• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Барам: Nintendo NES/Famicom clone 1001-in-1 (1993/1994)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Slavosquat

Intern
20 јуни 2020
2
2
Играчкава што ја барам се појави во Македонија околу 1993/94 и првично се продаваше за 99 тогашни германски марки (околу 2740 денари). Ја увезуваше Вемакс (мислам дека така се викаше фирмата), беше квалитетна копија на Nintendo Family Computer (Famicom), изгледаше од прилика вака:
upload_2020-6-20_16-36-31.png

Имаше вградено мени со наслов "1001-in-1", 20 различни игри. Подоцна се појавија еден куп различни NES/Famicom копии со 9999-in-1, со 42-in-1, 100000-in-1, беа и во различни бои и со различен изглед, ама мене ме интересира само конкретнава верзија, се сеќавам на повеќето од 20-те игри што ги имаше:

1. Super Mario Bros.


2. Adventure Island


3. Master Fighter II


4. Binary Land


5. Dig Dug


6. Sky Destroyer


7. Choujikuu Yousai - Macross


8. Ice Climber


9. Kage no densetsu (The Legend Of Kage)


10. Yie Ar Kung Fu


11. Duck Hunt


12. Wild Gunman


13. Hogan's Alley


14. Ninja-kun - Majou no Bouken


15. Nuts & Milk


16. Popeye


17. Tetris (Tengen)


18. Circus Charlie
 

Атачменти

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,099
523
Мислам дека ја имав оваа верзија, некаде '94 ми ја купија. Штета што заврши на некое ѓубре кога се селевме пред 15-тина години.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,375
1,139
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
Имаше еден на реклама што продаваше нинтенда и слични работи побарај го.


Мене ми остана само ова... Polish_20200620_174617682.jpg
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,049
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Нема шмек...
Може и со RaspberryPi да ја заврши работата ама не е тоа тоа.
Се си е топ за мене бар, бидејќи повеќето од тие игри на голем монитор или екран не се играат затоа подобро ми е вака на мене од страната со џоистик.
Јас барем тие игри што ги барам се се од флипери што сум играл на времето и затоа мене ми е доволна страната.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Slavosquat

Intern
20 јуни 2020
2
2
Се си е топ за мене бар, бидејќи повеќето од тие игри на голем монитор или екран не се играат затоа подобро ми е вака на мене од страната со џоистик.
Јас барем тие игри што ги барам се се од флипери што сум играл на времето и затоа мене ми е доволна страната.
Во тек сум со сѐ, имам и емулатори и игри, ги играм на компјутер од време на време и си ги чувам за да не зависам од никоја страница. Не дека тоа не ми е доволно, ама ми останаа како страст и хоби таа ера игри и сакам да го имам конкретново парче хардвер со баш тој софтвер, иако ги имам истите игри како поединечни .nes фајлови.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,875
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно