Автоматско Google Хакирање ;))

Статус
Затворена за нови мислења.

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
193
www.zeroscience.mk
cDc automates Google Hacking

"Злобната" хакерска група Cult of the Dead Cow - cDc (Култ на Мртвата Крава :p) објавија алатка која претражува ранливости и приватни податоци користејќи внимателно изберени Google претражувања...

Име на алатката: Goolag Scanner :))

cDc групата е најпозната по познатиот RAT (Remote Administration Tool) пакет или за некого...тројанец, Back Orifice, објавен уште пред 10 години за Windows платформата.

Тие го објаснуваат Goolag скенерот како web auditing tool, дозволувајќи им на корисниците самите да си ги проверат слабостите на нивните веб страни. Претражувањата можат да да се ограничат со скенирање на само еден индивидуален домен или да се прошири на еден цел top-level домен по желба.

Повеќе: http://www.theregister.co.uk/2008/02/22/goolag_scanner/

или

http://www.informationweek.com/news/showArticle.jhtml?articleID=206801429

Најповеќе: http://www.heise-online.co.uk/security/Cult-of-the-Dead-Cow-turns-Google-into-a-vulnerability-scanner--/news/110087

1


Превземање: ТУКА

:rolleyes:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,987
Мислења
869,581
Членови
30,311
Најнов член
mrdeni
На врв Дно