasi sto baraat mnogu iskustvo)

Sto da pravam? Kako sto ispaga ova, jas ke treba da cekam so meseci nekoja kompanija da stavi oglas, a za celo vreme toa da prodolzam da pravam proekti i kontribucii na open source proekti.

Dali ima nesto posebno vo makedonskive kompanii? Dali baraat nesto specificno?

Pozdrav

(Ah da, i aplicirav kako INTERN na 3-4 kompanii, no nikoj ne mi vrati... ne mi e vazna platata, bi rabotel i za 200 evra, sakam samo da rabotam)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.454
14.732
Zdravo,

Se naogam vo skopje, ucev web dev okolu 8-10 meseci preku internet, nemam fakultet, nemam rabotno iskustvo, imam "okay" resume so proekti, znam: html, css, JS, vue, php(laravel), sql(mysql), nodejs, express.

Nekolku meseci veke baram rabota kako full-stack/backend no nemozam da najdam rabota.

Vcera na zlatna kniga pominav preku 250 tech companii i od niv najdov samo 3 na koi sto mozam jas da apliciram(so moeto znaenje).

Preku google keywords barav oglasi vo skopje, i najdov okolu 10 oglasi za toa sto znam.

Preku najdirabota,kariera,vraboti.se,vrabotuvanje, i oglasizarabota, vo poslednive 20 dena kako sto se sekavam ne najdov ni edna nova rabota za toa sto go znam (osven nekoj oglasi sto baraat mnogu iskustvo)

Sto da pravam? Kako sto ispaga ova, jas ke treba da cekam so meseci nekoja kompanija da stavi oglas, a za celo vreme toa da prodolzam da pravam proekti i kontribucii na open source proekti.

Dali ima nesto posebno vo makedonskive kompanii? Dali baraat nesto specificno?

Pozdrav

(Ah da, i aplicirav kako INTERN na 3-4 kompanii, no nikoj ne mi vrati... ne mi e vazna platata, bi rabotel i za 200 evra, sakam samo da rabotam)

За жал другарче, во оваа посрана држава македонските компании никаде ги нема, затоа што дебилната влада дава субвенции и простува даноци на странски гигантски фирми кои прават профити во милиони евра. Домашните компании кој ги **е, тие неколку ќе живеат од тендери. За жал за тебе работа само во странство или фриленс. Подобро аплицирај некаде во странство ќе најдеш побрзо работа и подобро ќе те третираат.
 

elrusius

Gaining Experience
26 декември 2014
31
59
Како џуниор девелопер не би требало да имаш проблем некаде да се вработиш. Е сеа ќе чукаш за почетна плата од 15к, ама ако имаш знаење и желба за учење би можел брзо да напредуваш.
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1.430
2.243
Какви 200е какви 15к? Што зборите бе луѓе? Џуниор b/f-end не смее да помисли да прифати работа/пракса под 500евра и тоа збориме за во петто разредна смешка од држава како Шупакленд. Па не збориме за хигиеничар/шалтеруша. Немој да си кажал негде дека би работел за 200е, нема да те гледаат/сфатат сериозно.

И пробај да пишуваш на кирилица ако контактираш со МК фирми, на македонски. Alt + shift не е толку комплицирано.

Отвори си профил на LinkedIn, подеси го прописно дека бараш работа, имаш се во Help а и цело време сугестии ти праќа самата платформа. Почни да бараш таму работа, а во меѓувреме ќе почнат сами да те бараат фирми и HR агенции.

Каква златна книга какви гугл вордс.
 
Изменето од модератор:

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.318
1.076
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
И тука имаш листингс нон стоп.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.654
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Какви 200е какви 15к? Што зборите бе луѓе? Џуниор b/f-end не смее да помисли да прифати работа/пракса под 500евра и тоа збориме за во петто разредна смешка од држава како Шупакленд.
За без факултет и без работно искуство 500 евра во Македонија се сајнс фикшн. Но 350 евра за почеток мислам дека се ОК.
 

elrusius

Gaining Experience
26 декември 2014
31
59
Џуниор b/f-end не смее да помисли да прифати работа/пракса под 500евра

Овде како џуниор нема шанси некој да ти даде 500 почетна. Мислам дека овде џуниорите највеќе зимаат во Нетцетера, околу 18-20.
 

eX3v1l

Practice makes perfect
2 мај 2011
1.324
1.173
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Овде како џуниор нема шанси некој да ти даде 500 почетна. Мислам дека овде џуниорите највеќе зимаат во Нетцетера, околу 18-20.

Не си доволно информиран. Пред неколку години беше 450е почетна, сега е над 500е. Има и доста други фирми по СК што даваат 500е + за јуниори. Е сега има разлика од јуниор до јуниор.

