Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Автоматско испраќање на фактури по емаил? Како ?

Afrikanche

Gaining Experience
16 септември 2021
63
60
Барам начин и совети за автоматско испраќање на фактури по емаил.
POV: На почетокот на секој месец треба да испратам околу 200 месечни фактури по мејл на 200 различни лица, фактурите ги експортирам во .jpg или .pdf формат.

На кој начин можам да си ја олеснам работата со испраќање на истите а да не е рачно (еден по еден)?
 

Afrikanche

Gaining Experience
16 септември 2021
63
60
Mozilla thunderbird + Mail merge
Стигнав до тука според туторијалите на youtube, но ми дава грешка за атачментот
Во CSV фајлот во Attachment ставив локација до фајлот што треба да биде испратен но пак неуспешно?
 

Атачменти

 • Screenshot_1.png
  Screenshot_1.png
  35,8 KB · Прегледи: 82
 • Screenshot_2.png
  Screenshot_2.png
  34,2 KB · Прегледи: 82
 • Screenshot_5.png
  Screenshot_5.png
  7,8 KB · Прегледи: 82

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.569
Имаш две точки во фајловите име.1.јпг, исто така смени ги во латиница и пробај.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.569
Проба без таа една точка, Windows е тоа може прави проблем?
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.876
4.690
Точка и запирка во CSV фајлови знаат да прават проблем на македонско локале каде што функцијата на овие знаци е обратна (запирката е децимален сепаратор, а не точката)

Провери ова да не е проблем и во твојот случај. Отвори го CSV фајлот со текст едитор (notepad или сличен) и види дали точките, запирките и точка-запирките се таму каде што треба да се.
 

Afrikanche

Gaining Experience
16 септември 2021
63
60
Пробав скроз друг документ со друг формат but no luck..
 

Атачменти

 • Screenshot_6.png
  Screenshot_6.png
  4,5 KB · Прегледи: 47

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.876
4.690
Ете го проблемот, полињата се одделени со точка-запирка не со запирка.
Замени ги сите точка-запирки ( ; ) со запирки ( , ).
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
324
235
Барам начин и совети за автоматско испраќање на фактури по емаил.
POV: На почетокот на секој месец треба да испратам околу 200 месечни фактури по мејл на 200 различни лица, фактурите ги експортирам во .jpg или .pdf формат.

На кој начин можам да си ја олеснам работата со испраќање на истите а да не е рачно (еден по еден)?
Ако не си го решил проблемот: пајтон скрипта + ексел со податоците што треба да се внесат во секоја од нив (ако сакаш и автоматски да ги полни) + темпјет во било кој формат (бива и со ворд/ексел).
 

Afrikanche

Gaining Experience
16 септември 2021
63
60
успеав со Mozila Thunderbird + mail merge но премногу грешки ми дава при испраќање па морам да ги пракам преку опцијата "Send as draft", па потоа преку драфт да стискам Send now на еден по еден мејл ..
 

Ceco

Gaining Experience
29 септември 2010
640
205
Ceco's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 7600
Motherboard
Asrock B650M PRO RS
Storage
Kingstone KC3000 512GB
PSU
EVGA 650GM
RAM
Kingston Fury Beast Black 16GB (2x8GB) DDR5 5200 CL40
Video card
Sapphire PULSE RADEON RX 6700 XT 12G, 12GB GDDR6
Case
Cooler Master Elite 371
Mouse
Logitech G102 Prodigy
Audio
Logitech X-530 5.1
Monitor
AOC 24G2SPU

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.214
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно