1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Барам / нудам пракса за Front-end

Дискусија во форумот 'HTML, CSS, JavaScript, XML базирани' започната од Petarys, 20 Јануари 2019.

1. Petarys

Petarys
    Intern

8
    11
    28 Јули 2009
    Машко
    Web Developer
    Здраво. Темава нека биде заедничка за сите што бараат или нудат пракса во IT фирми за фронт-енд девелопери.

Конкретно за мене:
    Барам пракса. Завршив академија за програмирање но некако немам среќа да налетам на соодветна фирма која ќе ми пружи соодветен тренинг и учење. Во првата фирма кај што бев молев да ми дадат таск или да ми посветат внимание или да добијам нешто за правење, нешто слично беше и во втората фирма, малку вработени и немаа баш време да ми посветат. Значи не ми е поентата само да седам 8 саати и да гуглам работи што би ги гуглал и дома, туку да бидам дел од целиот процес на добивање таскови, учење нови работи и менторство. Ако познавате таква фирма ве молам пишете ми. Не го пишувам ова во групине по ФБ затоа што фирмите кај што бев редовно постираат таму и не сакам да се вовлечам во непотребна тензична дискусија.

Благодарам

На Nightingale, Speedster, artweb и уште 2 други им се допаѓа ова.
  2. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,203
    1,158
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    Во глобала кај сите фирми е слично, не планирај да ти доделат ментор и со тебе да седи 8часа.
    Кај нас во фирма со практикантите работиме на принцип, мали таскови, самиот да проба да ги направи а ако заглави на нешто, да добие помош од некој постручен.
    Бтњ овозможи ги пораките. :annoyed:

Прикачени датотеки:

На Petarys и artweb им се допаѓа ова.
  3. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,034
    434
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    И јас барам пракса во фирма како PHP девелопер.
    Во Семос завршив PHP со MySQL две дивоа.
    Долги години работам фронт-енд и пеку глава ми е, сакам да се пресвичам на бекенд ама ми треба тренинг.
    Почнав дома да правам некои ситни проечтичиња ама споро ми иде, мислам дека во фирма во работна среднина побрзо би напредувал.

Инаку имам познавања, не сум ептен дудук :)

На Petarys и spiritBreaker им се допаѓа ова.
Слични теми
  1. Petkovsky
    Одговори:
    7
    Прегледи:
    3,138
  2. GeorgeCross
    Одговори:
    4
    Прегледи:
    2,456
  3. vladence