1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Авто woofer Pioneer за домашно стерео

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од himmmm, 24 Јули 2015.

 1. himmmm

  himmmm
  Intern

  18
  2
  19 Јули 2015
  Машко
  Здраво потребно ми е ваше мислење
  Сакам да купам 2xPioneer TS-W304R 12" 300w RMS за домашно стерео и да ги преклучам на транзисторско појачало 2x120w na 8ohm па прашанјата ми се :
  -Дали ке има доволно мок појачалото
  -Дали има разлика мегу авто вуфер и хи фи
  Ако има некој можеби пробано или слушнато би ми значело негово мислење Благодарам

  267-2505_HR_0.jpg
   
  Изменето од модератор: 24 Јули 2015
 2. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,097
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Звучниците се 4омски, а појачалото ти е 8оми, треба да видиш дали воопшто поддржува 4омски звучници, да не излезе да изрикаат излезите
  Автовуфер и вуфер за домашна употреба се разликуват, едниот е наменет за помала квадратура, другиот нормално за поголема, не знам колку би те задоволил звукот, али би требало да е добар, сепак, не е 15 вати ова..
  Во кутија доаѓаат овие со скретници, или така голи?
   
  На omegaRED и himmmm им се допаѓа ова.
 3. himmmm

  himmmm
  Intern

  18
  2
  19 Јули 2015
  Машко
  Mislam deka se goli ama planiram pojacaloto da go koristam samo so niv da gi namalam skroz visoki i sredni posto e postaro pojacalo ima hi mid i bass kontrol
   
 4. himmmm

  himmmm
  Intern

  18
  2
  19 Јули 2015
  Машко
  Kako sto gledav po stranski forumi pisuva kako so kaza i samiot deka se nameneti za pomal prostor taka da ke baram soodvetni valda Visaton ili Dayton ako gi najdam nekade ;) posto poskap proekt mi e
   
 5. himmmm

  himmmm
  Intern

  18
  2
  19 Јули 2015
  Машко
 6. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,444
  3,164
  24 Септември 2012
  Звучникот е ист. Само импедансата му е различна. Ќе работи без поголеми проблеми секаде.
   
  На himmmm и vlavot им се допаѓа ова.
 7. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,097
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  mdeni, таа импеданса е проблем кај некои појачала, едно што ми е дома, нагласено е фино лепо дека трпи само 8 оми, ни помалку ни повеќе, другото што го имам трпи од 4 до 16, има некои работат од 2 па до 16, све зависи како е изведено. Обично на помала импеданса, појачалото вади поголема снага од предвиденото, па можно е да рикне излазот, дали транзистор, дали некое STK, или да јавува protect mode како да се краткоспоени излезите.

  himmmm гледам дека си конструирал некоја кутија... Знаеш дека кутиите се пресметуваат према спецификациите од звучникот така? Потисок, ходот од мембраната, па дали е драјверот наменет за vented или sealed кутија, резонантна фреквенција итн. И пак ќе ти треба некоја скретница, џабе ти ќе намалуваш, тоновите сепак ќе постојат, само во помала количина. Штом ти е за сабвуфер, напрај си добар low pass филтер од 20 до 300hz, да дава чист и длабок бас, не да тропа само. Со среќа дизајнот :)
   
  На himmmm му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,444
  3,164
  24 Септември 2012
  WINISD е убав софтвер за дизајн на кутии кој го имам многу пати користено. Но мора да се знаат точните спецификации (измерени) од звучникот, и секако да се работи програмот.

  Пред некое време правев за пионирот 309 кутија, и страшно е тежок да се направи да добива HI-FI звук. Ова е резултатот во 60 литарска кутија:
  [​IMG]
  Ако ова на сликава те бендисува, тогаш тоа е тоа. Ова е 309 звучникот само.

  За Hi-Fi звук мора да се вметне Digital Signal Processor, за да се добие ова:
  [​IMG]
  Секако се губи јачината на сметка на рамноста. И се компликува решението поприлично.
   
  На himmmm и Daniel86 им се допаѓа ова.
 9. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,097
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Одлично софтверче, си играв со него едно време, правев некои зезалици по дома, ме интересира постои ли некое слично како WinISD чисто како за компарација меѓу повеќе апликации од тој тип?
  А инаку нека реши членот кој звучник ќе го земе прво, и што точно ќе прави со него, па отом потом, пошто прво беше работата за сабвуфер, после дојде слика од дизајн на 5 системски звучник, да не искочи работава ко со цацко и тошо од К-15, е за оваква шоља ти барав тоалет хартија :D
   
  На himmmm му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,444
  3,164
  24 Септември 2012
  Каква компарација? Математика е тоа, нема споредби. Како и да ја решаваш задачата, мора резултатот да е ист по било кој метод.
   
 11. himmmm

  himmmm
  Intern

  18
  2
  19 Јули 2015
  Машко
  hahah ili kako toso od k-15 i jas imam takva kola samo Lada i bela haha pogreska slika prativ sorry znaci slikata e za postoecki zvucnici CANTON i plus sakam vo istiot stil i 2 wooferi inace imam programka Bassbox licencirana
   

  Прикачени датотеки:

  • A2JYi.png
   A2JYi.png
   Големина:
   40.8 KB
   Прегледи:
   14
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,097
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Се слагам со тебе, меѓутоа софтверот е последно едитиран и средуван 2002 година според сајтот, па мислев дали има нешто поново, можеби подобро, можеби полошо... WinISD треба да му местиш на пример compatibility mode Windows 98 за да работи "како што треба", инаку јавува access violation и некои слични грешки, па и затоа малку ми е сумњив.

  himmmm фала за инфото за bassbox, баш ќе ја ѕирнам.
   
  На himmmm му/ѝ се допаѓа ова.
 13. himmmm

  himmmm
  Intern

  18
  2
  19 Јули 2015
  Машко
  Ako sakas moze da ti ja pratam ostaj skype ili dr ;) ako ne moze da se snajdes za download
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,097
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ја најдов, само ке ја пробам покасно, ако не работи, ете ти си тука :)
   
  На himmmm му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...