Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Авантури / Adventure Games [предлози]

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk
Значи зборуваме за жанрот... http://en.wikipedia.org/wiki/Adventure_game

Ако има некој да предложи неколку добри авантуристички игри, постари или понови нема врска...како што се Broken Sword, Atlantis и т.н..да поиграме нешто во слободно време..ме разбирате.. ;) :tainstven:
 

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
Баш пред некој ден ја завршив третата игра од серијалот на Агата Кристи игрите, што ги прави Adventure Company (http://www.theadventurecompanygames.com/).
Сите три игри "And Then There Were None", "Murder On The Orient Express" и "Evil Under The Sun" се супер и ги препорачувам на сите кои го сакаат овој жарн на игри. :rolleyes:

Од постарите.. еве ти една мала листа:

Still Life http://en.wikipedia.org/wiki/Still_Life_(video_game)

Return To Mysterious Island http://www.adventurecompanygames.com/tac/mysterious_island/index.html

Runaway: A Road Adventure http://www.gamespot.com/pc/adventure/runawayaroadadventure/index.html

Runaway 2: The Dream of the Turtle http://www.adventuregamers.com/gameinfo.php?id=167

Се надевам дека помогнав.. :rolleyes:

Поздрав!
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.720
221
www.foxmediahouse.com
Еве ти една добра Liquid : Largo Winch или Syberia. И двете ти се авантуристички и мораш да употребиш мозок за да поминеш нешто.
 
D

DimitarMK

Гостин
Ако може предложете некоја игра, што нема да бара некои големи ресурси. :)

Башка сеа ја симнувам Still Life :)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.720
221
www.foxmediahouse.com
Largo winch е стара игра уште од 2000 година ако не и порано. А Syberia ти е од пред 3 години. Во првата си наследник на некој богаташ и треба да ги совладуваш пречките кој ти се поставени, а во втората бараш мамути. И двете игри какошто реков треба да активираш мозокот за да ги поминеш пречките.
 

Demonce14

Intern
20 октомври 2007
104
5
mypokemongames.com
Баш пред некој ден ја завршив третата игра од серијалот на Агата Кристи игрите, што ги прави Adventure Company (http://www.theadventurecompanygames.com/).
Сите три игри "And Then There Were None", "Murder On The Orient Express" и "Evil Under The Sun" се супер и ги препорачувам на сите кои го сакаат овој жарн на игри. :rolleyes:

Од постарите.. еве ти една мала листа:

Still Life http://en.wikipedia.org/wiki/Still_Life_(video_game)

Return To Mysterious Island http://www.adventurecompanygames.com/tac/mysterious_island/index.html

Runaway: A Road Adventure http://www.gamespot.com/pc/adventure/runawayaroadadventure/index.html

Runaway 2: The Dream of the Turtle http://www.adventuregamers.com/gameinfo.php?id=167

Се надевам дека помогнав.. :rolleyes:

Поздрав!

Сите игри од Adventure Company се закон!
Еве неколку предлози и од мене
Safecracker
ECHO: The sicrets of the lost cavern
Aura: Fate of the ages
Аura 2 , незнам како и беше точно насловот.
 

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
Ако може предложете некоја игра, што нема да бара некои големи ресурси. :)

Башка сеа ја симнувам Still Life :)
:bravo::bravo::bravo::bravo:

Добра игра што не бара многу големи ресурси... би ти ја препорачал Post Mortem http://en.wikipedia.org/wiki/Post_Mortem_(game)
и една многу постара игра Grim Fandango http://en.wikipedia.org/wiki/Grim_fandango.

Happy Holidays! :rolleyes:
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
abe go zaboravate Monkey Island serialot ;)
Monkey Island 1
Monkey Island 2: Lee Chucks Revenge
Monkey Island 3: The Curse Of Monkey Island
Monkey Island 4: Return to Monkey Island

najfejv avanturi mi se ovie :p super gameplay, humor i celata prica e zakon :D
 
M

Mr.Alien

Гостин
CRIMSONLAND е жива зараза.
Добра е и Beetle Ju. Малку делува детски, бидејќи е преработка на стариот добар Boulder Dash (од времето на Commodore), но има нивоа каде баш има за*банција и мислење како да се мине.
И Azangara.v1.1b е интересна.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
дефинитивно најдобра авантура според мене The Longest Journey и нејзиното продолжение Dreamfall, прво го изиграв вториот дел, а првиот едвај најдов стабилен торент за да го спуштам и во моментов го играм. Првиот дел графички изгледа лошо но треба да се земе предвид дека играта излезе некаде 1999 година но сепак вреди да се изигра.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
abe go zaboravate Monkey Island serialot ;)
Monkey Island 1
Monkey Island 2: Lee Chucks Revenge
Monkey Island 3: The Curse Of Monkey Island
Monkey Island 4: Return to Monkey Island

najfejv avanturi mi se ovie :p super gameplay, humor i celata prica e zakon :D

Ах старите добри времиња, многу ја играв таа... Еве една и од мене :))
Ја имав свртено едно 4-5 пати у 7мо 8мо незнам кога беше :))

LBA: Тwinsen's Оdyssey

Critic Score
8.6
User Score
9.4

LittleBigAdventure2.jpg
 

Wizardion

Intern
2 март 2008
111
1
Многу добра е и Morowind 2 ... Е сега незнам дали има понова верзија... А инаку супер игра... Да те намачи од играње! :D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Многу добра е и Morowind 2 ... Е сега незнам дали има понова верзија... А инаку супер игра... Да те намачи од играње! :D


Korekcija: Morrowind - so dve r :D:D
btw.
Е сега незнам дали има понова верзија
]

ima: The Elder Scrolls III: Morrowind
Ima golemo podobruvanje vo grafikata..Inaku igrata kako igra ne e losha..
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Би ви препорачал да ја пробате LOST: Via domus.
51DckFpaDDL._SS500_.jpg

Мислам дека нема потреба од додатно објаснување за играва. Одлична авантуристичка игра со одлична графика. :bravo:
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=k104av4eGks"]YouTube - Lost Via Domus Trailer[/ame]
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.716
3.569
Малце да се актуелизира темава.

Моментално играм Gemini Rue, не е лоша играта ама не е ни нешто посебно. Класичен P&C во SF-noir стил (ако може така да се каже), целата пикселизирана да се долови ефектот. Загатки сложени нема, кликни-на-она-со-предметот-што-го-имаш, искомбинирај-акција-со-одреден-лик, во тој стил. Приказната не е лоша, гласовите на ликовите се добро направени, целата игра е голема само 250 мегабајти.

Инаку откако ги купија The Adventure Company пред 2-3 години, една од последните по со муда фирма за овој жанр нема испаднато асална P&C авантура. Инаку игриве моментално се во рецесија, освен вакви повремени мали фирми/групи што ќе пуштат по малце водичка.
 

Nightwalker

Gaining Experience
18 ноември 2007
233
377
Nightwalker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 14400F & Noctua NH-U12S redux
Motherboard
Gigabyte B760M DS3H DDR4
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 980 PRO 1TB & 970 EVO Plus 500GB & 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue
PSU
Gigabyte P750GM Real Power, 80Plus GOLD, Modular
RAM
Kingston 3200MHz DDR4 CL16 Fury Renegade Black (2x16GB)
Video card
TUF Gaming GeForce RTX™ 3070 Ti OC Edition 8GB GDDR6X
Case
Genesis Irid 503 ARGB
Mouse
Glorious Model O 2 PRO 1K
Keyboard
Glorious GMMK 2 Full Size (96%) White
Audio
Onboard
Monitor
MSI G27CQ4
OS
Windows 11 Pro
Малце да се актуелизира темава.

Моментално играм Gemini Rue, не е лоша играта ама не е ни нешто посебно. Класичен P&C во SF-noir стил (ако може така да се каже), целата пикселизирана да се долови ефектот. Загатки сложени нема, кликни-на-она-со-предметот-што-го-имаш, искомбинирај-акција-со-одреден-лик, во тој стил. Приказната не е лоша, гласовите на ликовите се добро направени, целата игра е голема само 250 мегабајти.

Прелесна игра, гејмплејот на моменти беше и досаден, но до крај ме држеше феноменалната приказна.
Инаку, излегоа последниве 2-3 години повеќе добри авантури, и ме радува што повеќето се темелат на цртана (како од бајка) графика, а не нешто футуристичко. Од таквите ви ги препорачувам The Whispered World, The Book of Unwritten Tales, Deponia, The Next Big Thing...
Исто така, доколку сте повеќе за олд-скул шмек, пробајте ја The Resonance, излезе пред неколку недели, интересен концепт и ветувачка приказна. :)
 

ExtremeBt

Gaining Experience
16 мај 2009
263
69
Фан сум на вакви игри. Мој предлог:
Syberia, Syberia 2, Next Life, Fahrenheit, Black Mirror.
 

zmija

Gaining Experience
26 мај 2007
326
195
Bitola
zmija's setup  
Processor & Cooler
iNTEL g4560 3.5 ghz
Motherboard
asus h110-r
Storage
Toshiba 1.8 Tera bajti
PSU
350 w jar
RAM
8Gb Silicon 2133 Ddr4
Video card
HD 610
Case
Crveno
Mouse
Crn
Keyboard
Microsoft reculsa so sfetenje
Audio
shit Realtek
Monitor
Crt 1024x768
OS
Windows 10 pro neorginal
The Aztec пстара од Cryo Blade Runner, Discworld ,Simon the Sorecer , El Dorado,Indian Jones, Seecret FilesTuguska,Bad Mojo,
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.973
Мислења
972.597
Членови
35.322
Огласи
2.920
Најнов член
pupszio
На врв Дно