• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Барам: Nintendo NES/Famicom clone 1001-in-1 (1993/1994)

Slavosquat

Intern
20 јуни 2020
2
5
Играчкава што ја барам се појави во Македонија околу 1993/94 и првично се продаваше за 99 тогашни германски марки (околу 2740 денари). Ја увезуваше Вемакс (мислам дека така се викаше фирмата), беше квалитетна копија на Nintendo Family Computer (Famicom), изгледаше од прилика вака:
upload_2020-6-20_16-36-31.png

Имаше вградено мени со наслов "1001-in-1", 20 различни игри. Подоцна се појавија еден куп различни NES/Famicom копии со 9999-in-1, со 42-in-1, 100000-in-1, беа и во различни бои и со различен изглед, ама мене ме интересира само конкретнава верзија, се сеќавам на повеќето од 20-те игри што ги имаше:

1. Super Mario Bros.
super-mario-bros.png


2. Adventure Island
20528_6570934299b4f444f7a30b3a69701276ec02d8a3.png


3. Master Fighter II
Master_Fighter_II.png


4. Binary Land
NES_01.gif


5. Dig Dug
NES-Dig_Dug.gif


6. Sky Destroyer
NES_02.gif


7. Choujikuu Yousai - Macross
220px-Macross_Famicon_pic.jpg


8. Ice Climber
upload-ice-climber-1574153013259.jpeg


9. Kage no densetsu (The Legend Of Kage)
dgIW8udqDCx7CS1whUswYC2x6-JXTiOA3_JwDRU2frM1oB7Cj21ZN7eQq-VA-fquLP9daKNl5gg8o7Ai1u3-N3Uzsfx4UyCFSDPCRkBOmhTSUZieFGAZl3TDnYoO


10. Yie Ar Kung Fu
upload-yie-ar-kung-fu-jap-1573836302435.jpeg


11. Duck Hunt
NES_01.gif


12. Wild Gunman
NES_Wild_Gunman.png


13. Hogan's Alley
NES_03.gif


14. Ninja-kun - Majou no Bouken
7071957_orig.png


15. Nuts & Milk
18088_0cedd7f1f9f22e99b599b63a0728211c73a5dc6f.png


16. Popeye
20944_5122eeb608d3ed02b8b4f8ddf7d9ada16e827c62.png


17. Tetris (Tengen)
Tetris_(tengen).png


18. Circus Charlie
upload-circus-charlie-1575713974967.jpeg
 

Атачменти

  • upload_2020-6-20_16-36-6.png
    upload_2020-6-20_16-36-6.png
    221.5 KB · Прегледи: 10

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,127
559
Мислам дека ја имав оваа верзија, некаде '94 ми ја купија. Штета што заврши на некое ѓубре кога се селевме пред 15-тина години.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,454
4,941
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

JunkieMKD

Practice makes perfect
3 декември 2008
2,389
1,156
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Имаше еден на реклама што продаваше нинтенда и слични работи побарај го.


Мене ми остана само ова... Polish_20200620_174617682.jpg
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,083
971
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Нема шмек...
Може и со RaspberryPi да ја заврши работата ама не е тоа тоа.
Се си е топ за мене бар, бидејќи повеќето од тие игри на голем монитор или екран не се играат затоа подобро ми е вака на мене од страната со џоистик.
Јас барем тие игри што ги барам се се од флипери што сум играл на времето и затоа мене ми е доволна страната.
 

Slavosquat

Intern
20 јуни 2020
2
5
Се си е топ за мене бар, бидејќи повеќето од тие игри на голем монитор или екран не се играат затоа подобро ми е вака на мене од страната со џоистик.
Јас барем тие игри што ги барам се се од флипери што сум играл на времето и затоа мене ми е доволна страната.
Во тек сум со сѐ, имам и емулатори и игри, ги играм на компјутер од време на време и си ги чувам за да не зависам од никоја страница. Не дека тоа не ми е доволно, ама ми останаа како страст и хоби таа ера игри и сакам да го имам конкретново парче хардвер со баш тој софтвер, иако ги имам истите игри како поединечни .nes фајлови.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
945
581
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Рифреш троа... Едно време чував архива на images од разни конзоли, ама малер со малку место за сѐ и сешто да се архивира па не знам кај киднаа... Иначе букмарковите со isoimages веќе исто не се валидни... Имам Retro Arch и би сакал да вратам нешто од архива на old consoles images... Инфо некој со страна некоја кај што се комплетни според конзола платформа итн... Оти едно по едно барање и баш кога сакаш треба или мораш не е ок баш ..

Sent using Tapatalk
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,351
10,276
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Рифреш троа... Едно време чував архива на images од разни конзоли, ама малер со малку место за сѐ и сешто да се архивира па не знам кај киднаа... Иначе букмарковите со isoimages веќе исто не се валидни... Имам Retro Arch и би сакал да вратам нешто од архива на old consoles images... Инфо некој со страна некоја кај што се комплетни според конзола платформа итн... Оти едно по едно барање и баш кога сакаш треба или мораш не е ок баш ..

Sent using Tapatalk

https://www.reddit.com/r/Roms/comments/oct8sn View: https://www.reddit.com/r/Roms/comments/oct8sn/roms_pack/


 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
945
581
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Едно прашање ако моит скоро поврзано... Од вакви страни некој има режено некои Xbox 360ki игри дали функционират на нехакнати конзоли???

Sent using Tapatalk
 

Bate Sase

Gaining Experience
27 мај 2021
141
111
Недојдија
Едно прашање ако моит скоро поврзано... Од вакви страни некој има режено некои Xbox 360ki игри дали функционират на нехакнати конзоли???

Sent using Tapatalk
Ќе си ги купеш фино лепо на легален начин. Гревота е и самата помисла на нехакнато нешто.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
945
581
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Ќе си ги купеш фино лепо на легален начин. Гревота е и самата помисла на нехакнато нешто.
Значи фала на одговор на прашање што не го поставив... Иначе да ти кажам пиши си го Реал вечер 3+ и дека ќе тепа и играј лото во сабота...

Sent using Tapatalk
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
945
581
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Јас разбирам дека dvd или Blu-ray си е media... Едноставна копија би требало да функционира исто бидејќи бит си е бит...

Sent using Tapatalk
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,351
10,276
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас разбирам дека dvd или Blu-ray си е media... Едноставна копија би требало да функционира исто бидејќи бит си е бит...

Sent using Tapatalk

Xbox 360 нема блуреј.

ДВД-ата се со фабричка заштита не се работи за битови. 360 е една од најлошите конзоли за хакување. Некои бараат драјвови специфични, други чипови. Трети и со хак треба да се режени игрите на специфичен модел на DVD-RW мислам LG беше. Само тој може да ја допише последната (или првата) трака. Во секој случај мора да е хакната конзолата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,099
Мислења
877,642
Членови
30,697
Најнов член
ANGEL2828
На врв Дно