• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Банирање на Телеграм од МК?

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,737
1,113
Се согласувам, инаку треба "најстроги" казни за психопатите без исклучок.
Поголем проблем е што има 10.000 психопати во МК кои демнат нечии деца. Општеството ни е болно. Треба некој да го чепни неговото дете да осети на своја кожа каков манијак е.
Не сум за цензура инаку, но добро е што се избриша групата.
Се извинувам јас вака, ама не значи дека ако мањачат мали деца се психопати, голема е веројатноста да не се.

Одозгора на тоа, психопатијата не е ни навреда. Може да биде функционална или дисфункционална.

Наречете ги педофили, поточен и по-навредлив(ако тоа е целта) исказ е.

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,208
11,570
youtu.be
Одозгора на тоа, психопатијата не е ни навреда. Може да биде функционална или дисфункционална.
Значи педофилите се со дисфункционална психопатија. :) Сепак психопати. ;)
@krema ваљда МНР да притисне кај сопствениците на телеграм
едит
Веќе одговориле други, Телеграм наводно не соработувале со владини институции.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,737
1,113
Значи педофилите се со дисфункционална психопатија. :) Сепак психопати. ;)
Немора да значи, иако изразуваат некои карактерни особини како манипулативност. Педофилијата се смета за ментална болест која се прикажува како сексуални фантазии со деца. Удри еден поглед на reddit.com/r/nofap и ќе видиш дека некои луѓе едноставно неможат да се воздржат. Не е поврзана педофилијата со психопатија.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Телеграм очигледно реагира соодветно ако треба
TechCrunch ist jetzt Teil von Verizon Media

е сеа, не може ојле-дојле да дое да каже затварајте рандом ствари.
Знаејќи ги, МВР ако уопште контактирале со Телеграм, прашање е дали обезбедиле потребна документација и докази за истрага.
Ова е повеќе ојле-дојле отколку Јавна Соба и реакцијата на нашето МВР. Во Јавна Соба се злоупотребуваат лични податоци вклучувајќи и такви кои припаѓаат на малолетници. Во групите што ги затворил Телеграм се споделувале хардкор политички муабети без да се злоупотребат нечии податоци. Од друга страна на Твитер со години има споделување на адреси и слики од луѓе за кои на некого му текнало дека се неонаци, се повкува на протести (па и насилства) или што ти ја знам, ретко кога реагираат. Од друга страна го тргнаа Trump и некои негови поддржувачи. Има многу двојни аршини и тоа е полошо отколку да бидат скроз одврзани рацете на сите.
Мислењето е автоматски споено:

Немора да значи, иако изразуваат некои карактерни особини како манипулативност. Педофилијата се смета за ментална болест која се прикажува како сексуални фантазии со деца. Удри еден поглед на reddit.com/r/nofap и ќе видиш дека некои луѓе едноставно неможат да се воздржат. Не е поврзана педофилијата со психопатија.
!?
 

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
175
185
Јас сум за потполно блокирање на телеграм во нашава ни земја. Исто така сум и за потполно одземање на старателство. Особено од домови каде 24/7 оди звезде гранде. Пошто 14годишна разголена на бина пред камера е перформанс и арт. И апсолутно поддржана од дома и од дечкото да оди до крај за своите права!
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,208
11,570
youtu.be
Удри еден поглед на reddit.com/r/nofap
Немам друга работа :) во секој случај треба сериозно да се внимава и контролира (колку е можно) што тоа прават малолетните на саоцијалните мрежи, но пак би рекол дека потребно е и нивна едукација и домашно воспитување.

Јас сум за потполно блокирање на телеграм во нашава ни земја
Пре би го блокирал тикток!
 

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
175
185
Ја би банирал пинк, истата содржина со јавна соба ( само со согласност )...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mao

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
чекајте малку. тоа што се пуштало/објавувало таму не го оправдувам. погрешно е.

Али од каде им слики на малолетни/полнолетни девојчиња
A. они им пратиле
Б. ги нашле на instagram/tik tok/facebook,...

јас највеќе ги кривам во овој случај родителите кои дозволиле децата така да се експонираат.

telegram е само алатка за споделување, со банирање затворање на групата не се решава ГОЛЕМИОТ проблем тука
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
671
367
Колку само џандари имало во групата влезени се запрашал некој ? :D
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,945
4,384
Ethermine
www.facebook.com
Едно од девојчињата коешто беше објавено таму ми е у блиско сродство , појде во полиција пред да избие скандалов за да пријаве во станицата дека без нејзина дозвола биле објавени фотографии превземени од нејзини пријатели на фб и нејзин број телефон.
Со сите докази собрани во станицата и рекле дека не биле надлежни за такви случаеви.
Значи требало да ескалира случава за да си ја сфатат сериозно работава органите ?
И на крај телеграмот му е крив ?
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
526
479
Струга
Едно од девојчињата коешто беше објавено таму ми е у блиско сродство , појде во полиција пред да избие скандалов за да пријаве во станицата дека без нејзина дозвола биле објавени фотографии превземени од нејзини пријатели на фб и нејзин број телефон.
Со сите докази собрани во станицата и рекле дека не биле надлежни за такви случаеви.
Значи требало да ескалира случава за да си ја сфатат сериозно работава органите ?
И на крај телеграмот му е крив ?
Сфаќам степенот до кој е дојдена ситоацијава. Но, ипак, во EULA на Facebook, Instagram и други мрежи си пиши дека не одговараат доколку им се превземаат и споделуваат сликите на корисникот на други страници/мрежи.
Зошто на голем број корисници им се јавни профилите, и на прво место ставаат такви слики на Facebook, или која било мрежа?
Не се криви социјалните мрежи, не се случува ова само во нашата држава. Треба да си има закон со кој дебело ке се казнува ваква работа и тогаш, би требало да се намалат вакви сторителства.
Друга работа, не се работи само за слики објавени на Facebook или друга социјална мрежа, туку и за експлицитни слики што "некако" успеале да дојдат до нечии раце и да бидат споделувани таму.
Мене, според ова ми делува дека самите корисници си се криви, и родителите како што кажаа неколку членови погоре.
И не, не сум член во групата.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,208
11,570
youtu.be
Мене, според ова ми делува дека самите корисници си се криви, и родителите како што кажаа неколку членови погоре.
Па тоа и зборувам, самите девојчиња прават селфи нудиња, ги споделуваат и после дуро им е крив кога јавно ќе им ги објават, како да се натрпеваруваат меѓу себе која ќе направи попровокативна слика. Не станува збор за слики превземени од ФБ, инста и други мрежи.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
966
1,342
Сигурно некој со пиштол на глава ги натерал да се сликаат голи и да ги праќаат преку интернет, не? Посебено на т.н. „социјални“ мрежи. Пред 7 години ги напуштив и никогаш не сум имал потреба да се вратам назад. Од стално имало девојки што по своја волја испраќале експлицитни содржини на секој-некој заради некоја цел или валидација. Сега истите изиграваат невини жртви. Ова е резултат на недостаток од домашно воспитување и социјална култура. Не можам да имам емпатија кон личности што немаат самопочит.

Аку мене ме прашувате, слободно нека ги објават на плоштад. Барем така ќе добијат целосно внимание. И кога тоа внимание ќе стане „too mainstream“ нека им ги однесат сликите однесат на Марс за максимално вонвселенско внимание.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,737
1,113
Аку мене ме прашувате, слободно нека ги објават на плоштад. Барем така ќе добијат целосно внимание. И кога тоа внимание ќе стане „too mainstream“ нека им ги однесат сликите однесат на Марс за максимално вонвселенско внимание.
@elonmusk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,535
Мислења
846,167
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно