• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Avast! Antivirus АРАМИИ

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.068
653
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Да почнам со ширење на приказната од тука па натаму...
Купена беше лиценца некаде Април 2019 со траење до 2021 година,
и така јас си скенирам мислам дека има некое значење...
Кога вчера вечер ми стасува нотификација од банка
дека Avast ми наплаќа 50$ на нeкакво (всушност никакво) купување на производ...
Арамии !!!...
не одговорија ни на жалба после повеќе од 12 часа,
по што бев до банка и се надевам
дека резервираните средства нема да им ги пуштат,
иако ми рекоја дека расправатa може да трае и до 90 дена!!!
НАРАВОУЧЕНИЕ: Не го користрете овој производ ни "под разно"...


avast logo-for web.jpg
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.068
653
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@dangthe оти тој период баш ми се јавија некои сомнителни однесувања во осетливи документи
па покрај реинсталација и менење на сите password-и се решив и за дополнителна заштита...
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
1.003
1.616
Скопје
Ти ја купи лиценцата и покрај тоа дополнително ти куцнаа 50 долари ако добро разбрав?
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.068
653
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@borcep лиценцата е купена во Април...
сега од банка ми се јавуваат и ми кажуваат дека "сум кликнал" на нешто...
ниту сум ја посетувал страната во тој период ниту пак сум одобрил плаќање!!!
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
440
233
Аваст има автоматско плаќање кое по дефолт е упалено и секоја година ќе си прават обнова иако ти стоело до 2021, плус ако искористиш некоја од нивните услуги што им се купуваат одделно ке ти појави само согласност и ќе си ги истаксаат. Решение ти е блок од банка, кој што претпоставувам неможеш да го направиш за поврат на земените пари но ќе спречи понатамошно наплаќање. Аваст користи трети фирми за подршка од индиските земји и најчесто и да добиеш подршка ќе те шетаат од едно на друго мести и со пола од нив нема да се разбереш нормално, но не очекувај поврат на пари или резултат. Имаш огромен број на корисници кои биле изгорени вака од страна на Аваст и оваа практика им трае со години за жал на купувачите но успешно за нивен џеб.
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
198
211
Скопје
Бекап на клауд и немаш проблеми со загуба. Во случај да не сакаш да ги види/има некој тие документи тогаш стави ги во компјутер кај што нема ништо друго ниту интернет конекција и наречи го сеф пц.
@dangthe оти тој период баш ми се јавија некои сомнителни однесувања во осетливи документи
па покрај реинсталација и менење на сите password-и се решив и за дополнителна заштита...

Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.299
3.274
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Картичка која ја користиш за интернет трансакција, никогаш не ја оставаш полна и без лимит за наплаќање. Појди и извади си од НЛБ виза картичка без никакви услови, чувај ја празна се до моментот кога ќе ти затреба трансакција, наполни ја онолку колку што ти треба и тераш дајље така до наредна трансакција. Ниту секирации, ниту сомнежи за одлив на средства, и некој да ја пробие картичката ќе ја начека празна итн.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.068
653
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@vladimir171 @architect
Зарем Банките имаат право
да одобруваат плаќања кои се во фаза на одобрување (резервирани средства)
без мое одобрување ???
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.427
12.601
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Очигледно се работи за некоја грешка од нивна страна или пак ти си правел нешто а не си бил свесен. Проанализирај, изгуглај, најди каде е работата и конктантирај со нив.

Avast и понатаму е еден од најдобрите антивирусни решенаија, никогаш до сега немало никаков пробле иако имам имплементирано и продадено стотици лиценци.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.299
3.274
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.068
653
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Очигледно се работи за некоја грешка од нивна страна или пак ти си правел нешто а не си бил свесен. Проанализирај, изгуглај, најди каде е работата и конктантирај со нив.

Кога ми рече тетката од Банка
дека на некоја друга тетка децата и кликнале нешто
и се развикав иако после и ми беше криво и не ми беше криво.

Зарем не е доволно валидна мојата Google историја,
или евентуално account-от на Avast
каде нема никаков прозивод купено освен лиценца до 2021...
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.299
3.274
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Кога ми рече тетката од Банка
дека на некоја друга тетка децата и кликнале нешто
и се развикав иако после и ми беше криво и не ми беше криво.

Зарем не е доволно валидна мојата Google историја,
или евентуално account-от на Avast
каде нема никаков прозивод купено освен лиценца до 2021...
Колку што сум запознаен, лиценца за 1 година изнесува 59.99$ а ти имаш купено лиценца за повеќе години, најверојатно секоја година ти ја наплатува таа сума пошто не гледам на страната купување на лиценца за повеќе години. Сакам да кажам дека твојата лиценца изнесува 3 х 59.99$ ( односно за 2019, 2020 и 2021 ) нешто кое најверојатно во акаунтот ти го имаш дозволено да го наплаќа откако ќе ти истече годишната лиценца (автоматско ре-обновување).
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.068
653
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@architect купената лиценца е во Април 2019 сега сме Септембер 2019 така да не е ни истечена годината како прво,
како второ ми стаса тогаш email со податоци
Код:
Product Name: Avast Internet Security - 1 PC, 2 Years
Qty Ordered: 1
Amount: 29,99 €

