1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Baram elektronska sema za faks Panasonic KX-F160

Дискусија во форумот 'Телефонија и телеграфија' започната од daci92, 6 Јули 2010.

 1. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Luge pomagajte ,semava mi e potrebna vo najbrzo mozno vreme ili pak ako nekoj ima isti vakov faks i e raspolozen da go otvori i da mi kaze na plocata za napojuvanjeto pod L koloto na D221 kakva dioda stoi so koja oznaka bi bil mn blagodaren.
  Go prebarav google edno milion pati i ne uspeav da najdam nigde sema za ova ,panasonic ne ja davaat elektronskata sema na drugi taa bila samo za niv i za ovlastenite servisi drn drn jarinja.
  inace faksot e za amerikanski pazar na napon od 110V e
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Сликај го оштетеното место и постирај слики да видеме што компоненти има околу таа диода.
   
 3. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  momentalno ja nemam plocata pri raka ,vo servis mi ostana ,no diodata se naogja pod L kolo potocno pod namotka so 8 izvodi ,okolu niv ima 4 keramicki kondenzatori , 2(mislam) elektrolita , nekolku zeneri i uste dosta drugi raboti ,megju koi i zici za spojuvanje :)
   
 4. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,591
  5,110
  20 Април 2007
  Машко
  Да ми го донесеше ке ти го преправеф за 600 денари и немаше да ти треба никаква диода :bravo:
  Ке си продолжеше да работи на 220в :)
   
 5. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Fabricki e na 110v ,go roknal nekoj i pri prepravka potocno pri menuvanje na site delovi ja zaboravil diodata ili pak dopolnitelno taa izgorela ,ama od nea nema nisto ostanato samo izvodite :). Inace ne mozam da go nosam vo drug servis sepak fala za ponudata:)
   
 6. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,591
  5,110
  20 Април 2007
  Машко
  За преправка од 110 на 220V се менуваат 2 дела. Ама буквално 2 дела :LOL:
  Незнам тој претходниот мајстор што менувал....

  Види што улога има таа диода од местото каде е врзана во колото. Може да е само некоја исправувачка диода од типот 1н4007 или пак да е некоја зенерка ако е во секундар...
   
 7. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Да, сигурно е некоја 1n4007{6,5,4,3,2,1} или пак можеби е некоја помала од калибар на 1N4148

  Како што кажа Сале, промена од 110 на 220 е тривијална работа :)

  Стај фотки.
   
 8. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Deneska ne uspeav da go slikam faksot bidejki imav mn rabota ,no utre ke go slikam i ke vi pustam za sto se raboti ako uspeam da gi prefrlam slikite nekako .
  Inace ne e prepravan na 220v tuku fabrickiot si bil na 110v i roknal i si go napravile pak na 110v (poima nemam zasto) ,no tipot sto go pravel se si sredil osven diodata ,e sea se raboti za prekinuvacka dioda ,nezz tocno kakva bidejki kako sto kazav osven kontaktite nema nisto ostanato.
  Kolku sto mozev da zabelezam se povrzuva so sekundarot od namotkata ,potocno so 2riot izvod(od 4rite izvodi na sekundar) ,a drugata strana se povrzuva so kondenzator mislam ,ali ne sum siguren vo momentov.
   
 9. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,992
  504
  14 Април 2007
  Машко
  а што треба да се смени да работи од 110 на 220
  конкретно се работи за полнач на батерии
  JDA-22UKC 22V Class 2 Battery Charger
  http://cgi.ebay.fr/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280458790811


  salesk aj пиши по пп телефонче и локација да го донесам да го средиш да работи на 220
  ако е некоја прекомплицирана работа
   
 10. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Доколку е трансформаторско напојување, се менува трансформаторот само,

  Доколку е SMPS (Switched Mode Power Supply) се преправа влезниот степен на напојниот дел (кондензатори, диоди) за да може да издржат поголем напон и мислам дека треба драјверите за транзисторите да се преправат т.е. нивниот BIAS. Нека ме поправи некој доколку сум грешка за SMPS :) :baknezh:
   
 11. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  potrebno e da se smenat dve namotki(ako ima dve ako ne samo 1) i kondenzator
   
 12. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Теоретски колку што знам, намотките немаат врска со големината на влезниот напон затоа што струјата низ нив се контролира со електроника - операциски засилувач, компаратор и пулс генератор
   
 13. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,992
  504
  14 Април 2007
  Машко
  го отворив, 2те влезни жички се од трансформаторот
  [​IMG]
  иначе ке исплати да го сменам само него, отколку да му купувам нов адаптер од 220 на 110 кој ке конвертира (300ден мислам дека беше, а ми прегоре)
   
 14. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Може да го измереш трансформаторчето со волтметар да видеш колку напон дава? Потоа само ќе треба да најдеш трансформаторче што ќе дава излез колку и ова, ама влез да има 220V~. Доколку не успееш да најдеш секогаш ја имаш можноста да го премоташ и веќепостоечкото :)
   
 15. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,591
  5,110
  20 Април 2007
  Машко
  Ако напојувањето е како на факсот, се менува кондензаторот и осигурачот.
  Намотките немаат везе.

  @MetalGear
  Полначот не се исплати да го преправаш а и незнам дали има опција да работи и на 220 и на 110...За факсовите знам дека работат така, не еден имам наравено. За полначот најдобро е да си купиш ново трафенце, но малку појако изгледа :bravo:
   

Сподели

Вчитување...