Нормално ако отидеш у фирма и кажеш деке бараш 300е, ке прифатат они без гајле. :)
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1.430
2.243
За без факултет и без работно искуство 500 евра во Македонија се сајнс фикшн. Но 350 евра за почеток мислам дека се ОК.
И јас мислев така ама реално никој не гледа факултет/сертификати/дипломи. Се прави теоретски и практичен тест на познавање на потребните вештини и во последно време во мода е ''тест за интелегенција'' т.е. основно нумеричко резонирање и перцептивни способности, а во зависност од фирмата се бара и познавање на некој странски јазик, најчесто англиски.

Уште ми е енигма како млади македонци не знаат англиски во 2019, а уште повеќе македонци што работат/сакаат да работат со IT. Запрепастувачки е процентот на млади луѓе кои не знаат да зуцнат англиски.

Овде како џуниор нема шанси некој да ти даде 500 почетна. Мислам дека овде џуниорите највеќе зимаат во Нетцетера, околу 18-20.
Нетцетера е 1 фирма од десетици странски и локални подружници на странски фирмулиња..плус се отвараат нови стартапи/цедалки секој месец. Почетна ако се мисли на 1 месец да видат дал има благе везе чоекот и може да се уклопи ок, ама кај нас почетната знае да остане трајна, затоа се повеќе луѓе бегаат/работат фриленс и затоа не треба со тој мајндсет да се пристапува.

Дечко без работно искуство , самоук од интернет 500еура почетна плата. Дајте заозбилете се.
Човек што сака да научи и од тоалетна хартија да чита ќе знае подобро од некој што фрлил 10к евра за ,,академија“ а не се појавил на предавање.

Мои два динари:
350е почетна плата за web dev е навреда и самозаеб според мене. Самите фирми (ако се квалитетни) ќе се сомневаат во сериозноста на кандидатот, особено поради фактот дека нема многу девелопери на лагер што би работеле тука. Разбирам дека редовно се злоупотребува лошата финансиска состојба ама со прифаќањето на нереални плати за високо стручни позиции сами си одмагате и треба да почнете да споредувате плати со странство, затоа што истата работа што ја правите овде за локална фирма може да ја правите овде за странска фирма и да ве платат дупло ако не и повеќе. Бонус: сами ќе си уплаќате приватно пензиско и здравствено кои и онака се посигурни и подобри од државните во МК.
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
216
176
Аплицирај на секој оглас што ке го најдеш што е поврзан со web dev - не се замарај многу со специфични барања за конкретното место, поготово што ти имаш познавања од fullstack, јас моментално се фокусирам на front-end само. Или кога им праќаш маил, прашај ги и за пракса успат ако имаат, нема ништо да изгубиш.

Само да знаеш дека, така ми делува барем, компанииве кај нас малце делуваат несериозно... Ми се јавија од 2 компании, супер делуваат и се e убаво во врска со нив, помали се и би било премија барем и пракса да истерам... ама, ми викаат дојди следна недела на разговор, ке ти се јавиме за термин - никаде ги нема. Или па ме заборавиле :D

Не губи надеж што се вика, праќај на секој оглас, види на фб во две групи - Сојузен комитет на програмери на Македонија & Работа и вработување во IT сектор - има доста огласи што пуштаат.

Со среќа, се надевам ке најдеш/најдеме нешто :D
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.318
1.076
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Аплицирај на секој оглас што ке го најдеш што е поврзан со web dev - не се замарај многу со специфични барања за конкретното место, поготово што ти имаш познавања од fullstack, јас моментално се фокусирам на front-end само. Или кога им праќаш маил, прашај ги и за пракса успат ако имаат, нема ништо да изгубиш.

Само да знаеш дека, така ми делува барем, компанииве кај нас малце делуваат несериозно... Ми се јавија од 2 компании, супер делуваат и се e убаво во врска со нив, помали се и би било премија барем и пракса да истерам... ама, ми викаат дојди следна недела на разговор, ке ти се јавиме за термин - никаде ги нема. Или па ме заборавиле :D

Не губи надеж што се вика, праќај на секој оглас, види на фб во две групи - Сојузен комитет на програмери на Македонија & Работа и вработување во IT сектор - има доста огласи што пуштаат.

Со среќа, се надевам ке најдеш/најдеме нешто :D

На другар мој, од BranSys му се јавија дека е примен на работа, му рекоа наредната недела ке ти јавиме кога да почнеш, тоа беше у декември, еве уште ги нема да се јават :D
 

elrusius

Gaining Experience
26 декември 2014
31
59
Не си доволно информиран. Пред неколку години беше 450е почетна, сега е над 500е. Има и доста други фирми по СК што даваат 500е + за јуниори. Е сега има разлика од јуниор до јуниор.

Абе сеа ако имаш искуство па мењаш насока, може и ќе зимаш повеќе како џуниор, али директно од факс или од некоја од академиине, без никаква позадина тешко 500 евра.

Нетцетера е 1 фирма од десетици странски и локални подружници на странски фирмулиња..плус се отвараат нови стартапи/цедалки секој месец. Почетна ако се мисли на 1 месец да видат дал има благе везе чоекот и може да се уклопи ок, ама кај нас почетната знае да остане трајна, затоа се повеќе луѓе бегаат/работат фриленс и затоа не треба со тој мајндсет да се пристапува.

Странски фирми не за џабе отвараат овде претставништва, бидејќи им чукаме за бадијала. И како што реков, ако си спремен и учиш - брзо напредуваш, плус ако сакаш повисока плата и мислиш дека си заслужуваш според скилот, треба да си бараш, а не да чекаш дали ќе им текне да качат нешто.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.110
2.970
Абе какви 15000, какви 300 евра плата бе луѓе? Не е он касиер во Веро. Се понижувааме пред странците, а после Цацко ни е крив. Знам за 2-3 случаи каде исти фирми за исти позиции со преставништво тука и во Косово/Бугарија исплаќаат за 100+ евра поголеми плати од кај нас.
 
R

Roncic

Гостин
Он е дечко кој гледал јотубе видеа. Не е квалификуван ни за касиер во веро.
Неќам никого да навредам ама секогаш и во секоја фирма има филтер на квалификација. Прво вработување во ит од гледање видеа со очекување 500 евра плата ...
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.908
1.244
Он е дечко кој гледал јотубе видеа. Не е квалификуван ни за касиер во веро.
Неќам никого да навредам ама секогаш и во секоја фирма има филтер на квалификација. Прво вработување во ит од гледање видеа со очекување 500 евра плата ...
Стварно мислиш дека од „гледање видеа“ неможе да се научи програмирање? Не би очекувал прво вработување за 500 евра, ама ако стварно учел, сигурен сум дека знае многу повеќе од 50% од студентите кои завршуваат финки или слично.

БИТЕН ЕДИТ: Не чекај компанија да стави оглас, направи меил листа и прати им ЦВ на сите, и ако можеш би ти препорачал да земеш некој сертификат кој е важеки насекаде, како што се сертификатите на Microsoft. Исто така можеш и да звониш да прашуваш дали им треба работник.

Мислам дека знаеш дека не треба да бараш 500 евра плата од старт, пошто нема да најдеш никогаш работа. Почни со 300, ако се покажеш за 2-3 месеци може да достигнеш до 500.

Исто така почни како фриленсер на upwork.com и слични сајтови, ова мене најмноги ми се допаѓа.
 
Последна промена:

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.318
1.076
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Он е дечко кој гледал јотубе видеа. Не е квалификуван ни за касиер во веро.
Неќам никого да навредам ама секогаш и во секоја фирма има филтер на квалификација. Прво вработување во ит од гледање видеа со очекување 500 евра плата ...

А добро според тебе треба да помине 6 години на финки, да помине низ шито и решето, залудно да си го троши времето за работи кои што никогаш у живот нема да му требаат нити да ги примени, за да трпи репрессии од некој си комуњарски образовен систем кој што му го силува мозокот со глупости?

Технологијата и пристапот до информации ги надмина сите традиционални образовни системи, сега повеќе се учи онлајн секаде во светот и се стекнуваат конкретни вештини, кои со солидно портфолио можат да доведад то џуниор работа без проблем. И "модерни" фирми се свесни за тој факт, и се помалку бараат ФАКУЛТЕТ а се повеќе стекнати вештини како квалификација. Човек што си има кликер за програмирање не му треба факултет, може да научи и од курсеви да биде профи, а некој што не му иде програмирањето и 10 факултета да заврши, секогаш ќе биде послаб кадар.

И да , треба да си бара 500 евра плата, дека треба да пљукаш крф и да ти искочат плускавци од работа за да успееш и заслужиш нешто - овој тренд заврши уште кога заврши и турското ропство.
 
O

Oliver!

Гостин
Испрати порака овде со податоци и подетално разработено што имаш направено до сега:
Home

Не можам да те агнажирам лично, ама имам 1 место каде што можам да те препорачам.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
978
874
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Вообичаено муле се приметува по 15тина минути разговор. Секоја сериозна компанија има талент агент кој на прва го проценува кандидатот дали е подобен или неподобен за позицијата. И сум видел многу мулиња со м-р кои делуваат незаинтересирано и се однесуваат ноншалантно. Секој треба да добие шанса, јас шансата ја гледам подалеку од овде.

Мој роднина пред 3 недели беше доби понуда за DevOps со 550 евра плата без бонуси. Истата фирма во БГ нуди 1400 евра за истата позиција, со еден куп привилегии.

Мој совет, пробај пракса, земи некој сертификат, аплицирај за БГ пасош и бегај додека ти е време.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.110
2.970
Мој роднина пред 3 недели беше доби понуда за DevOps со 550 евра плата без бонуси. Истата фирма во БГ нуди 1400 евра за истата позиција, со еден куп привилегии.
This! Замарај се ти Македонче дали 1000 денари повеќе да побараш
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1.428
709
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Отвори на Апворк профил и почни да работиш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.230
Мислења
976.979
Членови
35.540
Најнов член
Matej213
На врв Дно