Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Барам мрежен техничар во Ск

Статус
Затворена за нови мислења.

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.964
10.455
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
32GB (2x16) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XTX 24GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
xenon додаде нов оглас:

Барам мрежен техничар во Ск - Проценка

Барам мрежен техничар, да поврзе 3 дозни и да стави конектори на 3 кабли на влез.

UTP Cat 5a кабел, 568А - проблемот е некој дебел нестандарден кабел и никако не можам со стандардни конектори иако сум наместил десетици конектори и сум врзал над 30тина дозни (за лична употреба).

Подетално инфо: 070673024 / вибер
Локација Ск

(нека

Видете го целиот оглас...
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.414
1.556
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Processor & Cooler
Intel 13900KS
Motherboard
ASUS Z790-I
Storage
2TB NVME Samsung 990 PRO
PSU
1300W SFX Cooler Master
RAM
GSkill 32GB 7200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX 4070Ti
Mouse
Logitech G305
Monitor
ASUS ROG Swift 360Hz PG259QN 24.5”
OS
Windows 11 Home
Уште од старт во врска со конекторите да кажам за било кој ќе се нафати.
Не може со стандардни конектори да беше до обични конектори ќе му дадев гага на човекот одма имам 1000 комада.
Имам сретнато вакви кабли и се специфични и да на нив пишува дека е cat5a но има некој специфичен конектор за него.
Ќе ве замолам само без шмриглање на изолација на жици :) па со сила пикање.
Однапред се извинувам за досаѓање на огласот ама ова го пишувам во одбрана на @xenon дека јас имам сретнато милион глупости додека работам и не се нафаќам на овие кабли да работам затоа што знам што гомна се.
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1.265
1.912
Скопје
Опција 1: да ги напикаш на жиците сила на CAT6 конектор (лично сум успеал во ова)
Опција 2: outlet surface mount, па на ова да штекнеш LAN кабел. Ова е најбезболно за поврзување.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
xenon додаде нов оглас:

Барам мрежен техничар во Ск - ПроценкаВидете го целиот оглас...
Тој кабел не е предвиден да заврши во конектор, премногу е дебел и тврд, намерно е подебел. Тој е предвиден да заврши во patch outlet па после од аутлетот со patch cord со стандардни конектори да влезе во RJ45.
Така да треба да се терминира тој кабел прво па после со печ кордови во RJ45
Во вакво треба да заврши 1701766670763.png

1701766702959.png
 
Последна промена:

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
306
222
Тој кабел не е предвиден да заврши во конектор, премногу е дебел и тврд, намерно е подебел. Тој е предвиден да заврши во patch outlet па после од аутлетот со patch cord со стандардни конектори да влезе во RJ45.
Така да треба да се терминира тој кабел прво па после со печ кордови во RJ45
Во вакво треба да завршиПогледнете го атачментот 132470

Погледнете го атачментот 132471
Мислам едно време вакви видов во логинг. Исечи парче жица и оди види дали ќе пасува да не го купуваш за џабе. Ако најдам линк ќе пратам.
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
742
482
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-12400F
Motherboard
ASUS PRIME B660M-A D4
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus M.2 + Western Digital 4TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston HyperX FURY™ 32GB
Video card
ASUS Dual GeForce RTX™ 3050 OC Edition 8GB
Case
Cooler Master K350
OS
Windows 11 Pro x64
Pusti mi sliki od kabelot i doznite da vidam sto sakas da se napravi
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
Мислам едно време вакви видов во логинг. Исечи парче жица и оди види дали ќе пасува да не го купуваш за џабе. Ако најдам линк ќе пратам.
Ќе пасува сигурно. Ова е баш за таа намена и за таков кабел наменето.
Истиве овие пасуваат и внатре во wall mount ако каблите излегуваат од ѕид.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.777
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно