• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Авантурата со IT.mk доменот и Владата

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Ццц... класична македонска работа.
А што е трагично ни доменот не го користат.:ua:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Лелееее, каква влада имаме.... Ве молам да најдете начин да ја истерате работата до крај во наша корист!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Искрено, не сум баш изненаден од авантурата. Само што започнав со читање на статијата, веднаш ми беше јасно низ какви лавиринти ќе мора да помине Дамјан. Така е тоа кога во државната администрација (конкретно во Влада) се вработуваат кадри кои се некомпетентни за работното место.
...не сум јас компјутер па на поставено прашање да можам веднаш да ви одговорам во однос на тоа што е напишано во одговорот. Неможам ништо повеќе да ви кажам...
Мислам.... хелооооо, каков е овој одговор. :ua:
Сериозноста на проблемов не е само во некомпетентноста на службениците да реагираат на конкретното барање, туку и во фактот што не знаат да ве упатат каде точно треба да се обратите за конкретниот предмет. Сум имал слични искуства каде за моето барање сите креваа раменици и 5-6 пати бев пренасочуван кај неколку службеници кои понатаму се изјаснуваа како некомпетентни за проблемот и не знаеле да ме посоветуваат каде да се обратам.
На крај како што рече и fatal1ty_, заклочокот е:
Македонска работа..... :ua:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Кај што има сила правдина нема. Господ знае зошто го земале тој домејн, уште помалку дали некогаш ќе го употребат. Како што и сам пиша Дамјан RIP IT.mk
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.689
30.119
kalco.ru
Лелееее, каква влада имаме.... Ве молам да најдете начин да ја истерате работата до крај во наша корист!

Работат ќе се истера у секој случај али ке треба убаво да се подготват психо-физички за трчање од врата до вратаедно два до три месеци континуирано
ЕДНО ГОЛЕМО:ua: ЗА СИТЕ ШТО НЕ СИ ЈА ВРШАТ РАБОТАТА КАКО ШТО ТРЕБА
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Најголема иронија во сето ова е дека според правилникот на Марнет ниту пак Владата може да го регистрира IT.mk доменот без наша дозвола бидејќи го имаме регистрирано IT.com.mk.

владата има поголема власт од вас така да за нив тоа не важи:))
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Најголема иронија во сето ова е дека според правилникот на Марнет ниту пак Владата може да го регистрира IT.mk доменот без наша дозвола бидејќи го имаме регистрирано IT.com.mk.
They are government. They can do anything.:p
 

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
Нашите политичари и министери не се доволно интелигентни за да ја сфатат важноста на напредокот на македонското IT општество
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
They are government. They can do anything.:p

па нели е така
да сум на местото на дамјан ке го терам ова до крај
ке можеш да ги тужиш исто така требале они да бараат од тебе одобрување

освен доколку ит.цом.мк не е регистриран покасно од нивниот

тогаш ништо
Nesto gadno smrdi ovde...i toa od damna........zatoa jas si gi spremam partalite i begam od ovaa drzava :ua::ua::ua:

дуде немој да собираш партали
бегај додека можеш

и јас би го озбилно истото направил
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Како и за моногу други работи така и за оваа: Зошто да биде просто и едноставно, кога може да биде комплицирано и сложено?
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Како и за моногу други работи така и за оваа: Зошто да биде просто и едноставно, кога може да биде комплицирано и сложено?

Да, но на сите им е смачено од тоа. За една најпроста потврда од три реда ме акале 4 часа низ разни институции (во некои и по два пати во истиот ден). :lut2:
Тоа се случува бидејќи никој не сака да се нафати да ти заврши работа. А зошто не сака да ти заврши работа? Бидејќи платата му е иста, независно дали ти го решил проблемот или не. Па ќе те праќаат по бурек цел ден и на крај нервозен ќе си отидеш дома со нерешен проблем.
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Ова е само еден пример за бирократијата во македонија, ништо ново, ништо чудно, прашање е како да се смени тоа ...
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
КАЈ ќе бегате останете тука ако сите си одиме никој нема да остане туку дај да ја оставиме политиката настрана зато со секогас кога се меса владата во насата работа и интереси сигурно нема негативни цели но позитивни но не знае како да ги подреди па за нас тоа е негативно.
:spienje:
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
@metalgear

Правилата за согласност за исти домени е воведена од Април оваа година. И двата домени се регистрирани пред тоа.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
па тогаш слободно можеш да тераш до крај

наравно доколку имаш живци
со такви секретари/ки кои не знаат што е домаин
да се расправаш
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно