Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
992
1.276
Скопје
Ти дефинитивно по грешка си залутал во аудио техниката бидејки премногу теорија си прочитал а никаква долгогодишна пракса немаш искусено во животот.Поарно посвети се на утопијата бидејки тоа најмногу ти лежи.
Ај ај сеа, попи воспитни и за еквилајзерот и за пар екселанс "ривјуто" кај што ги нарекуваш слушалките неутрални, па сеа за мене се фаќаш :). Небитни сме ние, само фактите се важни.
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
1.042
460
Ај ај сеа, попи воспитни и за еквилајзерот и за пар екселанс "ривјуто" кај што ги нарекуваш слушалките неутрални, па сеа за мене се фаќаш :). Небитни сме ние, само фактите се важни.
Ти се читаш ли што пишуваш?Куп теории како политичарите изнакажа а на дело си една обична НУЛА.Софтверот како прво ти е гола вода затоа што ако беше асален уште пред неколку години прв ќе го ставев на телефоните а не цел Play store да го пребарам за да најдам сличен на Equilizer APO што има подесување по твоја желба а не фиксирани потенциометри кои пола воопшто не би ни свршиле работа.Ти терај си ги твоите утопистички теории и нема потреба да ми држиш твои лекции бидејки доволно разбрав колку проценти си навлезен во аудио техниката а аудиото не се состои само во мерење на слушалчиња.
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
992
1.276
Скопје
Ти се читаш ли што пишуваш?Куп теории како политичарите изнакажа а на дело си една обична НУЛА.Софтверот како прво ти е гола вода затоа што ако беше асален уште пред неколку години прв ќе го ставев на телефоните а не цел Play store да го пребарам за да најдам сличен на Equilizer APO што има подесување по твоја желба а не фиксирани потенциометри кои пола воопшто не би ни свршиле работа.Ти терај си ги твоите утопистички теории и нема потреба да ми држиш твои лекции бидејки доволно разбрав колку проценти си навлезен во аудио техниката а аудиото не се состои само во мерење на слушалчиња.
Уживај, битно ми беше да ти ги исправам глупостите што ги истреска, пошто во спротивно постои опасност сите тука колективно за нијанса поглупи да станеме ради нив. Сега кога е исправено мирна ми е душата. Чим треснеш нова глупост тука сум :)
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
1.042
460
Уживај, битно ми беше да ти ги исправам глупостите што ги истреска, пошто во спротивно постои опасност сите тука колективно за нијанса поглупи да станеме ради нив. Сега кога е исправено мирна ми е душата. Чим треснеш нова глупост тука сум :)
Тешко на оние што ќе бараат совет за аудио техника од човек што не се разбира од звучници бидејки таа област за него е шпанско село но затоа истиот е експерт за неутрални слушалки. Ваква контрадикторност до сега немам видено во живот
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.585
1.718
Мене ми е криво шо не ги разбирам пола од работиве па да знам кој е у право и да можам комплетно да уживам во боречкиов клуб.
Имаше тука еден член што знам дека се разбираше од звучници и аудиотехника, Владимир ќе да се викаше (?), само не знам дали сеуште е тука на форумов или се има откажано од нас?
Тој верувам дека ќе имаше издржан одговор.

ЕДИТ:
П.С.
Сега гледам дека навистина се откажал од форумов:
 
Последна промена:

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
177
286
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Здраво, имам централен звучник ваљда така се вика sony ss ct72 и кога го поврзувам со sony dav dz830w нема звук, него има само тивок шум.Сменив кабли, преврзав и пак е исто.
Што може да е проблемот, ваљда не е расипан дека ипак вади некаков шум слично на статик.Дали може да купам саундбар и да завршам работа?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.749
1.594
Скопје
Здраво, имам централен звучник ваљда така се вика sony ss ct72 и кога го поврзувам со sony dav dz830w нема звук, него има само тивок шум.Сменив кабли, преврзав и пак е исто.
Што може да е проблемот, ваљда не е расипан дека ипак вади некаков шум слично на статик.Дали може да купам саундбар и да завршам работа?
на што ти е уклучен? и ваљда ако ти е на стерео наместен излезот, не иде ништо на него .. треба да смениш опции на излез на уредот што ти е приклучено.
п.с. си пишал гледам некој систем е ова .. побарај по опции, има ваљда да наместиш што е приклучено и што формат да е излез (колку звучници) што ваљда не иде аутоматски.
 

Popay

Intern
21 декември 2008
146
38
Дечки, ми треба инфо дали знае колку е царина и данок за аудио опрема, засилувач конкретно

Сигурно има некаде по темава ама ептен е голема за пребарување

Sent from my 2312DRA50G using Tapatalk
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.513
5.791
Удри 30% од ѓутуре. За поточно пробај како колегава Мислење во тема "Македонски Пошти - Општа Дискусија"
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
681
1.031
brasica's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5800X NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus B550-F Gaming
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Kingston KC3000 M.2 2TB
PSU
BeQuiet Straight Power 750w
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
EVGA RTX3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Lian Li O11 Dynamic
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
SMSL Sanskrit 10th MKII + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 11 Pro
8% царина и 18% ддв имам платено за засилувач и dac. За цд плеер и блуреј плеер ми пресметале 10% царина и 18% ддв.
 

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
338
198
Може ли некој да ми даде препорака за over the ear слушалки? Noise cancelling е пожелно. Некој модел што е добар баланс помеѓу цена и перформанси. Прв пат купувам ваков тип на слушалки и не знам што точно сакам и ми треба.

Sent from my SM-A346B using Tapatalk
 

Popay

Intern
21 декември 2008
146
38
Удри 30% од ѓутуре. За поточно пробај како колегава Мислење во тема "Македонски Пошти - Општа Дискусија"

:D не дека не си ви право

8% царина и 18% ддв имам платено за засилувач и dac. За цд плеер и блуреј плеер ми пресметале 10% царина и 18% ддв.

Фала и на двајцата
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
300
472
Може ли некој да ми даде препорака за over the ear слушалки? Noise cancelling е пожелно. Некој модел што е добар баланс помеѓу цена и перформанси. Прв пат купувам ваков тип на слушалки и не знам што точно сакам и ми треба.

Sent from my SM-A346B using Tapatalk
Пиши бар приближна цена…

Гледам Анхоч ги рекламира Sony Ult Wear и ми се видоа солидни.
Моиве Sony whch710 имаат знаци на старост веќе па нешто почнав да ги меркам Ult Wear ако се решам да мењам у брзо време… или па подобро Audio Technica ath m50bt2…

Вториве се без Noise cancelling ама јас па некако ич не го сакам затоа што можам да го слушнам измеѓу секоја песна и грдо ми е чувството.
Можеби поскапи модели ќе го немаат тој ефект.

Али пиши ценовен ранг да знаеме за што дискутираме…
 
23 март 2012
19
25
Пред 5-6 месеци купив Sony WF-C700N TWS, ANC.Одлична слушалка.


View: https://i.imgur.com/SCSPyWW.jpg


G6k5gEp.jpeg


Денес стигнаа WH-1000XM5, дојдоа во пакет со Sony Xperia 1 VI.

Сега баш малку ги разгледав овие новите WH-1000XM5, каде каде се подобри од WF-C700N.
Подобар звук,подобар Noise cancelling и Ambient Sound,плус десната слушалка има тач опција и со движење на прст по надворешноста се зголемува-намалува звукот,се менува трака,се уклучува гугал асист и уште еден куп опции со одредени движења..

wi51C5g.jpeg
76e7kzI.jpeg


oXByaa4.jpeg
 

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
338
198
Пиши бар приближна цена…

Гледам Анхоч ги рекламира Sony Ult Wear и ми се видоа солидни.
Моиве Sony whch710 имаат знаци на старост веќе па нешто почнав да ги меркам Ult Wear ако се решам да мењам у брзо време… или па подобро Audio Technica ath m50bt2…

Вториве се без Noise cancelling ама јас па некако ич не го сакам затоа што можам да го слушнам измеѓу секоја песна и грдо ми е чувството.
Можеби поскапи модели ќе го немаат тој ефект.

Али пиши ценовен ранг да знаеме за што дискутираме…
Не знам, еве 200евра да речеме

Sent from my SM-A346B using Tapatalk
 

InSides

Practice makes perfect
21 февруари 2009
479
1.224
Ѕвезди, дали можеби некој локално има лично искуство со електростатски слушалки?

Особено ако ги има во сопственост?
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.622
17.111
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Ѕвезди, дали можеби некој локално има лично искуство со електростатски слушалки?

Особено ако ги има во сопственост?

Јас имав едни во раната младост, ама искрено тоа е веќе пред 20 години и појма немав ни што се ни како се тогаш, ама ми беа интересни... знам дека ова не помогна никако.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.232
Мислења
977.002
Членови
35.540
Најнов член
Matej213
На врв Дно