• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Банкомат + Њindows

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
:))
 
M

Mr.Alien

Гостин
Да фатеше нешто како IP адреса, usrename и сл....:rolleyes:
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
на Њиндоус ? ....:ua:
мислеф дега работат на некоја си дистрибуција на LINUX ама Њиндоус не очекував.........
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
DaDo|BT, кај нас на Њindows работат мислам оти банките имаат договот со мајкрософт итн... а во странство на пример во Англија етц, све је на Линукс .)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Па нормално дека е Linux, заради сигурноста.. И јас не очекував од Windows.. Инаку не сум сигурен дека воопшто постои договор со Мајкрософт..Можеби..

ps. Доволно е со тоа Њindows.. Почна да ме нервира..:lut2:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
@StenmarC
Никој не плука.. Едноставно тоа е реалноста.. Во моментов додека малициозните програми сеуште не се раздвижени кај линухот, факт е дека тој е посигурен.. За подоцна не тврдам..
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Највероватно е поради тоа што нашите програмер не знаат да програмираат на линукс.

Еве, земете го на пример решението за ебан-кинг (овај.... печатна грешка е-банкинг) на Pexim (https://creditcard.24x7.com.mk или https://www.nlbklik.com.mk) МОРА да имам windows со IE (Imbecile Engine).

Зошто е тоа така??? Реално затоа што користат .NET платформа и наместо да програмираат, само наредат компоненти и шибаат. Имаат нешто што „работи“ и го наплатат огин и пламен. Не се потрудат да направат нешто квалитетно затоа што за да биде квалитетно треба повеќе работа.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
во целост се сложувам со cojic
сурово но реално така е тоа кај нас а може и некаде во странство
 

Nikol4e

Intern
12 јануари 2008
72
2
Никогаш не ми се допаѓало плукањето против Њиндоус.
me 2 :bravo:

Тоа со банкоматот ми е веќе познато, еднаш кога излегував од банка го забележав ПЦ-то како седи зад банкоматот ( се разбира беше затворен со стаклена врата ) и претпоставував дека работи на Њиндоус.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,691
Мислења
855,791
Членови
29,735
Најнов член
agjeka
На врв Дно