• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Банкротираа два оддела на АМД

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Kuzma

Баниран/a
18 јуни 2008
52
0
gamingmk.org
Хектор Руиз, извршен директор на АМД, кој шест години ја водеше компанијата, доби отказ откако два оддела на хардверскиот гигант две години по ред покажа загуби.
Загубата од 600 милиони долари, регистриран пред две години, порасна на 1,19 милијарда, додека вкупниот профит на АМД годинава се зголеми од 1,31 на 1,35 милијарда долари, сума далеку помала од очекуваната. Најголеми загуби се регистрирани во одделите за производство на чипови за мобилни телефони и во одделот за дигитална телевизија, кои наскоро ќе бидат продадени.
Сета ситуација резултираше со пад на акциите на АМД за 6,6 отсто. АМД е најголемиот конкурент на „Интел“ во производството на микропроцесори и графички картички.

Извор: Дневник
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Загубата од 600 милиони долари, регистриран пред две години, порасна на 1,19 милијарда
Ne me cudi. Intel so Core2Duo a sega i so Core Quad razbi se zivo na pazarot. AMD so eden PUMA saka profit da pravi. :ua:

АМД е најголемиот конкурент на „Интел“ во производството на микропроцесори и графички картички.
Beshe.
 

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Никогаш не сум се ни замарал да земам АМД само Интел, незнам зошто, некоја интуиција можеби :LOL:
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Лошо... многу лошо. Ако AMD не му парира на Интел, барем во нискобуџетните процесори, ондак сме го јаделе стапот. Ќе стане Интел како Македонски Телекомуникации (Т-Хоум) :(
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,714
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно