• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Baram pomos okolu mojot wireless?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

INSTALATOR

Intern
20 ноември 2007
28
0
Imam problem koj ne mozam da go resam veke tri dena. Dvata kompjuteri mi se povrzani wireless (ad hoc). Do pred da go reinstaliram edniot (hostot) se si bese vo red. Sega isto taka se povrzani "ad hoc" i se funkcionira kako najnormalno, go delam internetot (ADSL), pingot pomegu dvata komp funkcionira normalno, rabotat vo ista WORKGROUP, e samo sto nikako ne mozam da napravam da se gledat eden so drug (files share). Molam koj znae da mi pomogne.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

INSTALATOR

Intern
20 ноември 2007
28
0
Ke me izvinat administratorite za dupliot post. Sega do nekade e resen problemov. Odkoga vo RUN ke napisam \\IP NA HOSTOT go naoga i gi otvara share files. Kako da ne odam postojano START RUN \\IP
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
135

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
за "share files" помеѓу двата компјутера треба да си одбереш партиција или хард диск кој сакаш и на десен клик во менито имаш опција "sharing and security" ...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

INSTALATOR

Intern
20 ноември 2007
28
0
Благодарам многу. Проблемот е решен и со тоа темева ја постигна својата цел.Може ли некој да ми каже како да се зголеми сигналот и да ја опфаќа целата куќа. Користам ASUS WL-167G usb sticк. Koga deskopot ми беше некаде на средина од куќата имав сигнал во секоја соба. Ке може ли со 5 метра USB кабел да го постигнам истото со тоа што USB стикот ке го ставам некаде во ходник. Или има некое подобро решение. Се работи за ad hoc поврзување.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,068
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно