1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

backup нa ms sql база на податоци

Дискусија во форумот 'ASP.NET // VB.NET // C# // Coldfusion' започната од Trooper, 24 Февруари 2010.

 1. Trooper

  Trooper
  Intern

  15
  5
  24 Февруари 2010
  Здраво. Имам направено апликација во C# поврзана со ms sql база на податоци. Сакам на одреден временски период самата апликација да прави backup на базата на податоци. Има некој идеја како да се направи тоа?
   
 2. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Со некоја скрипта (незнам C#) пробај да ги добиеш табелите и нивните структури а после ги земаш сите податоци од нив.
   
 3. mrce

  mrce
  Intern

  173
  24
  2 ноември 2009
  samo iskopiraj gi negde fajlovite so nastavka .mdf i .ldf
   
 4. Trooper

  Trooper
  Intern

  15
  5
  24 Февруари 2010
  Не објаснив убаво погоре. Значи знам query за backup на базата на податоци но проблем ми е како да направам на одреден временски период да се извршува автоматски.
   
 5. loris

  loris
  Gaining Experience

  624
  53
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Ќе направиш функција што ќе проверува секој ден во одредено време да се активира, во функцијата ќе си го повикаш односно извршиш query-то и имаш backup.
  Ако реално поставуваш на некој сервер, зависно од компанијата имаат дневни или неделни backup-и, така да не е толку страшно тоа, се надевам дека податоците не се толку од битно значење, доколку се работи за многу битни податоци какви што обработуваат банките(многу податоци и многу пресметки) ти треба многу подобар backup план од овој.

  Инаку мој совет оди до чичко google и прашај го за твојот проблем, мислам дека немаш никакви посебни (custom) барања, така да мислам дека сигурно ќе најдеш нешто кај чичко google. :D :D
   
 6. martinbozin

  martinbozin
  Intern

  2
  0
  2 Мај 2007
  ne mozes da gi kopiras .mdf i .ldf zoso bazata prvo treba da ti e offline za da moze da gi koprias od eden folder vo drugfolder.
  najdobro e da vlezes vo Microsoft Sql Server Managment Studio ,posle vo Sql Server Agent da napravis New Job (desen klick na Job) ,vo Step ides New ,oznacuvas so koja baza rabotis i vo Command go pisuvas Sql kodot za backup na bazata primer

  BACKUP DATABASE [DATA_FIRMA] TO DISK = N'C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10.MSSQLSERVER\MSSQL\Backup\DATA_FIRMA.bak' WITH NOFORMAT, NOINIT, NAME = N'DATA_FIRMA-Full Database Backup', SKIP, NOREWIND, NOUNLOAD, STATS = 10
  GO

  posle ides OK,pa vo Schedules si mestis koga i kolku pati da i pravi backup na bazata.....
   

Сподели

Вчитување...