1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AUTOCAD лиценца

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од kire_33, 12 ноември 2019.

 1. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  177
  84
  16 Февруари 2012
  Машко
  Здраво, некој кој имал искуство со лиценца за AutoCad, која лиценца е подобра:
  1. Autodesk AutoCAD - including specialized toolsets AD - претплата на лиценца за 1 и 3 години (Single-user)
  или
  2. Autodesk AutoCAD - including specialized toolsets AD - претплата на лиценца за 1 и 3 години (Multi-user)
  Потребата е за 3-4 компјутери ?
   
 2. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  390
  193
  18 Март 2015
  Машко
  Конкретно со овие лиценци сум немал работа, но од тоа што можам да сфатам е дека ти добиваш една лиценца под 1 и 2. Втората е floating лиценца, која може да биде инсталирана на неколку компјутери но само ЕДЕН може да работи.
   
 3. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  177
  84
  16 Февруари 2012
  Машко
  Мхм, а некој предлог за друг вид на лиценци или понуди кои би можел да ги предложам ?
   
 4. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  336
  407
  10 oктомври 2011
  Машко
  Тоа е субјективно и зависи од бројот на луѓе кои ќе ја користат лиценцата во ист момент. Ценовно секогаш е подобра single-user, ама таа може да се инсталира на максимум 3 компјутери, кои мислам (нагласувам мислам) не можат да ја користат истовремено. Со оглед на тоа што не ги знам цените и сите субјективни фактори во твојата фирма, можеби 2 такви лиценци би биле подобра варијанта во однос на multi-user лиценцата ...
   
  На kire_33 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kire_33

  kire_33
  Gaining Experience

  177
  84
  16 Февруари 2012
  Машко

  Фала на одговорот,
  цената на мулти е 70%-80% поскапа од сингл лиценцата,
  според моето гуглање:
  Single-user
  The license is attached to the user's name. The contract manager who acts as an admin can add a list of users who are licensed so they can run Autodesk software. Admin can also delete a user from the list so that the user can no longer use Autodesk softwareInternet connection required for user login
  The license is stored on the Autodesk server (cloud)
  A maximum of 30 days must be connected to the internet to check licenses on the Autodesk server.If within 30 days there is no internet connection then the license cannot be used until it is connected to the internet again

  не е назначено на колку можи да се инсталира, туку само дека истовремено само еден компјутер може да работи на софтверот.
   
Слични теми
 1. Biljana
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  939
 2. Chris
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  574
 3. Mirche Nikolovski
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,171
 4. Boldozer
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  5,694
 5. BlueBaron
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,318
Вчитување...

Сподели

Вчитување...