• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
720
615
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Има ли некој нарачувано звучници по ДХЛ Експрес? Колку што можев да најдам во царинскиот тарифник, царина за звучници изнесува 8%, а данокот е 18%. Знам дека ДХЛ Експрес наплаќаат за шпедитерски услуги, ама не знам дали имаат и тие некој посебен тарифник или фиксна сума имаат за бркање на документите. Почнав да меркам нешто од норвежаниве кошто се нови на пазарот па ми се вртат некои идеи во главата:
 

Salermo

Intern
13 септември 2017
45
16
Bez razlika dali e preku DHL ili slicno
Racunaj cenata na cinenje komplet so vkluceni transportni trosoci, okolu 30% ke ti preracunaat, pod uslov da e nad 90evra
Ako moze neka ti napisat deka cenata na zvucnicite e poniska, kako sto pravat kinezive
Za fizicki lica e sve od oko
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,291
1,599
Има ли некој нарачувано звучници по ДХЛ Експрес? Колку што можев да најдам во царинскиот тарифник, царина за звучници изнесува 8%, а данокот е 18%. Знам дека ДХЛ Експрес наплаќаат за шпедитерски услуги, ама не знам дали имаат и тие некој посебен тарифник или фиксна сума имаат за бркање на документите. Почнав да меркам нешто од норвежаниве кошто се нови на пазарот па ми се вртат некои идеи во главата:

Звучници немам порачувано (иако порано имам прашувано), но пред недела две ми стигна нешто поскапа аудио пратка преку ДХЛ Експрес и си беше нормално класифицирана како аудио опрема и платив 8% царина, 18% ДДВ и тие 1500-1600МКД за нивните услуги (лежарина и царинска постапка).

Напомена ова дека беше за пратка под 800 ЕУР.Ако добро се сеќавам од пред некое време кога прашував за пратки со поголема вредност, единствено нешто плус беше висината на трошоците за шпедитерските услуги, ама ова лесно може да се праша.

И друго, барем од мое искуство, рачунај си трошоци за увоз на вкупниот платен износ, декларирани лажни вредности преку ДХЛ Експрес никогаш не поминале ако пратката им фати внимание, секогаш ми барале ф-ра, трансакција или сличен доказ.Се случило можеби ситна пратка да помине без давачки, ама тоа нема да биде случај со звучници :)
 

Salermo

Intern
13 септември 2017
45
16
Vrednosta na zvucnicite ne ja deklarira DHL, tuku kompanijata koja prodava. DHL pojma nemaat niti gi interesira kolku e vrednosta na pratkata, tuku se rajovodat po toa sto ke go prosledi prodavacot. E sega koga kedojde kajnas carindkite sluzbi moze da ti fakturiraat po deklaracijata ama i ne mora, moze da napravat procenka po kataloska vrednost ako im e nesto somnitelno. Ama koga stanuva zbor za fizicki lica situacijata e mnogu polabava i ima moznost za fleksibilnost okolu vrednosta na proizvodot
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,824
3,192
Vrednosta na zvucnicite ne ja deklarira DHL, tuku kompanijata koja prodava. DHL pojma nemaat niti gi interesira kolku e vrednosta na pratkata, tuku se rajovodat po toa sto ke go prosledi prodavacot. E sega koga kedojde kajnas carindkite sluzbi moze da ti fakturiraat po deklaracijata ama i ne mora, moze da napravat procenka po kataloska vrednost ako im e nesto somnitelno. Ama koga stanuva zbor za fizicki lica situacijata e mnogu polabava i ima moznost za fleksibilnost okolu vrednosta na proizvodot

Ако немаат појма и не ги интересира колку е вредноста на пратката, како ќе ја спремат царинската декларација? Секако дека ги интересира. Исто, DHL секогаш бараат фактура и/или трансакција од извршената уплата, па врз основа на тоа рачунаат данок/царина - ако се надеваш на "флексибилност" или "абе можда имам среќа, нема да платам", ќе се изгориш.

@masterwu тие се давачките, према DHL се 1,600 денари за обработка, према FedEx се мислам 2,100, и згора на тоа имаш 8% царина и 18% ДДВ. Ако ти е пратката над 800 евра, додај на тоа шпедитерски трошоци, и таа е математиката.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
736
893
Скопје
Nad 90evra plakas i carina i ddv, a nad 22 a pomalku od 90evra plakas samo ddv
Ne e nad 800evra
За друго ти збори младичот, производ со над 800 евра вредност неможеш да увезеш како физичко лице, мора да одиш преку шпедиција.
 

Salermo

Intern
13 септември 2017
45
16
Carinska uprava racuna danok/carina vrz osnova na dokumenti od DHL
Мислењето е автоматски споено:

A koga uvezuvas avtomobil nad 800evra, kako pravno ili kako fizicko lice uvezuvas ???
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
720
615
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Звучници немам порачувано (иако порано имам прашувано), но пред недела две ми стигна нешто поскапа аудио пратка преку ДХЛ Експрес и си беше нормално класифицирана како аудио опрема и платив 8% царина, 18% ДДВ и тие 1500-1600МКД за нивните услуги (лежарина и царинска постапка).

Напомена ова дека беше за пратка под 800 ЕУР.Ако добро се сеќавам од пред некое време кога прашував за пратки со поголема вредност, единствено нешто плус беше висината на трошоците за шпедитерските услуги, ама ова лесно може да се праша.

И друго, барем од мое искуство, рачунај си трошоци за увоз на вкупниот платен износ, декларирани лажни вредности преку ДХЛ Експрес никогаш не поминале ако пратката им фати внимание, секогаш ми барале ф-ра, трансакција или сличен доказ.Се случило можеби ситна пратка да помине без давачки, ама тоа нема да биде случај со звучници :)
Одлично, благодарам за инфо. Ај баш да видам да им најдам мејл па да ги прашам колку наплаќаат за шпедитерски услуги.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
736
893
Скопје
I kako fizicko lice moze da ti izgotvat deklaracija za uvoz i ke si platis spediterski troskovi, ama sepak kako fizicko lice
Можеш и како физичко лице да отвориш фирма, и преку неа да учествуваш на тендери, како физичко лице. :p :)

Чим е умешана шпедиција, увозот го прави правно лице(шпедицијата). А после они со тебе си бркаат работа.
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
378
906
Според закон за царинење, за физички лица, се разликуваат пратки со декларирана вредност под 800Е, и пратки над 800Е.

Ова се однесува на пратки со вредност НАД 90Е.

Што значи "декларирана вредност"?

Тоа е вредноста со која увозникот (сопственикот) ја пријавува робата на царина. Вредноста се потврдува или декларативно (јас ќе ти кажам братче колку вреди, па царината не верува и проверува во каталог), или како што треба, а тоа е со комбинација на фактура и потврда за плаќање на таа фактура.

1. За пратки со декларирана вредност под 800Е.

Физичкото лице може да оди во царинска испостава, сам да пополни царинска декларација, и да си побара царинење. Штом ќе биде готово царинењето, си плаќа давачки (царина + данок) и си ја подигнува пратката.

Ако физичкото лице НЕ САКА да оди во царинска испостава, му плаќа на шпедитер да му ја пополни и поднесе царинската документација. Штом ќе биде готово царинењето, си плаќа давачки (царина + данок) ПЛУС трошоците на шпедитерот и си ја подигнува пратката.

2. За пратки со декларирана вредност над 800Е.

Физичко лице НЕ МОЖЕ да оди во царинска испостава и да пополни царинска декларација. Не е дозволено според закон.

Мора да плати шпедитер. Значи, му плаќа на шпедитер да му ја пополни и поднесе царинската документација. Штом ќе биде готово царинењето, си плаќа давачки (царина + данок) ПЛУС трошоците на шпедитерот и си ја подигнува пратката.

Која е разликата помеѓу локална Пошта и брзи пошти (DHL, FedEx, UPS)?

1. Локална пошта има своја царинска испостава со субвенционирани трошоци.

За пратки под 800Е, не мора ниту да се замара физичкото лице туку царината сама ќе се искоординира со пошта. Пред да му биде испорачано ќе му биде побарано да си плати давачки.

За пратки над 800Е, и локална Пошта НАПЛАЌА шпедиција, ама преку свој шпедитер (во Пошта 2).

2. Брзите пошти немаат своја царинска испостава.

За пратки под 800Е, или брзата пошта користи своја шпедиција, или наплаќа пари за подготовка на документи, па увозникот си тера понатаму.

За пратки над 800Е, нема избор. Мора шпедитер, но пак може корисникот да одбере друга шпедиција.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,420
1,375
Скопје
Ова се однесува на пратки со вредност НАД 90Е.
само ноте мал, се над 22 еура генерала се задржува од курирските пошти, иако за 22 - 90 еура нема царина, сепак има данок што треба да се плати. Ова го користат брзиве пошти и си ја наплакаат нивната лежарина/шпедитерски услуги такса ..
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
само ноте мал, се над 22 еура генерала се задржува од курирските пошти, иако за 22 - 90 еура нема царина, сепак има данок што треба да се плати. Ова го користат брзиве пошти и си ја наплакаат нивната лежарина/шпедитерски услуги такса ..

I second this. Нарачував грамофонски плочи од Амазон, за кои ми беше направен upgrade на доставата (без да им побарам). Вредноста на пратката беше 70евра, ми ја задржаа во UPS и требаше да ги платам сите UPS-арини плус 18% ддв. :)

Едит: УПС-арината е поевтина од Федексарината и ДХЛ-арина. Само ич не се екпсидитивни, па си ги земав сам документите, појдов до царината на Аеродром Петровец, завршив за 5 минути работа и си ги подигнав пак од UPS. Прекинав да нарачувам ствари од амазон после тоа.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
736
893
Скопје
Сакам да земам едно епл донгле(type c на 3.5mm), па ме интересираше дали има некој од вас такво и дали го има мерено на излез? Или па да го измери.
Читам нешто наводно ЕУ верзиите(веројатно тие ги продаваат во истајл) 0.5в биле наспроти 1в кај УСА.
Или дајте некој предлог како алтернатива, пожелно локално да може да се земе, ал може и од алија. Битно ми е да може и микрофон да се поврзе и некој асален ADC да има.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
Сакам да земам едно епл донгле(type c на 3.5mm), па ме интересираше дали има некој од вас такво и дали го има мерено на излез? Или па да го измери.
Читам нешто наводно ЕУ верзиите(веројатно тие ги продаваат во истајл) 0.5в биле наспроти 1в кај УСА.
Или дајте некој предлог како алтернатива, пожелно локално да може да се земе, ал може и од алија. Битно ми е да може и микрофон да се поврзе и некој асален ADC да има.

Јас имам lightning на 3.5mm и сосема океј ми е, од iStyle ми е купено. :)

Која ти е првичната намена? Да го користиш за мобилен со in-ear слушалки што имаат и микрофон или примарната намена ти е за нешто друго?

Затоа што имаш и од SoundBlaster гејмерски dongles во Анхоч, што имаат влез и излез за слушалки. Може нешто такво ќе ти е добрo re[eni- океј компромис би ти бил. Не се state of the art или нешто, ама бркаат работа.

Aо ти е само за микрофон имаш USB-C микрофончиња во Анхоч од Saramonic и тоа може да ти е опција.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
736
893
Скопје
Јас имам lightning на 3.5mm и сосема океј ми е, од iStyle ми е купено. :)

Која ти е првичната намена? Да го користиш за мобилен со in-ear слушалки што имаат и микрофон или примарната намена ти е за нешто друго?

Затоа што имаш и од SoundBlaster гејмерски dongles во Анхоч, што имаат влез и излез за слушалки. Може нешто такво ќе ти е добрo re[eni- океј компромис би ти бил. Не се state of the art или нешто, ама бркаат работа.

Aо ти е само за микрофон имаш USB-C микрофончиња во Анхоч од Saramonic и тоа може да ти е опција.
За мерен микрофон ми е да врзам на него примарно(IMM-6). За друго сумњам дека ќе го користам, али што знаеш.

Како и да е веќе тргнав накај истајл да земам едно па може и нешто додатно да доземам накнадно за споредба.

Ти со тоа меизуто што направи? Го имаш уште?
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
За мерен микрофон ми е да врзам на него примарно(IMM-6). За друго сумњам дека ќе го користам, али што знаеш.

Да видиш да не имаат во Артист/Vision нешто што е баш за таа намена? Сигурно има нешто што е или слична цена или малку поскапо од Apple dongle-от.

Иначе, да, Meizu-то го користам од кога купив таблет, и затоа и го тргнав од продоажба. Топ ми е за ipad-от :D
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,359
4,665
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
5.500 ден.
Motherboard
2.000 ден.
Storage
1.000 ден.
PSU
2.500 ден.
RAM
4.000 ден.
Video card
8.000 ден.
Case
1.000 ден.
Mouse
500 ден.
Keyboard
2.000 ден.
Audio
1.500 ден.
Monitor
3.000 ден.
OS
0 ден.

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
736
893
Скопје
Да видиш да не имаат во Артист/Vision нешто што е баш за таа намена? Сигурно има нешто што е или слична цена или малку поскапо од Apple dongle-от.
Немаат , само фул сајз аудио интерфејси.

Јас имам lightning на 3.5mm и сосема океј ми е, од iStyle ми е купено.
Ова тајп цево од ајстајл европски модел е(А2155) и искочи баш ко што читав, 0.5в максимум му измерив на излез. Америчкиот треба да е А2049 и 1в што би го направило каде каде попогодно за користење како дак за појачало за слушалки. Мада и ова е солидно за оригиналната намена и нема да има проблем со добар дел слушалки.
Ај измери го лајтнингот ради наука, ме интересира колку има на излез. Мислам дека читнав дека тие се 1в без разлика на модел/регион. А исто и меизуто треба да е 1в?
Претпоставувам знаеш како, али еве за секој случај... Поврзи му на излез 3.5мм на 3.5мм или 3.5мм на рца кабле, пушти му тон на 60хз на макс волумен, и пипни со мултиметар(наместен на АЦ волтажа) на излезниот конектор. Можеш и преку бровсер да генерираш тон на странава ако немаш спремни вавчиња со 0дбфс, само појачај го гласот до 100% на страната(на 75 е по дифолт).

