• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

AndrejGagale

Gaining Experience
12 април 2009
554
71
Прилеп
Имам Logitech X-530 5.1 работени на компјутер до сега, па сакам да направам мала промена да ги ставам во дневна соба, дали има некој користено или користи да ми предложи WIFI Audio Receiver, да работи на ios, android и се разбира windows 7,8,10? Ги има на алиексрепс но не знам кое би било најдобро, кај нас немам побарано да видам што има, па доколку некој користи моментално може да ме советува, или доколку има друга алтернатива може да споделите.
 

AndrejGagale

Gaining Experience
12 април 2009
554
71
Прилеп

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Презадоволен сум, затоа и неќам да ги менувам за други. Искрено не се јаки многу но си ја вршат работата, јас ги имам скоро 7-8 години кај мене.
Звучнициве се доста солидни, исто и јас ги имам користено 7-8 години ако не и повеќе и едно што е битно кај овие е што многу се осетливи на квалитетот на сорсот (т.е. звучната картица) кај мене пример на онборд порано беа катастрофа, коа ставив creative x-fi на времето беше едноставно ден и ноќ а и на онборд-от на ASUS Gene VI беа исто добри ...
 

AndrejGagale

Gaining Experience
12 април 2009
554
71
Прилеп
Звучнициве се доста солидни, исто и јас ги имам користено 7-8 години ако не и повеќе и едно што е битно кај овие е што многу се осетливи на квалитетот на сорсот (т.е. звучната картица) кај мене пример на онборд порано беа катастрофа, коа ставив creative x-fi на времето беше едноставно ден и ноќ а и на онборд-от на ASUS Gene VI беа исто добри ...
Не сум пробал на друга звучна карта освен онборд што ми беше, па незнам бев задоволен не беше лошо. Еве нешто што најдов кај нас во Анхоч, но некако не ме бендисува, на алиекспрек како подобри да има уште еднаш ќе прашам дали некој користи слично нешто?

http://www.anhoch.com/product/37479/wireless-music-receiver-platinet-music-mate-51ch-optical
 

vukasin

Gaining Experience
31 јануари 2011
152
83
За 1. ете ти го одговорот горе,
а за 2. 300 еура се повеќе од доволно за звучна, само треба да избереш што ти е потребно од конекции. Дали ќе снимаш нешто или само за репродукција ти е? Можеш комотно да влезеш во музичка продавница и да најдеш нешто саглам. Да беше буџетот 100 еур, ќе имаше дискусија, ама со 300 немаш гајле :)
Претежно за слушање музика, секундарно снимање...од време на време. Гледава некои екстерни звучни како подобра варијанта за мојата потреба.
Благодарам.
 

Laik_sk

Gaining Experience
12 март 2010
178
58
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_58_205&product_id=213971
загреан сум за нешто вакво, дали некој имал искуство со ваков тип на озвучување, добри и лоши страни?
сепак се поставуваат во дневна кадешто што нема да има друг тип на звучници и истото ќе користи како home cinema audio така и за радио преку блутут.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,805
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Да се надоврзам на дискусијата, X-530 се џанк, sorry guys :(
 

DennyMK

On your way to fame
5 февруари 2009
642
996
тaму
www.twitch.tv
DennyMK's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5950X/ Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
Gigabyte X570 Aorus Ultra
Storage
Samsung 970 Evo Plus 1TB + 3TB HP HDD SATA 3 (128MB cache)
PSU
EVGA SuperNOVA 850 P2 80+ PLATINUM 850W
RAM
2 x 32GB G.Skill TridentZ Neo 3200 CL16-18-18-38 @1.35v
Video card
Gigabyte GTX980Ti XTREME
Case
Cooler Master HAF XB II Evo
Mouse
Steel Series Rival 600
Keyboard
Razer Black Widow Ultimate 2016 Edition
Audio
Microphone: Samson C01U Pro USB Studio Condenser Microphone/Audio Card: On-Board/Speakers: Rosewill SP-7260
Monitor
Dell SE2717Hx, Dell P2311HB, Dell P2212H
OS
Windows 10 Pro x64
Дечки, дајте совет за квалитетни безжични/блутут слушалки со микрофон.
Ќе се користат најчесто за разговор на Скајп и понекогаш за гледање филмови.
Буџет: 12К +/-3К денари.
П.С.: Доволно ми е само стерео да имаат (не мора сараунд или 5.1/7.1 опција).
 
Последна промена:

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,025
5,454
Мелмак
Се надевам ова е добро место да прашам:

Мислам дека ми треба DAC - Digital - to - Analogue - Converter

Ги има онлајн по смешни цени но би сакал да купам од тука ако може по разумна цена. Во логинг најдов на веб сајтот но кошта околу 2 ипол илјади што е многу.

Мојот проблем: имам TV со излез за слушалки кој го користам поврзан со звучници. Е сеа кога се вклучени звучниците на тој излез не можам да го контролирам нивото на глас преку далечинското од телевизорот. За жал звучнициве немаат дигитален влез, а пробав преку скарт и се тоа ништо не успева (ова со скартот може беше проблем на дефектен скарт иако го купив нов - се распадна штом го извадив од ТВ). Едино ми останува преку дигиталниот аудио излез од телевизорот да пробам дали ќе може да се контролира нивото на глас.

Доколку имате предлози за решавање на проблемов освен со ДАЦ слободно кажете ми.

Однапред благодарам за било кое инфо :)
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,900
3,610
Не е можно да неможе да се контролира нивото на глас на излез на слушалки. Види по менијата на телевизорот да не ти е ставен на Line Out или нешто така излезот. Мора да може да се контролира без исклучок.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,025
5,454
Мелмак
Не е можно да неможе да се контролира нивото на глас на излез на слушалки. Види по менијата на телевизорот да не ти е ставен на Line Out или нешто така излезот. Мора да може да се контролира без исклучок.
Милион посто не оди преку контролите за глас, има во некое петто мени таму хедфоун волјум ама не ми е ич практично.

Се работи за филипс 4000 серија. Значи морам да го изведам поинаку а не преку хедфоунс џекот.
 

zmija

Gaining Experience
26 мај 2007
326
191
Bitola
zmija's setup  
Processor & Cooler
iNTEL g4560 3.5 ghz
Motherboard
asus h110-r
Storage
Toshiba 1.8 Tera bajti
PSU
350 w jar
RAM
8Gb Silicon 2133 Ddr4
Video card
HD 610
Case
Crveno
Mouse
Crn
Keyboard
Microsoft reculsa so sfetenje
Audio
shit Realtek
Monitor
Crt 1024x768
OS
Windows 10 pro neorginal
Сакам да купам слушалици sennhaiser cx 150 in за на мобилен,имаше во дореми на страната ,во дуна југотон тнт маркет бев сегде немат лагер, кај да барам друго место незнам
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,318
2,795
скопје

zmija

Gaining Experience
26 мај 2007
326
191
Bitola
zmija's setup  
Processor & Cooler
iNTEL g4560 3.5 ghz
Motherboard
asus h110-r
Storage
Toshiba 1.8 Tera bajti
PSU
350 w jar
RAM
8Gb Silicon 2133 Ddr4
Video card
HD 610
Case
Crveno
Mouse
Crn
Keyboard
Microsoft reculsa so sfetenje
Audio
shit Realtek
Monitor
Crt 1024x768
OS
Windows 10 pro neorginal

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,747
1,768
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
Некој да има некакво искуство со чајна слушалки EACH G2000 / G4000?

Двете се околу 900-1000 ден. Важно ми е да се што поголеми, over-the-ear, за долги часови гејминг :)
 

OldSchoolPvP

Practice makes perfect
13 февруари 2014
742
1,176
Shutter Island
Бидејќи цело време користам некои звучки од по 1000че и стално си имам проблем со расипани кабли и слично. Сакав да ве прашам дали се исплати да земам активни студио монитори за околу 100евра.Но да бидам сигурен дека ќе држат едно 5 години. Се изплати ли да инвестирам толку пари, рачунајте дека никогаш немам слушнато како звучат. Ке се користат како десктоп звучки.Сакам повеќе електронска музика и едно 2-3 саати дневно не ми бега слушање музика дур си бркам обврски низ дома ( ако воопшто ви значи ова ).
Може и да препорачате нешто за тој буџет.
 

IgorB

Intern
27 октомври 2011
52
22
Сакав да ве прашам дали се исплати да земам активни студио монитори за околу 100евра.Но да бидам сигурен дека ќе држат едно 5 години. Се изплати ли да инвестирам толку пари, рачунајте дека никогаш немам слушнато како звучат. Ке се користат како десктоп звучки.Сакам повеќе електронска музика и едно 2-3 саати дневно не ми бега слушање музика дур си бркам обврски низ дома ( ако воопшто ви значи ова ).
Може и да препорачате нешто за тој буџет.
Za okolu 100 evra samo Behringer studiski monitori ke najdes. Od drugi proizvoditeli se dosta poskapi ili pak se so mnogu mal zvucnik i najverojatno na usb priklucok.

Inaku me potseti deka imam monitori doma, ti prativ poraka.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,936
2,469
Од она што јас го слушнав/прочитав, студиските звучници имаат многу поразличниа намена од комјутерски звучници. Со студиски звучници реално слушаш звуци кои ако не се занимаваш професионално со продукција на музика, не ти се потребни т.е. ќе ја слушаш музиката како што не е наменета за крајниот корисник. Ама ете некој поискусен нека ме демантира
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,024
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,589
2,835
Gaston's setup  
Audio
AR
Никој не спомна... па морам јас.

Си умре уште еден од великаните. David Bowie. Лесна му земја.
Уште кој остана? Bob Dylan. А може и Roger Waters да се вброи во великаните што се живи и толку. Сите други го напуштија светов.

Ја убив плочава од слушање вчера и денес...

81fJsB4gbIL._SL1300_.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,141
Мислења
839,312
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно