• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

AVG disguises fake traffic as IE6!

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
"In late February, AVG paired its updated anti-virus engine with a real-time malware scanner that vets search engine results before you click on them. If you search Google, for instance, this LinkScanner automatically visits each address that turns up on Google's results page."

When we first told the tale of AVG's fake traffic earlier this month, we pointed out that if webmasters were wise to the problem, they could filter LinkScanner visits from their log files. Each scan left a unique user agent: "Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1;1813)."

But over the weekend, the company changed this user agent on the for-pay version of AVG 8. It appears that scans now use these agents as well:

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

User-Agent: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

User-Agent: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1;1813)


Баш ме интересира дали it.com.mk има нагло зголемени барања од IE6 :).
Низ цел интернет е зголемен сообраќајот заради AVG анти вирус. Неверојатнo!

Izvor:

http://www.theregister.co.uk/2008/06/26/avg_disguises_fake_traffic_as_ie6/
http://it.slashdot.org/article.pl?sid=08/07/03/1411254
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Тешка глупост. Нека проверува кога ќе стиснеш, не 20 страни однапред.......антивирусиве повеќе замараат и го успоруваат работењето на компјутер отколу да го немаш и да имаш вируси на него.
 

Јован

Intern
20 април 2010
253
10
Ако се сложувате ви пратам 2-3 вирусчиња па да видите како е подобро ???
1 го лоцира НОД 32 а другите не ги наоѓа ниту 1 анти вирус тие се штетници и веке нема да можеш да користиш маусот и тастатурата а имам и таков што блокира таск манагер па видете дали е подобро со или без анти вирус
П.С : Подобро нешто отколку ништо!!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.421
Мислења
900.658
Членови
32.137
Огласи
511
Најнов член
Valentina M
На врв Дно