• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Back|Track 3

  • Ја почнал/а темата
  • #1

sajd

Intern
6 октомври 2008
154
1
Ми требаат туториали ... по можност видео туторијали за бактрак 3 линукс ... онака вовед користење на експлотите шо се наогат со се бак тракот и сл. ако знај некој нека пишиш. фала поздрав
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

sajd

Intern
6 октомври 2008
154
1
Фала на туторијалчето... иначе неможам да влезам со Live cdto. Се логирам како root со пасворд toor. после то xconf pa startx ... i mi vadi greska.( Call to lnusertemp failed ( temporary directories full?) check your installation) помош!!!:p:muahaha::lut2:... фала
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Erm... problemot moze da se jave poradi povekje pricini...

vidi dali /var/tmp i /tmp postojat ako ne kreiraj gi so premisii 777 i obavezno stavi stickeybit t.e. chmod +t /var/tmp (mislam deka taka beshe)

Za tutorijali, milw0rm gledaj, t.e. erm.... gledano za BT3 nema da ima tutorijali oti BT3 ne e neshto posebno samo zbirka od alatki za pen test. Ako sakash da nauchesh neshto treba da naushtesh posebno za sekoja alatka shto i kako prai i kako se koristi a BT3 e samo distro vo koe tie alatki se organizirani.
 

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
Фала на туторијалчето... иначе неможам да влезам со Live cdto. Се логирам како root со пасворд toor. после то xconf pa startx ... i mi vadi greska.( Call to lnusertemp failed ( temporary directories full?) check your installation) помош!!!:p:muahaha::lut2:... фала
1. Која верзија на ВТ ја користиш и дали е финал/бета ?
2. Дали ја провери МД5 вредноста пред режење на цд-то ?
3. Можно е поради некојси баг да не е креирана некоја датотека, најчесто тоа е /root затоа после логирањето не го стартувај графичкиот систем туку оди ls на / за да видиш дали фали некоја датотека - ако ја нема /root, креирај ја со mkdir root и пробај одново да ја вклучиш графичката околина.
Ако пак ти го покаже тој ерор, провери ги сите директориуми дали се на место.

P.S: Немојте да се залажувате да користите backtrack мислејќи дека со тоа уствари станувате кул/имате оперативец кој се користи за пен-тестинг/и сл., бидејќи за негово раководење, користење и одржување е потребно малку повеќе знаење за линукс ос. Доколку сакаш да имаш линукс во кој нема да ти биде потребно знаење, користи си ubuntu/kubuntu.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,075
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно