• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Automatic root login in Ubuntu

• Ја почнал/а темата

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Вака хардот ми е поделен:

4GB - ubuntu
1swap
ostanato - hda1 (storage driveot)

-како hda1 да го преименувам како сакам јас
како да подесам со самото стартување на убунту да се логира како root, -автоматски без пассворд;

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
hda1 ти претставува линк од /dev/hda1 а таму неможеш да го преименуваш, преименувај го во /media/ каде што ти е моутиран ама изгледа ќе треба да сменеш во /etc/fstab за да ти го моутира на новата локација

А за автомтски да се логира како root мислам дека неможе во Ubuntu ... тоа е ставено како мерка за заштита

Ако некој знае начин (полесен отколку пишување на startup скрипти) нека го каже

Spion

Intern
25 септември 2007
48
4
mount /dev/hda1 /mnt/tvoeime

а за второто не ти кажувам бидејќи извини ама е ужасно, ужасно ГЛУПАВА идеја.

Глиша

Intern
29 март 2008
9
0
Идејата мислам дека не е глупава, во Убунту и така и така по дифолт првиот јузер ти е мање више root.

Иако ни јас не би го направил тоа, сепак убавината во Линукс и слободен софтвер е што ти дозволува тебе да си ги измениш работите што евентуално програмерите мислеле дека не треба да бидат така т.е. програмите не се прават попаметни од тебе.

Значи vj_vip проследи го линков: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=528303
т.е.

To enable auto login :

Go to System -> Administration -> Login Window

In gdmsetup there's also a box you need to check, that says "allow root login".

Under the security tab select auto login and user name (root)

You might also want to enable timed login with the same name (otherwise this works only at boot or with restarting gdm)

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Идејата мислам дека не е глупава, во Убунту и така и така по дифолт првиот јузер ти е мање више root.
...
Не е во никој случај root! туку е во sudousers групата која може да употребува sudo ! И да, и јас ја сметам идејата за глупава.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,545
Мислења
822,960
Членови
28,057
Најнов член
Iamdantes10
На врв Дно