• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,462
13,573
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
378
906
Дека ме прозва, не за друго...
потврдено безброј пати кај @InSides, со најразлични комбинации на кертриџи

Се вративме во минатото, и заглавивме таму.

1.jpg


Ова е последното парче кое го направив пред да ја склопуваме онаа на @igor_xxxx - тука се гледа и VTA-on-the-fly адаптерот кој го дизајнирав и го направив (*).

Еве ги сите трички на куп:

2.jpg


И уште еден поглед, од птичја перспектива.

3.jpg


Во меѓувреме имаше ротација на кертриџи, поради ова:

zCuSd2b.jpg


И уште една слика, дека оваа конфигурација е прилично ретко фотографирана (барем што е достапно онлајн):

30vUav8.jpg


(*) Дизајнот на VTA адаптерот (или попрецизно SRA адаптер) е достапен во сопствено GitHub репо, заедно со DXF + PDF финални фајлови, лиценциран под MIT.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,462
13,573
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
@igor_xxxx и @InSides секоја пофалба за проектот. Е вака нешто да прочитаме во аудиифилската тема, не за некои rgb слушалки . Овие е веќе во hi-end аудиофилство. Секоја чест. Респект

Ама признајте... си фали некоја диодичка да засветка така у 3-4 бои... или една лента... :D :D :D

Ја само ќе речам дека покрај тоа што се ова изгледа нестварно, за едниот састав тврдам и дека звучи предобро. Тој битолскиот, не сум го чул, ама знаеш како е со битолчани, тешки луѓе се, па макар биле и од Скопје доселени, тешки се за договарање.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,597
4,872
Иако не сум аудиофил, морам да кажам дека страшно уживам кога гледам слики од Игор и ИнСидес, браво, пор-но!
Уште двајцата ако се со Шкода па...

Браво дечки, секоја чест!

Не се два центи од Џеј, туку од мене...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
378
906
Уште двајцата ако се со Шкода па...
emoji16.png

giphy.webp


Инаку, обично се воздржувам да претерувам со информации за ова хоби, дека сепак ова е примарно IT форум, па, доколку има повеќе интерес за тоа како е дојдено до сегашната итерација на грамофоните, детални писанија и фотографии овде:

dŵr & Friends (how not to build a turntable)
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,359
4,665
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
5.500 ден.
Motherboard
2.000 ден.
Storage
1.000 ден.
PSU
2.500 ден.
RAM
4.000 ден.
Video card
8.000 ден.
Case
1.000 ден.
Mouse
500 ден.
Keyboard
2.000 ден.
Audio
1.500 ден.
Monitor
3.000 ден.
OS
0 ден.
Ова е единствена тема што со нетрпение ја читам, а постови со ваква содржина истовремено ми создаваат и восхит и (не ми е срам да признаам) малку љубомора... Респект левел 1000.

Испратено од Redmi Note 10s преку IT.mk форум апликација
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13,034
12,375
youtu.be
а и може да се слушне.
tnx, но би било одлично за верната публика почесто да постирате сликици од вашите проекти. :)
btw ... Би рекол дека и сликите се направени на едно високо ниво, абе милина. :)
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,291
1,599
tnx, но би било одлично за верната публика почесто да постирате сликици од вашите проекти. :)

Сугестијата е прифатена :)

Од вчера е направена ситна промена, која што секако беше во план за блиска иднина, но поради "сплет на околности" испадна многу порано :D

Стандардниот SME хедшел е заменет со Audio Technica AT-LH13/OCC. Вистинската намена на овој хедшел ќе биде за втора комбинација со друг кертриџ (најверојатно AT33Mono), а како примарен стерео кертиџ ќе биде нешто друго, но за тоа повеќе инфо за некоја недела (се надевам).

Зашто во моментов е заменет SME хедшелот со AT хедшелот?

1) Тежината.Уште од старт се сомневавме дека не е најсоодветен избор за со кертриџите што ние ги сакаме (Denon DL-103 во моментов) зашто е премногу лесен.Тежината му е 6.5 грама без жички и околу 7.5 грама со жички, што не е баш соодветно за нашата апликација и тоа се потврди уште при првото слушање на системот.Новиот АТ хедшел е 13 грама (LH13/OCC).

2) Изгледот.Колку сака нека звучи површно, ама системот треба да звучи и изгледа соодветно, а стандардниот SME хедшел едноставно не ми (ни) правеше ќеиф.Квалитетот на изработка и финиширање на АТ хедшелот е одличен и се вклопува со останатите алуминиумски елементи.

За викендов на распоред се фини подесувања околу геометријата заради новиот хедшел.

IY4M3SK.jpg


sfjRs03.jpg


Me3pt7G.jpg


WBcleWz.jpg


SCHSL6v.jpg
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
378
906
Дополнително, една од клучните причини зошто баш овој хедшел се интензивните тестирања на Korf Audio.

Korf Audio е истражувачка лабораторија која врши тестирање и прототипизирање на компоненти за употреба во аудио индустрија. Од скоро, изработуваат и свои производи, но за тоа другпат.

Имено, во прилог резултатите од вибрационите карактеристики на LH13/OCC:


Споредбата со OEM хедшелот на SME е смешна, па нема ни да ја коментирам. Единствен хедшел кој покажува подобри резултати е Orsonic AV-101, но тоа е речиси unobtanium, а и таму каде е достапен, цената не го оправдува скокот во перформанси.
 

Ребро

Gaining Experience
18 ноември 2016
52
79
Да не му се наоѓа на некој аудио кабел од Sony WH-CH700N што не му треба?
Не можам да постирам во /forums/kupuvam.135/ па затоа тука.
 
Последна промена:

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,158
1,612
Неготино
Да не му се наоѓа на некој аудио кабел од Sony WH-CH700N што не му треба?
Не можам да постирам во /forums/kupuvam.135/ па затоа тука.
Зошто не ставиш било каков 3.5мм кабел? Би требало да можеш да најдеш.
 

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
470
58
Скопје
Сакам да земам солиден стерео ресивер, грамофон и звучници. Вака разгледувајќи што има кај нас ми фатија око следниве два:
Yamaha R-N602 MusicCast
Denon DRA 800H

Двата се стерео ресивери (денонот е AV али стерео) со солидна моќност со вградени тјунери и DAC, network player, BT .... Дали некој поседува некој од овие два или во скоро време разгледувал исто да даде мислење совет кој е подобар од двата и во што? Двата се ценовно исти.
Кои звучници (floor standing) би биле најсоодветни за било кој од овие два ресивери, среден ценовен ранг?
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
169
338
Послушај совет од постар (хмм... поискусен) човек кој слушал музика во времето кога не постоело дигиталното аудио, а единствени аудио извори беа грамофонот и касетофонот (и радиото):
Заборави на грамофонот, претплати се на некој од стриминг сервисите - ќе имаш милиони и милиони албуми на дофат на рака (на уво) секогаш кога ќе посакаш, по поевтина цена од една нова грамофонска плоча месечно. Нов грамофон се исплати само доколку веќе имаш колекција од неколку стотина (накај илјада) плочи.
Што се однесува до звучниците, најмал проблем е компатибилноста со наведените рисивери (и двата се добри, барем на хартија), најважно е колку гласно сакаш да слушаш музика (зависи и од големината на собата), и дали музиката што ја слушаш содржи ептен ниски фреквенции, под 40 Hz (овие новиве музички жанрови што не ги слушам ниту познавам). И колку е тој „среден ценовен ранг“?
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
378
906
Denon DRA800H е одличен рисивер. Се работи за модел кој ја дели внатрешноста (и концептот) со Marantz NR1200, што не изненадува, имајќи предвид дека се работи за истата компанија.

Немам директно искуство со R-N602, но секако би дал предност на Denon, поради поголемиот капацитет за интеграција, и вклучените HDMI порти. Флексибилноста е здраво поголема на неговата страна во однос на другиот модел кој го разгледуваш.

Од аспект на подностоечки звучници, "среден ценовен ранг" - би рекол JBL Arena или JBL Studio, како и Reference серијата на Klipsch (евентуално R-620F). Големината бирај според (1) буџет, (2) големина на просторот, (3) оддалеченост за слушање.

Што се однесува на грамофон, препораката за модел се сведува на твоето постоечко искуство. Ако е минимално, би препорачал P&P грамофон од типот на Pro-Ject Debut или Т1.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
179
444
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Сакам да земам солиден стерео ресивер, грамофон и звучници. Вака разгледувајќи што има кај нас ми фатија око следниве два:
Yamaha R-N602 MusicCast
Denon DRA 800H

Двата се стерео ресивери (денонот е AV али стерео) со солидна моќност со вградени тјунери и DAC, network player, BT .... Дали некој поседува некој од овие два или во скоро време разгледувал исто да даде мислење совет кој е подобар од двата и во што? Двата се ценовно исти.
Кои звучници (floor standing) би биле најсоодветни за било кој од овие два ресивери, среден ценовен ранг?
Јас исто ќе го поддржам мислењето од InSides, и од лично искуство можам да ти потврдам за Pro-Ject Т1 дека е одличен Entry level грамофон, плус во Болин имаат и одлични Ortofon 2М Silver кертриџи за дупло пониска цена од било каде во Европа. Така да ако сакаш понатаму да правиш надградба од фабричкиот ОМ 5е на 2М Silver совршено пасува а разликата во резолуцијата на звукот вреди за таа надградба.

Мало дополнување, само што забележав дека Болин го донеле моделот Pro-Ject T1 Phono SB што има вграден Phono stage и Electronic Speed Switch (33 1/3 & 45 RPM). Ценовно е плус 3.000 ден повеќе од обичниот Т1 што воопшто не е многу дека само екстерен Phono stage да се земе ќе чини 6.000 ден. минимум. Така да овој модел е уште попримамлив за Entry level грамофон.

 
Последна промена:

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
242
269
Куманово
Нервни слом ќе добијам колку ме нервира!

buzz/hum во звучници (Focal CMS 65) се појави од сабота и не прекинува, на моменти знае да се изгуби али трае 30 минути до 1 час. Не знам што се сменило во маалото, комшии нешто немам појма. Инаку вакво зуење се случува кога ќе пуштам фен за коса, но сега не знам што е работа по цел ден да зуи, ќе направам масакр по маало еј ќе издигну некога:mad:!?

Бидејќи е стара куќа и инсталација, стари бандери, дали е можно оваа сметња да доаѓа од непосредниот комшија или на пример 2-3 куќи подалеку од мојата? Едноставно не ми текнува што кој од каде би можело да пречи?

Сега дали овие ствари што ги препорачуваат по интернет воопшто помагаат и дали има кај нас нешто слично да се купи и каде?
1 2 3 4 5
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,928
12,438
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
1. Сврти го утикачот во штекерот. Ова знаело да помогне кај стари инсталации.

2. Мрдај ги сите кабли во близина при max. volume, а без пуштено ништо и види дали ќе реагира на некој.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,389
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно