• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Vladimir Filevski

On your way to fame
17 февруари 2019
225
529
Едно преглупо прашање... ама ми треба привремено решение.
Имам Infinity RS4000 поврзани со појачало Pioneer.
Проблемот е што звучниците се 4 омски а појачалото е 8 ома.
Ми предложија да ги поврзам сериски т.е да ги поврзам да свират како еден звучник.
Плус и минус од двата звучника да ги врзам во едно, за да немам проблем со гасење на појачалото.
Ми треба привремено решение, додека не најдам нови звучнци или појачало.
Нема глупави прашања, евентуално може да се глупави одговорите (предлозите)...
Со сериско поврзување на два 4-омски звучника ќе добиеш 8-омско оптовараување на засичувачот, вака: плусот од засилувачот оди на плусот од првиот звучник, потоа минусот на првиот звучник се поврзува со плусот на вториот звучник, па минусот од вториот звучник се поврзува назад кон минусот на засилувачот. Ама тогаш проблемот е што така ќе ти свири само едниот стерео канал, па нема да чуеш ништо од другиот канал - да кажеме нема да ги чуеш гитарата и трубата што се на другиот канал! Затоа, ова поврзување не го препорачувам.

Ако не го пушташ (многу) гласно засилувачот, нема да имаш никакви проблеми, слободно терај ги звучниците со Пионерот. Кога ќе присобереш пари, купи си некој засилувач што може нормално да работи на 4 оми. Нови извучници не ти требаат, добри си се тие.
 
Последна промена:

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1.054
651
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Нема глупави прашања, евентуално може да се глупави одговорите (предлозите)...
Со сериско поврзување на два 4-омски звучника ќе добиеш 8-омско оптовараување на засичувачот, вака: плусот од засилувачот оди на плусот од првиот звучник, потоа минусот на првиот звучник се поврзува со плусот на вториот звучник, па минусот од вториот звучник се поврзува назад кон минусот на засилувачот. Ама тогаш проблемот е што така ќе ти свири само едниот стерео канал, па нема да чуеш ништо од другиот канал - да кажеме нема да ги чуеш гитарата и трубата што се на другиот канал! Затоа, ова поврзување не го препорачувам.

Ако не го пушташ многу гласно засилувачот, нема да имаш никакви проблеми, слободно терај ги звучниците со Пионерот. Кога ќе присобереш пари, купи си некој засилувач кој може нормално да работи на 4 оми. Нови извучници не ти требаат, добри си се тие.
Звучниците се ПЕРФЕКТНИ. Ама, стариот мој од не знаење на времето, се залетал и купил 4 омски звучници со 8 омско појачало. Аматер! :)
Ќе одам со ново појачало веројатно. Само да видам какво...
Иначе, генерално звучниците не се рокаат. Уживам во слушањето...
 

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
367
282
Битола
Ако не го пушташ многу гласно засилувачот, нема да имаш никакви проблеми, слободно терај ги звучниците со Пионерот. Кога ќе присобереш пари, купи си некој засилувач кој може нормално да работи на 4 оми. Нови извучници не ти требаат, добри си се тие.
@Антониј.К , ова е точно. Терај си вака додека не купиш подобро стерео појачало !
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1.054
651
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
367
282
Битола
Нема никаков проблем кога се слуша. Нормално, повеќе грее појачалото. И секако гаси кога ќе го пуштам погласно...
Не го пуштај гласно . Музиката е за слушање , а не уши да те болат. Тие infinity кои ги имаш иако се постар модел знам дека звучат стварно добро, се разбира ако се сочувани со оригинални драјвери. Значи само добро стерео појачало!
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.457
2.479
Скопје
Ако ги врзеш двата плуса во еден и двата минуса во еден минус, значи паралелно, ќе добиеш еквивалент на 2 омски звучник :/
Мислењето е автоматски споено:Со такви добри слушалки, не се ни толку битни звучките :p
Он ти вика сериски - ти мешаш паралелно ...
Едно преглупо прашање... ама ми треба привремено решение.
Имам Infinity RS4000 поврзани со појачало Pioneer.
Проблемот е што звучниците се 4 омски а појачалото е 8 ома.
Ми предложија да ги поврзам сериски т.е да ги поврзам да свират како еден звучник.
Плус и минус од двата звучника да ги врзам во едно, за да немам проблем со гасење на појачалото.
Ми треба привремено решение, додека не најдам нови звучнци или појачало.
Да - поврзи еден минус од еден звучник со еден плус од другиот (изолирај) . Тие два краја што ќе останат - врзи ги во појачало (на еден канал) . Тоа е сериски !
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1.054
651
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Не го пуштај гласно . Музиката е за слушање , а не уши да те болат. Тие infinity кои ги имаш иако се постар модел знам дека звучат стварно добро, се разбира ако се сочувани со оригинални драјвери. Значи само добро стерео појачало!
Се е во оргинална состојба.
Перфектно се зачувани.
Мислењето е автоматски споено:

Он ти вика сериски - ти мешаш паралелно ...

Да - поврзи еден минус од еден звучник со еден плус од другиот (изолирај) . Тие два краја што ќе останат - врзи ги во појачало (на еден канал) . Тоа е сериски !
Да, точно ги мешам двата поими.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1.054
651
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.718
14.390
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
1.054
651
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Земи си некое ново, почасти се.
Да, да... секако.
Со посебен мерак сакам да го средам озвучувањето во викендица, дека претежно таму слушам.
А дома ми е пиц-пец.
Rotel и Infinity Kappa 6.2i со моно блокови. :)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.718
14.390
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Да, да... секако.
Со посебен мерак сакам да го средам озвучувањето во викендица, дека претежно таму слушам.
А дома ми е пиц-пец.
Rotel и Infinity Kappa 6.2i со моно блокови. :)

Знате да живеете вие богатите, ај ти...
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
134
144
Дечки,

Имам некој бонус од А1 и се мислам да земам слушалки. Ги имаат овие модели, ама врска немам какви се.
Некој предлог кои да ги земам?

1. Bluetooth Headphones BE18 - Дополнителни уреди favorable buying at our shop

2.

3.
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
922
372
Дали има некој да сподели искуство со Fosi Audio производи?
Чим има DAC од фирмата ЕSS мора да е добро така што ако ти одговара цената зимај или пак види друга марка што има таков DAC.
 

InSides

Practice makes perfect
21 февруари 2009
420
1.070
Изборот на чип ни од далеку не е клучна работа. По листата на интегрирани кола никогаш не можеш да знаеш дали ќе биде на било кој начин добар уредот.

EDIT: Појаснување.
 

Mr.47

Gaining Experience
13 февруари 2018
139
90
Да не отварам нова тема, дали некој знае каде кај нас(ако има) можам да најдам вакви кабли?

Се работи за Samsung HT-Z220, каблите се отидени кај што се спојува со џекот, и поради тоа губат контакт.

s-l1600.jpg
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.612
5.432
Skopje
Да не отварам нова тема, дали некој знае каде кај нас(ако има) можам да најдам вакви кабли?

Се работи за Samsung HT-Z220, каблите се отидени кај што се спојува со џекот, и поради тоа губат контакт.

s-l1600.jpg
Се средува ова. Се вадат буксните и ќе се прелемат. Би требало било кој повешт со леткум да ти среди работа.
 
Последна промена:

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.612
5.432
Skopje
Денес пристигнаа JadeAudio FiiO EA1. Се работи за in-ear слушалчиња кои се као идентични со FiiO FD1, но по половина цена на истите затоа што се продаваат под саб-брендот на JadeAudio. Плус, беа на некој попуст, па решив да ги купам.
Иако не сум некој љубител на in-ear слушалки, од овие сум многу позитивно изненаден. Високите тонови се чисти, динамични со многу детали во позадина, со малку поизразени басови за мој вкус. Се разбира ќе им треба време да легнат, ама 90-на минути на Spotify беа ептен лезет.
Единствено што ми смета (како и кај сите in-ear слушалки) е фактот дека некако постојано сум свесен за нив. Затоа претпочитам over ear класични слушалки.