Иначе солидно е епл донглево, се измазнија линиите на рев поприлично споредено со онборд звучната, али има некој пик, или пре би рекол некоја сметња на околу 16кхз(некои 20дб вертикална линија) така да не е погодно ако се штелува звук за лиљаци.
Го гледав претходно на нет донглево, и каблето се гледаше дека е тенко, али во живо... Ууууу, влакно, скроз забегале дечкиве од епл, го направиле со стандардно користење малтене на 6 месеци да го мењаш.
Али одма една трансформација му организирав :). Епл... Глејте и учете како треба :p
epl.jpg
Лангета :).
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
Немаат , само фул сајз аудио интерфејси.


Ова тајп цево од ајстајл европски модел е(А2155) и искочи баш ко што читав, 0.5в максимум му измерив на излез. Америчкиот треба да е А2049 и 1в што би го направило каде каде попогодно за користење како дак за појачало за слушалки. Мада и ова е солидно за оригиналната намена и нема да има проблем со добар дел слушалки.
Ај измери го лајтнингот ради наука, ме интересира колку има на излез. Мислам дека читнав дека тие се 1в без разлика на модел/регион. А исто и меизуто треба да е 1в?
Претпоставувам знаеш како, али еве за секој случај... Поврзи му на излез 3.5мм на 3.5мм или 3.5мм на рца кабле, пушти му тон на 60хз на макс волумен, и пипни со мултиметар(наместен на АЦ волтажа) на излезниот конектор. Можеш и преку бровсер да генерираш тон на странава ако немаш спремни вавчиња со 0дбфс, само појачај го гласот до 100% на страната(на 75 е по дифолт).

Иначе солидно е епл донглево, се измазнија линиите на рев поприлично споредено со онборд звучната, али има некој пик, или пре би рекол некоја сметња на околу 16кхз(некои 20дб вертикална линија) така да не е погодно ако се штелува звук за лиљаци.
Го гледав претходно на нет донглево, и каблето се гледаше дека е тенко, али во живо... Ууууу, влакно, скроз забегале дечкиве од епл, го направиле со стандардно користење малтене на 6 месеци да го мењаш.
Али одма една трансформација му организирав :). Епл... Глејте и учете како треба :p
Погледнете го атачментот 105788
Лангета :).

Искрено, и двете ми звучат добро... и добри се, па не сум се позамарал да мерам. In any case, ми бркаат работа хаха.

Некој ден кога ќе имам послободно време, ќе измерам и ќе пишам овде дали се 1в и двете.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
736
893
Скопје
Некој ден кога ќе имам послободно време, ќе измерам и ќе пишам овде дали се 1в и двете.

Супер, пошто гледам има адаптерчиња од лајтнинг на тајп це, па ако е 1в лајтнинг донглот од епл може и со едно такво да се скрасам.
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,291
1,599
После подолга неактивност во поглед на хардверски промени, дојде време да го споделам последниот проект на кој што се работеше со @InSides , а тоа е "нова" грамофонска рачка.Нова е во наводници затоа што станува збор за модел кој што се појавува на крајот од 1950-тите години, а тоа е SME 3012 моделот.

Конкретно во овој случај, станува збор за конверзија од рана серија SME 3009* во комплетно преработена SME 3012** (First series / R верзија).

(*) Метален knife edge bearing, finger lift, анти скејт механизам
(**) Оригинална челична цевка (armtube), нов сет тегови од бронза, SKF лагери за латерално движење итн.

Целиот процес траеше околу 3-4 месеци, затоа што голем дел од деловите требаше да се изработат, дел да се набават од 3-ти страни низ светот, а посебно да се најде соодветна SME 3009 донор рачка.

Дополнителен проблем претставуваше самата димензија (должински и висински) заради која што потребни беа соодветни корекции на самиот грамофон, односно нова плочка за лежиштето на рачката (armboard) и 5мм висинска корекција на чинијата (POM прстен за лагерот).

Која беше потребата за изработката на оваа рачка и нејзиното вклупување во системот?

1) Дефинитивно моите преференци за грамофонски кертриџи се во насоките на Ortofon SPU, EMT, Denon DL-103 итн, за кои што овој тип на рачки се фантастична комбинација,
2) Звучи одлично согласно на моите преференци (потврдено безброј пати кај @InSides, со најразлични комбинации на кертриџи)
3) Изгледа одлично,
4) Спомнав дека изгледа одлично? :)

Во прилог неколку слики, а субјективни импресии, за некој ден :)

jtkalgo.jpg


sSgHdxF.jpg


GKaOsJW.jpg


OsLkSd7.jpg


mj5nny0.jpg


Прашања? :)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,462
13,573
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,384
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно