• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Балканските членки на ЕУ последни според интернет

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Холандија и скандинавските држави најмногу користат интернет во рамки на Европската унија, а последни се балканските членки, покажуваат најновите податоците на Евростат.

Според испитувањето, во првиот квартал од годинава пристап до интернет имале 54 отсто од домаќинствата во земјите од ЕУ, а 42 отсто имале пристап до брз интернет. Во однос на истиот период минатата година, бројот на приклучоци на интернет е зголемен за пет отсто, а на брзиот интернет за 12 отсто.

На прво место е Холандија со 83 отсто домаќинства приклучени на глобалната мрежа, а следат Шведска (79) и Данска (78).

Најмалку приклучоци на интернет има во Бугарија – 18 отсто, Романија (22) и во Грција (25).

Холандија води и на листата членки на ЕУ според распространетоста на брзиот интернет – 78 отсто, пред Данска (70) и Шведска (67).

На дното на оваа листа се Грција со само седум отсто од домаќинствата кои имаат брз интернет, Романија (осум) и бугарија (15 отсто).

МакФакс
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
[SIZE=-1]M A C E D O N I A[/SIZE]
[SIZE=-1]MK - 2,056,894 population - Country Area: 25,433 sq km[/SIZE]

[SIZE=-1]Capital city: Skopje - population 480,116 ('07)[/SIZE]

[SIZE=-1]392,671 users as of Dec/04, 19.1% penetration, per MSSO.[/SIZE]

[SIZE=-1]36,500 Broadband Internet connections as of Sept/07, per ITU.[/SIZE]
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
А ууу па добро е сме се извадиле од кал, до пред една година имаше само 4-5%
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Значи Грција навистина е последна. Не е ни чудо бидејќи да ставиш интернет дома ти требаат минимум 6 месеци и 10-15 посети до ОТЕ и расправање на шалтер. Kaтастрофа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,794
Мислења
850,522
Членови
29,481
Најнов член
Hekri
На врв Дно