1663348690190.jpg 1663348690148.jpg 1663348690073.jpg

edit: Што повеќе ги слушам добивам впечаток дека може да се извлече уште од нив. Размислувам за некое dac-че.
Мислам дека Topping D10s би завршило работа. Имам намера да го користам и со Senheiser hd 400s.
 
Последна промена:

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
759
910
Скопје
edit: Што повеќе ги слушам добивам впечаток дека може да се извлече уште од нив. Размислувам за некое dac-че.
Мислам дека Topping D10s би завршило работа. Имам намера да го користам и со Senheiser hd 400s.
Со здравје да се служиш.
Не мораш толку да фрлаш на дак/амп, пошто и сенхајзерот се со мала омажа и прилично чувствителни(104дб/мв), и некој донгл дак/амп ќе ти брка работа. Имаш огромен избор за 30-50 амерички. Ако сакаш со поддршка за микрофон - Hiby FC1 или FC3, останатите популарни што ги знам генерално се без поддршка за микрофон.

Единствено што ми смета (како и кај сите in-ear слушалки) е фактот дека некако постојано сум свесен за нив.
Како за почеток најди си ја идеално точната големина на гумици, да не ти притискаат многу на ушниот канал. Пошто честа појава е да е различна ширината на лев и десен ушен канал, можеш и да пробаш да комбинираш две различни големини.
Со оглед на тоа дека е поефтин модел можда и покрути се фабричките, не сум ги пробал од ЕА1. Би ти препорачал да си земеш Spinfit cp100 од ali или cp100+ од penonaudio.
Не се ефтини, поготово во контраст со цената на моделот на слушалки што го имаш, но се ептен меки и удобни и по мое вредат за секој денар. Со оглед на тоа дека слушалките ти се пластични и сингл драјвер(лесни), комбинирано со меки гумици има добра веројатност да почнеш да забораваш дека ги имаш во уше. Освен ако не ти фаќа куќиштето негде на внатрешниот дел од увото па да ти ствара иритаиции или лупот за на уше е прмногу тврд на кабелот(можеш и да го исечеш во краен случај).
Еве ти и мое CV :), да знаеш кој ти ги препорачува гумиците:
20220918_190714.jpg

Уштедно кутивче имам со уште некои 3-4 различни модели, да не го барам сега, ваљда е доста и само ова горе за кредибилитет :) .
Имаш на сликава гумици што се по 15$ за пар, но сепак во најголем дел од случаеви ги претпочитам и користам CP100(CP100+ немам, разлика е што се за мала нијанса помеки и малку повеќе лепат во канал да не испаѓа слушалката)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.893
11.685
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
edit: Што повеќе ги слушам добивам впечаток дека може да се извлече уште од нив. Размислувам за некое dac-че.
Мислам дека Topping D10s би завршило работа. Имам намера да го користам и со Senheiser hd 400s.

D10s е само DAC. На каков засилувач би го врзал?
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.612
5.432
Skopje
D10s е само DAC. На каков засилувач би го врзал?
Подоцна и јас го увидов истото. Во меѓувреме на eBay нарачав FiiO E10K-TC, и мислам дека тоа би ок како стартер-пак:) Љубител сум на добар звук, иако не сум некој страствен аудиофил, ама некако полека ми влегува чивијата. Ќе видиме како ќе се развива сето ова...
Секој совет е добредојден.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.893
11.685
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Подоцна и јас го увидов истото. Во меѓувреме на eBay нарачав FiiO E10K-TC, и мислам дека тоа би ок како стартер-пак:) Љубител сум на добар звук, иако не сум некој страствен аудиофил, ама некако полека ми влегува чивијата. Ќе видиме како ќе се развива сето ова...
Секој совет е добредојден.

Зависно од цената по која си го нашол е доволно добро за почеток. Јас после Ifi Zen Dac и Topping NX4 DSD почитувам Bass Boost копче. Добро доаѓа на ниска гласност во мултимедија но и музика. EQ не може баш така лесно да го замени. Така што и тоа е плус ако ти се погоди звучниот потпис воопшто. Среќно и ти посакувам да не те закачи аудиофилска купувачка треска.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.418
Мислења
900.580
Членови
32.135
Огласи
509
Најнов член
Frdnaf
На врв Дно