Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Authenticator code на повеќе уреди

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.504
12.932
Здраво,

Повеќе личности во различни држави работат на софтвер во кој се логираат со еден акаунт.

При логирање стигнуваше код за верификација на емаил. Но од неодамна таа опција не постои и кодот доаѓа преку СМС или преку Authenticator.

Се разбира само еден телефон може да се регистира и е малтретирање еден човек на сите да им препраќа код за логирање.

Е сега ме интересира дали ако сите го скенираат бар кодот за ферификација (ќе го сликнат во ПДФ или ЈПГ па ќе го споделат), на сите ќе им дава ист authenicator код да се логираат. Значи секој си има различен гугл или ајфон акаунт на телефоните.

Читав некаде дека било можно. Но бидејќи луѓето се во различни временски зони немало да работи добро зашто кодовите од телефон до телефон ќе се разликувале во Google Authenticator.

Благодарам
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.622
17.110
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Пробај со битворден, таму има ипција за сетирање тотп и сите да имате пристап до тој акаунт на битворден.

 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.599
2.618
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Но бидејќи луѓето се во различни временски зони немало да работи добро зашто кодовите од телефон до телефон ќе се разликувале во Google Authenticator.
времето се гледа во UTC.

Google Authenticator како и сите други „RFC 6238 - TOTP: Time-Based One-Time Password“ имплементации:
1) ќе работи на повеќе уреди се додека е подесен истиот preshared seed
2) без разлика на временска зона


Microsoft Authenticator не е компатибилен со RFC-то и е proprietary (а истото важи и за Okta).
Повеќе личности во различни држави работат на софтвер во кој се логираат со еден акаунт.
катастрофа :D
Мислењето е автоматски споено:

Е сега ме интересира дали ако сите го скенираат бар кодот за ферификација (ќе го сликнат во ПДФ или ЈПГ па ќе го споделат), на сите ќе им дава ист authenicator код да се логираат
не мора ни да го сликаат, скоро секогаш има опција да го внесеш seed клучот мануелно и ти дава опција да го copy/paste-ираш. Еве како изгледа тоа на Github

1700481262269.png 1700481281477.png
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.504
12.932
Фала многу другари. Битворден ми изгледа како културно решение. Ќе пробаме.

А и ова со сетап клуч е згодно. Само не знам дали има временски лимит. Зашто некој ќе го внесе и по неколку дена зависно од обврски.

Одлични насоки од високо стручни личности во областа. Уште еднаш благодарност. Па ќе рапортирам како ќе испадне.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.599
2.618
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Само не знам дали има временски лимит. Зашто некој ќе го внесе и по неколку дена зависно од обврски.
не. кога еднаш е активиран тој истиот важи за секогаш. needless to say, тоа и Е проблемот се шерување на тој клуч.

Bitwarden стварно е добра опција
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.504
12.932
Гледам на брзинка битварден дозволува најмногу 6 корисници во фамили планот. Овде се повеќе корисници. Најверојатно ќе треба повеќе претплати. Но тоа не е проблем. Доброто е што може на PC па нуди повеќе флексибилност.

Само уште да прашам: ако ја тргнам аутентикатор опцијата од акаунтот ќе ми праќа само СМС. Ако одново додадам автентикатор дали главниот клуч/бар код за автентикатор апликацијата се менува или останува исто како претходно. Значи ако некој си замине од групата а телефонот го задржи како да му оневозможам пристап? До тоа ли Е проблемот со шерување на клуч?
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.479
1.581
127.0.0.1
petrov.mk
Гледам на брзинка битварден дозволува најмногу 6 корисници во фамили планот. Овде се повеќе корисници. Најверојатно ќе треба повеќе претплати. Но тоа не е проблем. Доброто е што може на PC па нуди повеќе флексибилност.

Само уште да прашам: ако ја тргнам аутентикатор опцијата од акаунтот ќе ми праќа само СМС. Ако одново додадам автентикатор дали главниот клуч/бар код за автентикатор апликацијата се менува или останува исто како претходно. Значи ако некој си замине од групата а телефонот го задржи како да му оневозможам пристап? До тоа ли Е проблемот со шерување на клуч?
Тоа зависи од страната што го сервира клучот.
Пред некоја недела правев апликација со 2FA и програмерот бира дали ќе генерира секогаш нов клуч или ќе го чува истиот за еден корисник.
Тоа дека е time based се најде како супер во мојот случај, корисникот не треба да има интернет на телефонот за да добие ПИН.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.622
17.110
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Само уште да прашам: ако ја тргнам аутентикатор опцијата од акаунтот ќе ми праќа само СМС. Ако одново додадам автентикатор дали главниот клуч/бар код за автентикатор апликацијата се менува или останува исто како претходно. Значи ако некој си замине од групата а телефонот го задржи како да му оневозможам пристап? До тоа ли Е проблемот со шерување на клуч?
Ке го смените пасвордот и после тоа е небитно што он има афтентикатор. А секако и може да го избришете моменталниот афтентикатор и да креирате нов
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
836
753
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
На работа користиме Битварден за истава ситуација. Како консултанти добиваме еден акаунт па бидејќи имаме неколку луѓе во тимот што треба да се логираат, битварден е топ за оваа работа.
Претходно користевме Authy кое е целосно бесплатна опција, но бидејќи имавме потреба од пасворд менаџмент на организациско ниво, се префрливме на битворден целосно. Ѕирни го и Authy, можеби ќе ви брка работа.
 

FiC DoGG

Practice makes perfect
17 април 2007
998
1.032
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Кај нас со 1password е решен овој проблем.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.599
2.618
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Гледам на брзинка битварден дозволува најмногу 6 корисници во фамили планот. Овде се повеќе корисници. Најверојатно ќе треба повеќе претплати. Но тоа не е проблем. Доброто е што може на PC па нуди повеќе флексибилност.
епа сеа. ептен cheap сакаш да поминеш. има и self-hosted Vaultwarden.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.504
12.932
Не не, претплата не е проблем. Работата е што голем дел од луѓето не се многу вични со технологија. Знам чудно е но за оваа работа не се потребни ИТ вештини. Па секоја инсталација на дополнителен софтвер и подесувања се pain in the as*. Прирачници, па превод на други јазици, итн. А впрочем сето тоа треба да го направам јас. Плус ова решение е привремено уште помалку од година дена. Потоа ќе има комплетно нов софтвер и секој свој акаунт.

Од тие причини гледам што полесно да поминеме.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.574
1.700
Ако кодот не стига на маил, само на SMS, можеш да инсталираш SMS форвардер и по некој критериум да ги форвардира СМС-ите на маил на пример. Имам сетирано на андроид и функционира без проблем.

 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.622
17.110
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.228
Мислења
976.917
Членови
35.537
Најнов член
martin987
На врв Дно