• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Автоматска најава на хотспот скринот на Mikrotik. Дали и како?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,223
3,236
Скопје
www.gorast.com
Пробувам да најдам решение за проблемот.

Микротик рутер (ќе го викам ДОМАШЕН) преку кабел во ѕиден приклучок се врзува на постоечка микротик инфраструктура која при првата најава бара да укуцаш јузер и пасворд за уредот да добие интернет. (Онаа хотспот лендинг страна од сликата)

Ова не е проблем доколку во мрежата на ДОМАШЕН има барем едно пц или мобилен, но доколку нема, тогаш ниту еден смарт уред поврзан на ДОМАШЕН нема интернет.

Пробав да најдам скрипта некоја која би можела тоа да го заврши од страната на ДОМАШЕН. Да проверува секои 4 саати и да внесува логин и пас, но не успеав. Можеби и да не е возможно.

Втора идеја ми е: во уредите има и едно Распи 3 со Либреелек на него. Можеби распито преку броузер (некаков) може да ја прави таа проверка... за ова не знам како, само концепт у глаа ми е.

Има ли некој искуство со вква ситуација?
Фала.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,537
942
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Дали Хотспот лендинг страната е според WISPr стандардот?
ако да, имаш готови скрипти, кои лесно би работеле на rpi3 (а дури можеби и на „Домашен“).

е сега, не ми текнува на памет како требаше да изгледа компатибилен hostpost портал, ќе треба да ѕирнеш во source-от на страната (или да ја paste-ираш тука) и да видиш дали има некои xml-и во неа.
Мислењето е автоматски споено:

пс.
вака нешто ќе има во web страната
Код:
  <WISPAccessGatewayParam xmlns:xsi=”http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance”
   xsi:noNamespaceSchemaLocation=”http://www.acmewisp.com/WISPAccessGatewayParam.xsd”>
   <Redirect>
    <AccessProcedure>1.0</AccessProcedure>
    <AccessLocation>Hotel Contoso Guest Network</AccessLocation>
    <LocationName>Hotel Contoso</LocationName>
    <LoginURL>https://captiveportal.com/login</LoginURL>
    <MessageType>100</MessageType>
    <ResponseCode>0</ResponseCode>
   </Redirect>
  </WISPAccessGatewayParam>
 
Последна промена:

Feelyo

Gaining Experience
2 април 2017
79
66
Дали Хотспот лендинг страната е според WISPr стандардот?
ако да, имаш готови скрипти, кои лесно би работеле на rpi3 (а дури можеби и на „Домашен“).

е сега, не ми текнува на памет како требаше да изгледа компатибилен hostpost портал, ќе треба да ѕирнеш во source-от на страната (или да ја paste-ираш тука) и да видиш дали има некои xml-и во неа.
Мислењето е автоматски споено:

пс.
вака нешто ќе има во web страната
Код:
  <WISPAccessGatewayParam xmlns:xsi=”http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance”
   xsi:noNamespaceSchemaLocation=”http://www.acmewisp.com/WISPAccessGatewayParam.xsd”>
   <Redirect>
    <AccessProcedure>1.0</AccessProcedure>
    <AccessLocation>Hotel Contoso Guest Network</AccessLocation>
    <LocationName>Hotel Contoso</LocationName>
    <LoginURL>https://captiveportal.com/login</LoginURL>
    <MessageType>100</MessageType>
    <ResponseCode>0</ResponseCode>
   </Redirect>
  </WISPAccessGatewayParam>

Ова е многу добар предлог, но дури и да не успее, мислам дека секогаш постои начин преку curl да се среди целото, но можда ќе има малце работа во искуцувањето на скриптата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,952
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно