• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Banner-и во Joomla

  • Ја почнал/а темата
  • #1

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Како да ставам банери на joomla-сајт, кои што ќе бидат од левата страна веднаш под менито? Дали треба да се прави едитирање на некој фајл или се средува со некој modul?
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
sтандардно има модул banner
додаваш си банери од components - banners мислам дека беше
доколку во modules ти го нема модулот банер иди во new и додади си го

види го стилот но обично лево и десно си е исто секаде
и додади го таму
среди ги сетинзите кои банери да ти ги покажува
мислам дека можеш и статистика да водиш
урл не се гледа

добар е за понапреднед иди на extensions.joomla.org

pozz
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Абе го има тој модул, али со него банерите ми ги дава само на средината, а кажав дека сакам да бидат лево под менито:D. Сеа ќе проверам на тој линкот да видам шо има:D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
А зашо нон-стоп ми го дава овој error коа се обидувам да инсталирам modul

ERROR: Could not find an XML setup file in the package.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
види дали ти е за правилна верзија на јоомла
1.0.х или 1.5.х

за некои додатоци треба да ти е активиран plugin-от Legacy
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,068
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно