1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Azure downtime

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Gogzy, 4 Јануари 2018.

 1. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Здраво на сите!

  Кратка информација на сите што го користат Ажуре, Мајкрософт со кратка најава од пред неколку часа даде до знаење дека сите машини мораат да бидат рестартирани за да се инсталираат сигурносни упдејти. За ова ненајавено рестартирање може да се заблагодариме на гоогле кои што го објавија пропустот кај Интел процесорите.

  Инфо за администраторите, не го следете service health blade, не функционира и не го покажува точниот статус на машините. За подетални информации за статусот на машините мора да го исконтактирате Мајкрософт супорт тимот.

  Повеќе инфо :Happy New Year : Now Reboot all your Azure VMs (Updated) – Byte Mechanic

  Поздрав
   
  cakii, Astro, The-spiki и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,637
  9,309
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Рестартирани :)
   
 3. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Проверувај од време на време дали се уште онлине... Кај нас одредени машини по повеќе пати беа рестартирани.
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,637
  9,309
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Немав проблем со тоа. Се вратија онлајн за 10-тина минути, сосе сите сервиси (Microsoft Dynamics и SQL)
   
 5. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Колку нодес имаш?
  Мануелно си ги рестартираше или преку маинтенанце термин мајкрософт ти ги рестартираше?
   
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,637
  9,309
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Две машини се, му реков на чиракот и он ги рестартирал. Како, не ми кажа.
   

Сподели

Вчитување...