1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

B&H Photo Video

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од CykaBlyat, 11 Јули 2019.

 1. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  256
  125
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Здраво.
  Сакам да прашам дали некој знај дали b&h се legit за да порачам PC делој и дали има некој предходно искуство,исто така сакам да знам за колку време стигат и дали некако можам да одбегнам да не ми ги царинат производите како на aliexpress што можи?
   
 2. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,437
  10,281
  23 oктомври 2012
  Машко
  Буквално најлегитимниот сајт/продавница за продажба на техника, а воедно и со најдобри цени, попусти и промоции. Се е тоа супер ако живееш во америка. Испорачуваат и кај нас, ама царина и данок секако ке си платиш, не се они пазарџии од али и ебај кои ке ти декларираат графичка дека е 20 долари затоа што се сериозна фирма/машинерија од рангот на амазон. Лонг стори шорт, БХ испорака во Македонија, не се исплати.
   
  На MadBuldog, DonFrozex, igor_xxxx и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  345
  286
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Леџит се јас имам потрошено 1-2000 долари кај нив додека бев во USA.
  Како што кажа @Oktar треба да панираш за царина и ДДВ и сл...
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,297
  19 Јули 2013
  Испорака вршат со ДХЛ, така да не само што неможе да се одбегнат царина и данок, него ДХЛ ќе те ошурат за наплаќањето на истите. Ако немаш адреса од САД таму да нарачаш па некој да ти ги донесе, ич не се замарај со B&H.
  Фирмата е постара од интернетот.
   
  На DonFrozex и Oktar им се допаѓа ова.
 5. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  318
  420
  3 Јануари 2019
  Машко
  Проблемот со B&H е како што посочија другите, DHL ќе те изгорат со лежарини и различни други глупости. Кога сме кај ддв-то, тоа претставува само 5% за компјутерски делови, а царина нема.

  Пред една недела разгледував опција да нарачам делови од таму. Пример цената на i9 9900k со достава, царина испаѓаше 4000 денари поевтино од малопродажната цена кај нас. Но кога ќе додадеш трошоците од DHL ќе те фати приближно исто. Ако бараш делови за ПЦ што ги нема кај нас, обрати се во Нексио.

  Али ако начекаш нешто во Deal Zone мислам дека ќе ти се исплати и покрај сите давачки.
   
  На stefan_off и Oktar им се допаѓа ова.
 6. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  256
  125
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Го видов Ryzen 5 3600 за 199$+35$ shipping затоа прашав оти вејке не ми се чека месец и пол сум без компјутер и сакам да си склопам конфигурација што побрзо но за жал засега zen 2 нигде ги нема во МК и незнам дали да купвам intel или уште да чекам
   
  На Banjifiko и TheMarshal им се допаѓа ова.
 7. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  318
  420
  3 Јануари 2019
  Машко
  Јас би идел со Рајзен 5 (3600) топ е за игри. Ѕирни ја темата што е за Intel vs AMD имаш доста инфо таму. :) Иначе, пак зависи од што буџет имаш, што ќе правиш со пц-то итн.
   
 8. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,548
  23 Јуни 2015
  Машко
  Рајзен 5 3600 ти е одличен избор. Инаку не ти се исплати да нарачуваш од странство, дур да стигне и дур да трчаш по царини, па да платиш, па да подигнеш. Мех...
   
 9. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  256
  125
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Јас сум 100% за зен ама кога ке биди тука е работата ако не е до следната недела ке морам интел.
   
 10. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,976
  4,214
  28 oктомври 2008
  AMD Ryzen 5 3600 Boxed inkl. Wraith Stealth Kühler
   
 11. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  256
  125
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  оваа цена што ја пиши excl VAT,колку што знам VAT е такса за производот и во мк е 5% за PC делови така и колку време стигат од ова страница ако имаш порачвано?
   

Сподели

Вчитување...