• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Барам мислење и мало објаснување.

MarioO

Intern
2 октомври 2008
11
0
Здраво. Сакам да ми помогнете (ако може :D) да ме насочите во Линукс затоа што сум тотален дудук :ua: :D Како прво би ве замолил да ми кажете која дистрибуција на Линукс е најдобра (според вас) и да ми објасните во што воглавно се разликуваат. Исто така сакам да дознам повеке за тоа како работат и како се инсталираат open source софтверите ( постапката со build и install ).

П.С. незнам дали темава е на точно место затоа ве молам без критики.
 
1 октомври 2008
278
9
Eпа вака според мене најдобра линукс дистрибуција е Slackware Доага со многу софтвер и поддршка за скоро се..
Но ако си тотален почетник со линукс би ти препоручал убунту..
Софтверот најчесто се инсталира со програми како рпм менагер ,дебиан инстал итн или пак можеш да го компајлираш(доколку го имаш сорс кодот... ) со следниве команди.
Sudo ./Configure
Sudo make
Sudo make Install
Нив треба да ги пишеш во терминал( команд промпт за линукс)...
Ако имаш нешто друго да прашаш повели , ако не сум нешто јасен слободно прашај ме
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.820
30.685
kalco.ru
Ако си почетник у линукс мислам дека најдобро ти е за поцеток да си го земеш убунту-то најлесно е за работење
Али чекај го АЛЕКС ке ти каже повеќе он е the best за линукс:))
 

MarioO

Intern
2 октомври 2008
11
0
Вака, искуство имам само од сколо со убунту-то и до сеа знам дека работи со деб фајлови и знам што треба да правам само не ми е јасно зашто кога барам на веб некој програми треба да се симнат уште минимум 20 паркети кој ги пишува и дали ако инсталирам со сорс код ке ми требаат тие дополнителни пакети и кога во терминал сакам да инсталирам софтвер од сорс код кој фајл треба да го посочам и што треба поконкретно да направам? фала за објаснуванјето
 
1 октомври 2008
278
9
Па тоа е потребана ,поради начинот на кој линукс работи, у суштина тој секогаш зависи од ГТК,КДЕ либрарии односно еден вид рунтиме за линукс , али мислам дека тоа не претставува проблем затоа што се многу мали , а во Slackware го немаш то проблем затоа што речиси сите либрарии се инсталирани со самиот оперативен .. тој доага и со фулл софвер за програмирање ,офисе,гимп интернет апликации ,скоро се што ти треба ,тоа е разликата од убунту со убунту доага само една бедна колкција на софтвер, ако имаш слаба интернет конекција или ако воопшто немаш интернет конкција тогаш убунтуто е залуден,за разлика од слакверот кој ќе продолжи да работи без никаков упдејт
 

MarioO

Intern
2 октомври 2008
11
0
фала за помошта и ако може некој да ми каже што е разликата помеѓу Гном и КДЕ и што мислите за опенСусе и мендрива како дистрибуција?

П.С. што мислите дали е добро да имам 2 ОС додека не го научам линукс?
 
1 октомври 2008
278
9
Најдобро е да имаш два ОС додека не се префрлиш конечно ..
Бтв Разликата меѓу Гном и Кде е Во дизајнот. и Во некои побарувања на либрарии.. исто така наместо овие две имаш и други десктоп околини како xfce ,Blackbox и тн ..
ОпенСусе - многу пренатрупан и многу спор во однос на другите линукси бара повеќе ресурси ,а за мандрива незнам го немам пробано а не сум чул и нешто најубаво за него
 
1 октомври 2008
278
9
Хмм за Гентоо ти треба супер добра конекција , а исто со овојо линукс нема програми за инсталирање туку се добиваш во сорс код и мораш се сам да компајлираш.. овој е енормно тежок за почетници особено за луѓе кој немале никаков допир со линукс оперативен затоа не би ти го препоручал
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.163
1.959
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Sudo ./Configure
Sudo make
Sudo make Install
Нема потреба од sudo пред ./configure и make, а и не е препорачано.
Само пред make install треба да има sudo.

