• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Автоматско Google Хакирање ;))

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,667
183
www.zeroscience.mk
cDc automates Google Hacking

"Злобната" хакерска група Cult of the Dead Cow - cDc (Култ на Мртвата Крава :p) објавија алатка која претражува ранливости и приватни податоци користејќи внимателно изберени Google претражувања...

Име на алатката: Goolag Scanner :))

cDc групата е најпозната по познатиот RAT (Remote Administration Tool) пакет или за некого...тројанец, Back Orifice, објавен уште пред 10 години за Windows платформата.

Тие го објаснуваат Goolag скенерот како web auditing tool, дозволувајќи им на корисниците самите да си ги проверат слабостите на нивните веб страни. Претражувањата можат да да се ограничат со скенирање на само еден индивидуален домен или да се прошири на еден цел top-level домен по желба.

Повеќе: http://www.theregister.co.uk/2008/02/22/goolag_scanner/

или

http://www.informationweek.com/news/showArticle.jhtml?articleID=206801429

Најповеќе: http://www.heise-online.co.uk/security/Cult-of-the-Dead-Cow-turns-Google-into-a-vulnerability-scanner--/news/110087Превземање: ТУКА

:rolleyes:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,551
Мислења
823,177
Членови
28,061
Најнов член
Viktorofski
На врв Дно