• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Backup стратегија?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Backup-ot e mnogu vazna rabota posebno vo golemite kompanii koi sto rabotat so osetlivi informacii.
Me interesira koi se najdobri strategii za backup?
Pri pravenje backup na pogolema baza na primer okolu 100 gb pa i povece koja e najdobra strategija? Full backup, incremental, diferential?
Dali ako imam praveno backup endas mesecno full backup, sekoj den incremental, a vo petok diferential koja strategija e najdobra za restore?
posleden backup napraveno: krajot na dekemevri, sekoj den incremental, vo petok diferential, ....poslednite denovi se sluci server failure :isplashen: i sega pri restore na backup se stratuvase posleden full backup i posleden diferential backup koj se pravese ovoj pat vo ponedelnik no posle restore nekoi od korisnicite prijavuvaat deka im falat dokumenti. Sega pravam restore na full backup i posle toa restore na sekoj incremental posebno sto ce odzeme dosta vreme, no problemot e toa sto incremental e napraven posleden pat pred diferential. me interesira kade vo ova moze da go smestam diferential restore?
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Kaj mene vo kompanija praktikuvame sekoj ponedelnik da pravime full backup na file serverot, AD konfiguracija, user profiles i web serverot, a ostanatite denovi pravime incremental backup, dodeka na bazite pravime full backup sekoj den.
Kako backup solucija koristime HP OpenView Data Protector software.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно