• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.381
1.879
Неготино
Дали некој има користено USB Bluetooth Dongle за да поврзе безжични слушалки на PC или TV? Дали ги биваовие што се продаваат во Анхоч и Техномаркет?
На ТВ неам пробано, на ПЦ користам веќе 2 месеци. Си земав dongle 5.1 јас од ebay, ама го чекав 5 месеци.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.857
11.585
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
View: https://www.youtube.com/watch?v=hoLMdrD5pic


Ете во слободно време некој ако сака може да чуе генерална дискусија. 16:45 има гостин кој работи на дизајн на слушалки.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
747
909
Скопје
Ни претстои интересна 2022 на поле на квалитетно безжично аудио.
Наиме вчера квалком најави нов кодек "aptx Losless" што ќе користи бит перфект компресија за 44/16 аудио фајлови. Се очекува првите уреди со поддршка да излезат на почеток на 2022.
Како бонус веројатно во мање више истиот период ќе се дораспространи и BT5.2 којшто поддржува BLEAudio и LC3 кодек, којшто ќе го замeни mSBC(моно на 16kHz кога се користи микрофонот на блутут слушалките) и аудиото што го слушашaме ќе има веќе одличен квалитет, на ниво на aptx.

Со се гореспоменато, блутут конечно станува достојна алтернатива на жичано решение, и е веќе само прашање "дали сакам да доплатам" за удобството, без делот "и што би жртвувал во квалитет".

Едит:
Исто интересен момент е што пред некој ден, покрај веќе поддржаните SBC, AAC, aptx, aptx HD и LDAC, линукс се офајди и со поддршка за aptx LL(Low Latency). Пробано, и работи одлично.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
747
909
Скопје
Аууу децаааа, ова планар јака работа да ти било :).

20211010_185908.jpg

20211010_190405.jpg

Детали на кило, бас со одлична саб екстензија што се осеќа во стомак :) но во исто време чист, брз и детален. Покрај ептен солидна количина, не сретнав песна да звучи пригушено ради него.

Средина мелем, вокали кадифе :), со пик на 2-3КХз што на лошо продуцирани или светли песми ама ич не им прашта. Се решава со малку еквилајзер ако многу смета, и ептен се респонсивни на тоа поле, и мали промени се приметуваат.

Одлични високи, со спаркл што викаат енглезиве, незнам како би било по нашки. Тссс тссс од чинели звучи со перфектна должина, на БА драјвери ова знае да биде кратко.

Прилично широка стерео сцена, со одлична кохерентност меѓу инструментите.Замисли ѕид од звук. Ради ова може да се каже дека трпи малку сепарацијата на инструменти, но во никој случај не би рекол дека се шит на тоа поле и дури ми прави повеќе ќеф.
Спомнав деталност? Кохерентноста ги прави деталите уште подобри, немаш цк цк на високи ноти од одредени инструменти што звучат кратко.
После ова слушалки со поизразена сепарација ми звучат некако празно измеѓу :).

Стерео сликата малку пати ради широката сцена, и не се перфектни во прикажување од каде точно доаѓа звукот пример во игри, има слушалки со подобри перформанси на ова поле за четвртина од цена доколку тоа е битен момент. Но за филмови се перфектни со помош на долби атмос/хедфоун.
Гледам коментари дека немале воопшто длабочина(муабетот тргна од еден ривјуер и сите го повторуваат истово), но не се слагам и јас ја слушам, но има подобри слушалки на ова поле. Висина има, а ширина ко што реков, колку сакаш.

Слоевитост... па па па. На траки со повеќе гласови или повеќе инструменти што репродуцираат иста мелодија, кои на поинфериорни слушалки звучат како да е еден глас/инструмент а остатокот ехо/реверберација, овде ти се бачко одвоени. Кога пее пример хор го осеќаш звукот дека е од банда луѓе.

Покрај тоа што се планар, се прилично чувствителни и лесно може да се возат и на извор со помала моќност. Дури и посалам телефон нема да има проблем. Јас ги користам на уреди што имаат околу 40-50мв на 16 ома(слушалкиве се 15 ома) со одличен резултат и доволно голема резерва на гласност.

Пошто чат пат препродавам по некој модел oд поефтиниве(најчесто $15-50), после ова некако незгодно ми паѓа да викам "еееејјј топ се", што уопште не ми беше проблем претходно :). Мада цената си го прави своето, нормално до одредена граница и со паметен избор, пошто има и со астрономски цени што звучат ко ