• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Bad sectori

sokrat_h

Intern
20 ноември 2007
23
1
Вчера го форматирав дискот и форматот ми одеше споро и после тоа и подигањето на системот оди споро, има и замрзнување во текот на работата. Со Partition magic видов дека имам bad sectors на дискот, потоа турнав HDD Regenerator ама и тој ги наоѓа и вели дека ги поправа ама кога повторно скенирам повторно тие си се тука.
Моето прашање е дали може со некаков формат или слично да се поправат (мислам дека тоа не е можно) или некако да се заобиколат или да се одделат во посебна партиција и ако може со која програма.

поздрав,
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Да пробаш со low level format. За да го изведеш тоа ти треба апликација која е различна за секоја марка дискови. Побарај кај брат Google, ако не можеш да најдеш кажи која фирма ти е дискот, имам за некои марки.
 

sokrat_h

Intern
20 ноември 2007
23
1
Е ова е нешто ново за мене па ке пробам, а дискот ми е SAMSUNG SP0802N, ако имаш нешто за него кажи и уште нешто, дали сега после предходниот формат можи да вратам некој податок од старата партиција, знам дека со некоја програма можи, но не знам за која програма се работи.

Благодарам во секој случај !!!
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
BAD sectors на хард дискот не се поправаат, додека работи работи кога ке престане купуваш нов
 

sokrat_h

Intern
20 ноември 2007
23
1
А со која програма можам да вратам фолдер од пред форматирање ? пред да форматирам заборавив да извадам некои документи :plachko2:
 

sokrat_h

Intern
20 ноември 2007
23
1
Благодарам StenmarC, сега пробувам со Get Data Back па ќе видам што ќе направам.

Благодарам за помошта !!
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
За проблемот за враќање на податоци имаш повеќе отворени теми.. Разгледај ја и оваа.
Таму се работи за изгубени податоци, но во секој случај наведените програми ќе ти го решат тој проблем.

А додека пак за Bad sectors постојат повеќе програми, но сеуште незнам некоја ефикасна за таа намена..
 

sokrat_h

Intern
20 ноември 2007
23
1
Успеав да вратам голем дел од податоците, само и покрај тоа пак имам проблем, голем дел од нив не ми се употребливи, кога ќе ги кликнам пр. да отворам некоја слика ми пишува
"no available" не можам да ги отворам никако, дали има лек и за тоа ??

Благодарам за помошта !!
 

papi69

Intern
2 јули 2008
2
0
i jas go imam istiot model na na Samsung, i istiot problem, duri mi vika na sekoe palenje deka diskot ke padne naskoro veke edna godina skoro i neznam do koga ke drzi. Izlegoa deka ovie Samsungov se nekvalitetni.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Во принцип, појавата на bad сектори значи крај на хард дискот. Сепак, може да се проба нешто пред да се замени истиот.
Хард дисковите поседуваат т.н. резервни сектори, наменети токму за оваа намена, замена на bad секторите кога истите ќе се појават.
Има софтвери кои при скенирањето вршат запис на bad секторите/блоковите во одредена табела, и истите се игнорираат при упис на нови податоци и/или инсталација на програми (или, "нашки" речено, се кријат - hidden). Секако, ова важи само додека истиот програм е инсталиран, но и тоа е доволно да се "тера" уште некое време, додека се присоберат пари за нов хард (кој и не е толку скапа компонента деновиве) и спасат потребните податоци/датотеки/фајлови.
Некои вакви сектори во основа се логички креирани bad сектори. Тоа се во основа нерегуларности во магнетниот дел на хард дискот, кои се појавуваат при интензивни операции на впишување/читање податоци (појава најчесто предизвикана од вируси), потоа струјни удари, коруптираност на boot секторите и сл. Е, овие и вака креирани bad сектори можат да се поправат со голем број Disc Repair софтвери (прашајте го Свети Google), како и со соодветни алатки од производителите на хард дисковите, како што спомна aleksandar_te.
 

sokrat_h

Intern
20 ноември 2007
23
1
Благдарам Mr.Alien се одам да се позанимавам со Свети Google малку, ама не сум многу сигурен оти ке најдам нешто салам, бидејки една недела барам, ама се што најдов некако не е салам.
Благодарам за помошта!

поздрав,
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Мал предлог, сними си ги сите работи на CD/DVD. Како што ти кажа Mr.Alien лоши сектори се знак дека може да пушти душа наскоро хардот. Она што ти е важно сними го поневажното... let it go.
 

linuxmaster

Intern
5 мај 2008
6
0
Hello slicen problem imav i jas do pred nekoe vreme zemav hiren boot i vo nego ima eden tool se vika kill disk go upotrebiv nego gi izbrisav particiite kreirav novi i sega raboti sosema normalno!

P.S. diskot bese maxtor:ua:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.422
Мислења
900.677
Членови
32.138
Огласи
512
Најнов член
dangelovski
На врв Дно