Subtotal: 109,99 €
Discount: 80,00 €
VAT: 0,00 €
Total Price: 29,99 €
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.645
14.170
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
А зошто си и викал на кутрата работничка на шалтер? Дали си свесен колкумина прават баш така, купуваат и после бараат поништување на трансакција. И на форумов има такви, нарачуваат од али и после бараат рефунд. И секако дека банката нема да ги спречи резервираните средства, имало таму еден куп ствари што ти си требал да ги пополниш и да кликнеш ОДОБРЕНО! за да тие пари се резервираат. Ако незнаш што прифаќаш и на што се согласуваш тоа е твој проблем, банката има валидно барање од валидно процесирана трансакција, зошто да го поништи? Затоа што ти не си бил свесен дека ке ти наплатат нешто на секои Х месеци?
Убаво ти вика Астро, види, контакирај со аваст и пробај да дознаеш што е тоа што е наплатено а не одма да тврдиш дека те покрале и дека се арамии. Не е дека ги бранам, ама ако бизнис моделот им беше вака да собираат пари од луѓе мислам дека одамна ке пропаднеше.
 

marick14

Gaining Experience
2 март 2011
185
75
Кривогаштани
1. Зошто користиш антивирус во 2019 година?
2. Зошто користиш платен антивирус во 2019 година?

А зошто да не става антивируси во 2019?
Сакаш да кажеш дека компјутерите се 100% безбедни ако немаат антивирус, туку само со неговата заштита што си ја има фабрички во ОС?

Многу грешиш.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.068
653
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@Oktar ако треба "'ќе ви приложам" account info od avast дека нема ништо друго купено од нив!!!
И ако секој може да прави допонителни наплаќања на секој купен производ,
следниот проект ќе ми биде да отворам продавничка каде ќе продавам ефтин производ од 10$,
ама затоа ќе наплаќам секој втор месец по уште толку знаеќи дека во богати земји некој нема да примети,
а банките ќе немаат моќ да го спречат тоа...
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.570
3.533
Ресен
Имав сличен “проблем“ со audible.com, го пробав трајалот ама ми побара да ставам и картица... ај си реков, после месец дена на истекот оп, автоматски си зеде 15 долари, моја грешка, не сум прочитал дека тоа е така. Не трчав на банка да ми стопираат туку фино лепо им се извинив за мојата грешка, после некое време добив рефунд и отказ на субскрипцијата, leason learned.

Да не е и кај тебе така во условите на аваст? Знам и Близард ја имаат истата тактика, имаш субскрибција и месечно или на 3 или 6 ти земаат автоматски пари.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.068
653
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@Sharlovski lesson learned e
кога пред месец време зет ми ми рече:
"извади си кредитна картичка за операција со твоите средства...
Банките повеќе се грижат тогаш за тебе и твоите средства...
што и да се случи тогаш ќе се заангажираат..."
јас: НЕ, Дебитна е Сигурно, а и поефтино (а не било така)...
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.645
14.170
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
@Oktar ако треба "'ќе ви приложам" account info od avast дека нема ништо друго купено од нив!!!
И ако секој може да прави допонителни наплаќања на секој купен производ,
следниот проект ќе ми биде да отворам продавничка каде ќе продавам ефтин производ од 10$,
ама затоа ќе наплаќам секој втор месец по уште толку знаеќи дека во богати земји некој нема да примети,
а банките ќе немаат моќ да го спречат тоа...

Не велам дека Аваст не направиле грешка, велам само дека банката а уште помалку шалтерката има нешто со тоа. Фино лепо исконтакирај ги Аваст и провери што е муабетот. Ако сакаш сподели ги и тука информациите, можеби некој знае а што станува збор, можеби во антивирусот си активирал некој трајл фичр па ете почнал да си наплаќа, стварно незнам.
@Sharlovski ти си среќен ако од прва си ја научил лекцијата, јас за линкедин имам плаќано неколку месеци по грешка :(
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1.218
1.559
Скопје
А зошто да не става антивируси во 2019?
Сакаш да кажеш дека компјутерите се 100% безбедни ако немаат антивирус, туку само со неговата заштита што си ја има фабрички во ОС?

Многу грешиш.

Сакам да кажам дека ако не си почетник во користење на компјутери, веројатноста да направиш некоја глупост (да кликнеш некој погрешен линк, да симнеш некој сомнителен атачмент итн итн) и да закачиш вирус е многу блиска до 0%.
 

marick14

Gaining Experience
2 март 2011
185
75
Кривогаштани
Кога ми рече тетката од Банка
дека на некоја друга тетка децата и кликнале нешто
и се развикав иако после и ми беше криво и не ми беше криво.

Зарем не е доволно валидна мојата Google историја,
или евентуално account-от на Avast
каде нема никаков прозивод купено освен лиценца до 2021...

Авастот важи за еден од најдобрите антивируси.
Под чудни околности ти се случило ова.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1.570
3.533
Ресен
@Sharlovski lesson learned e
кога пред месец време зет ми ми рече:
"извади си кредитна картичка за операција со твоите средства...
Банките повеќе се грижат тогаш за тебе и твоите средства...
што и да се случи тогаш ќе се заангажираат..."
јас: НЕ, Дебитна е Сигурно, а и поефтино (а не било така)...
Сепак мислам дека е нешто до тебе и условите на кои си прифатил да се одвиваат работите со аваст, ќе гледам прво со нив да решам него со банката.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.068
653
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@marick14 уште посомнително е што не ни користев компјутер тоа време...
а во account-от нема никаква услуга регистрирано освен лиценцата до 2021...
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.068
653
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@Sharlovski да во право си дека треба да се реши и со Avast
ама и банките треба да имаат ингеренции
да сопрат трансакција која не ја одобрувам
па после нека си повлекуваат назад "производ" од avast...

Колку сме заштитени ние корисниците???
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.163
Мислења
894.914
Членови
31.879
Огласи
341
Најнов член
Дарко Булдиоски
На врв Дно