И... Unix e case sensitive систем, па прави разлика меѓу мали и големи букви. Така да *точните* команди се:

./configure
make
sudo make install
 
1 октомври 2008
278
9
да не мислиш обратно .. на ./configure treba sudo
a за другите не треба затоа што тие се веке под судо командата ,а тоа за case sensitive знам моја грешка е не запзив при пишување ,а инаку неможе да configuriras фајлови ако не си роот немаш дозвола,затоа мора да има судо пред ./configure
Код:
sudo ./configure
make 
make install
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.163
1.959
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
не,
поентата ми е дека за ./configure и make не ти требаат root привилегии, а и не е препорачано со root да се извршуваат.

само при „make install“, кога треба да инсталира фајлови низ системот ти требаат root привилегии.
 

MarioO

Intern
2 октомври 2008
11
0
фала луѓе за помошта. само да дополнам од тоа со видов гентоо дефинитивно не е за такви поцетници ко мене :D само да ве прашам што мислите за федора? дали би било добро со него да почнам? или и тој е сличен на гентоо?
 

MarioO

Intern
2 октомври 2008
11
0
дали да си симнам live CD или инстал цд? и дали да ја пробам федора 10 бетата или 9?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
За почетник би ти препорачал да инсталираш убунту. Иначе и федората е добра, ја имам 1 година и немам никакви проблеми со неа.

Еве малце инфо за компајлирање од сорс:

Секоја програма која се компајлира од сорс има потреба од библиотеките коисе употребени за нејзина изработка. Затоа мора да ги имаш пакетите за development натиебиблиотеки зада може да се искпомпајлира прорамата. Во ново време ова е заменето со така наречените пакет менаџери кои во себе ги содржат потребните библиотеки и компајлирани програмите. Донекаде ова е добро ама во некои случаи па не е.

Имаш многу туторијали на интернет за почетници. Провери ја нашата збиркана туторијали иманеколку интересни во врска со линукс.


За тоа компајлирањето, како што рече гдамјан sudo ти треба само пред make install и секогаш било и ќе биде така.
 

Crow

Intern
4 октомври 2008
3
0
Хмм за Гентоо ти треба супер добра конекција , а исто со овојо линукс нема програми за инсталирање туку се добиваш во сорс код и мораш се сам да компајлираш.. овој е енормно тежок за почетници особено за луѓе кој немале никаков допир со линукс оперативен затоа не би ти го препоручал
Немора да има супер добра конекција, може да си спушти live CD со цела инсталација во него.
И Генту има многу добар package manager "emerge" и немора да спушта соурс код и сам да го компајлира, 'emerge' го зема соурсот сам, и го компајлира.

Јас мислам дека ако си решен да го научиш линукс, да не земаш убунту.
Можеш да почнеш со BackTrack или директно на Gentoo или Slackware.
Со Gentoo и Slackware би ти било потешко да се вклопиш, ама тоа ти е најбрз начин да го научиш линукс.

~Crow
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
И јас за почеток би ти препорачал ubuntu или opensuse тие се најдобри за почетници спрема мое мислење.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
@Crow :LOL::LOL::LOL:

Од кога БекТрек е почетничка дистрибуција? До душа... од кога security-based disto е почетничка дистрибуција?
 
1 октомври 2008
278
9
@Crow :LOL::LOL::LOL:

Од кога БекТрек е почетничка дистрибуција? До душа... од кога security-based disto е почетничка дистрибуција?

crow рече дека може да почне и со нив а не дека е почетничка и бтв моја грешка беше тоа со судо , али незнам зашто мене без судо не ми фаќаше конфигуре .. али нема везе видов после дека не сум бил у право
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.845
Мислења
911.527
Членови
32.578
Огласи
808
Најнов член
Vaskou
На врв Дно