• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Балканска олимпијада по информатика 2008

 • Ја почнал/а темата
 • #1

WhizKid

Intern
23 јуни 2008
27
0
Дали некој знае каде и кога ќе се одржи БОИ 2008?
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
БОИ 2008 ќе биде одржана во Струга и ќе се натпреваруваат најдобрите информатичари-програмери од средношколска возраст од следниве земји: Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Грција, Кипар, Турција, Бугарија, Романија, Молдавија, Босна и Херцеговина.

За точниот датум на одржување на БОИ 2008 немам информација. Ќе се потрудам да дознаам. :)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Провери дали има некоја информација на страната од Здружението на информатичари на Македонија. Тие се организатори на македонскиот дел од натпреварите од кој се формираат екипи за балканската и меѓународната олимпијада.
Убаво е што Олимпијадата се одржува кај нас, можеби конечно ќе се освои злато :D Инаку малце off topic, странава на Здружението на информатичари на Македонија е за нигде, застарен дизајн и нередовно ажурирана, никаде не можам да прочитам дека Балканската олимпијада ќе се одржи кај нас... :D јбг, тоа е нормално во Македонија.
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Значи Балканското е сигурно во Струга, а за датата веројатно ни самите не знаат :D
Шала на страна, ние оваа година ќе имаме два тимови но според мене има две многу спремни деца, Андреј од кој не кријам дека очекувам минимум бронза и Васја кој многу се залага и се труди и е една год помлад, верувам дека и тој може да направи многу. А за другите, иако не се за потценување, ова ќе биде огромно искуство и сигурно многу голем мотив да продолжат сигурно напред, а се разбира дека се очекува изненадувања и од нив.
Значи ќе навиваме за Македонија летово :)
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Значи Балканското е сигурно во Струга, а за датата веројатно ни самите не знаат :D
Шала на страна, ние оваа година ќе имаме два тимови но според мене има две многу спремни деца, Андреј од кој не кријам дека очекувам минимум бронза и Васја кој многу се залага и се труди и е една год помлад, верувам дека и тој може да направи многу. А за другите, иако не се за потценување, ова ќе биде огромно искуство и сигурно многу голем мотив да продолжат сигурно напред, а се разбира дека се очекува изненадувања и од нив.
Значи ќе навиваме за Македонија летово :)
GOOOOOOOOO MACEDONIA.се најдобро за натпреварувачите,и нека си освојат златни медали,ако не барем да се забавуваат,и да се вратат поискусни и поспремни за нови предизвици.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

WhizKid

Intern
23 јуни 2008
27
0
Провери дали има некоја информација на страната од Здружението на информатичари на Македонија. Тие се организатори на македонскиот дел од натпреварите од кој се формираат екипи за балканската и меѓународната олимпијада.
Од кога го проверувам сајтот на здружение на информатичари, но не пишува ништо.
Не е готов ниту сајтот на балканијадата.
Изгледа во целиот WWW само во форумов пишува дека БОИ 2008 ќе биде во Струга.
Страв ми е да нема пак некое резилење.
Лани ги спремаа децата но не ги пуштија децата зошто не можеле да обезбедат Молдавска виза.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

WhizKid

Intern
23 јуни 2008
27
0
Од доверливи извори дознав дека натпреварувачкиот дел на балканијадата ќе се одржи во новата зграда на ПСУ Јахја Кемал во Струга.

Еве некои слики:

 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Од доверливи извори дознав дека натпреварувачкиот дел на балканијадата ќе се одржи во новата зграда на ПСУ Јахја Кемал во Струга.
Е да де, знаевме дека ќе биде во Струга. Проблем е што не го знаеме терминот на одржување. :ha:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Од доверливи извори дознав дека натпреварувачкиот дел на балканијадата ќе се одржи во новата зграда на ПСУ Јахја Кемал во Струга.

Еве некои слики:
да не работиш за разузнавачка служба :)

фино што е кај нас
GL на сите натпреварувачи:)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

WhizKid

Intern
23 јуни 2008
27
0
Е да де, знаевме дека ќе биде во Струга. Проблем е што не го знаеме терминот на одржување. :ha:
Свесен сум дека е познато дека Балканијадата е во Струга.
Но малкумина од нас знаеја дека е во Јахја Кемал, и тоа новата зграда.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

WhizKid

Intern
23 јуни 2008
27
0
Страната на ЗИМ е неактивна веќе неколку дена.
Да не спремаат нешто?
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Инаку малце off topic, странава на Здружението на информатичари на Македонија е за нигде, застарен дизајн и нередовно ажурирана
ok za azuriranjeto ali zs dizajn...so i fali...jas na pr sakam strana kade so ke ja otvaram bvez problem a ne kako tocka motika itn itn so 5 saati se otvara so flesevi javi itn itn :D ...izvinete za offtopic :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

WhizKid

Intern
23 јуни 2008
27
0
Прво сите знаевме дека БОИ ќе е во Струга, па сега кога го отворија сајтот, викаат ќе било во Охрид.
А сега па на сајтот пишува, натпреврувачите ќе биле сместени во Хотел Молика, Пелистер.
А да ми објасни некој што прават луѓево, свесни ли се дека од Пелистер до Охрид има 2 часа со кола (Баба Планина>Ресен>Галичица), и каде точно ќе биде натпреварувачкиот дел?
 

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
Натпреварувачкиот дел ке биде во Охрид
и таму ќе биде престојот
Од кај мене од школо треба да одат 3-4ца
Само не ми се верува има еден што нејќе да оди од страФ дека нема да се адаптира на местото, а ептен знае програмирање
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

WhizKid

Intern
23 јуни 2008
27
0
Натпреварувачкиот дел ке биде во Охрид
и таму ќе биде престојот
Од кај мене од школо треба да одат 3-4ца
Само не ми се верува има еден што нејќе да оди од страФ дека нема да се адаптира на местото, а ептен знае програмирање
Види, види.
Сајтот вика дека во Пелистер ќе биде престојот, а ти викаш дека ќе биде во Охрид. А не пишува точно во кој дел од Охрид ќе биде натпреварот: конференциска сала некоја, школо некое...?

А ти од Корчагин си или од Мирче Ацев (Прилеп)? Не ми се верува дека на еден од сјајните натпреварувачи како Ѓорги Јанчески, Дејан Божиновски, Филип Талимиџиоски, Андреј Ристески да не им се оди.
Не мора да ми одговориш на прашањето од каде си, само кажи му на него дека во Македонијава не ја има секој таа прилика да учествува на Балканијада па колку и да сака. Ќе спасиш уште една Македонска душа од карактеристичните Балкански минималистички и себепотценувачки мисли. И посакај му среќа, пред се. НОРМАЛНО АКО СИ ДО ТОЛКУ БЛИЗОК СО НЕГО.

Со среќа на сите натпреварувачи.
 

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
Ja ke ti odgovoram na prasanjeto Dejan Bozinovski ne otide od strav deka nema da napravi nisto a ne deka mu e strav da se adaptira na mestoto inace od kaj gi znaes cetvoricava ako ne e tajna i dali moze da mi kazes dali nekoj od niv napravi nesto se razbira ako si informiran :) ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

WhizKid

Intern
23 јуни 2008
27
0
Ja ke ti odgovoram na prasanjeto Dejan Bozinovski ne otide od strav deka nema da napravi nisto a ne deka mu e strav da se adaptira na mestoto inace od kaj gi znaes cetvoricava ako ne e tajna i dali moze da mi kazes dali nekoj od niv napravi nesto se razbira ako si informiran :) ?
Дечкиве ги знам бидејќи и јас сум во нашиве информатички натпревари веќе 2 години.
Од македонскиот тим, само Васја Павлов од Јахја Кемал доби медал (бронза). Најдобри резултати имаат хрватите кои се вон БОИ групата и учествуваа со полјаците како гости од ЦЕОИ (Централно Европска Олимпијада по Информатика) групата.
Целата листа на резултати е тука: http://www.cs.org.mk/boi2008/results.htm
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,159
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно