Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Bandwith контрола во LAN

pande2007

Intern
21 август 2007
6
0
E sega vaka jas imam WADSL od on.net i imam mreza od nekolku kompjuteri koi gi rutira Linksys ruter.
Za mesecno ogranicuvanje na ostanatite PC-a koristev programa Conntroll 2.2.0
koja e mn dobra ama ima 1 mana koga ke ja kraknis funkcionira ok okolu 1 mesec
a potoa kazuva deka ne e registrirana, pa moeto prasanje e kakvo resenie ima za ovoj problem okolu ogranicuvanje na korisnici vo mreza primer mu stavas 2GB mesecno i otkako ke gi iskoristi cao od intarnet,dali mozi da se izvedi so nekoja programa ili mora da odi so server pr so nekoj poslab komjuter??????
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
E sega vaka jas imam WADSL od on.net i imam mreza od nekolku kompjuteri koi gi rutira Linksys ruter.
Za mesecno ogranicuvanje na ostanatite PC-a koristev programa Conntroll 2.2.0
koja e mn dobra ama ima 1 mana koga ke ja kraknis funkcionira ok okolu 1 mesec
a potoa kazuva deka ne e registrirana, pa moeto prasanje e kakvo resenie ima za ovoj problem okolu ogranicuvanje na korisnici vo mreza primer mu stavas 2GB mesecno i otkako ke gi iskoristi cao od intarnet,dali mozi da se izvedi so nekoja programa ili mora da odi so server pr so nekoj poslab komjuter??????

kako ne te razbiram neli za da gi ogranicis na ovoj nacin kako kaj tebe treba celiot soobrakaj da se odviva preku tvojot kompjuter a ti velis deka imas lynksys router, ke sakas li da objasnis malku podetlno kako ti e ova izvedeno.
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
kolku so svativ jas.....ima dve opcii

1 opcija:
ili tipot ja instaliral programata na site kompjuteri pa koa ke vidi deka nekoj go pominal limit......mu go sece kabelot......

2 opcija:
internetot ide preku nego pa vo ruter
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Мислам дека најдобро ќе биде со switch секој се конектира посебно инсталираш BWMeter или слично кога ќе му помине лимитот на некој едноставно го вадиш мрежниот кабел или мениш лозинка на WADSL(и не му ја кажуваш лозинката)

План Б:
Се договарате да не downloadirate претерано и си одржувате по 2 GB за цел месец
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.067
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно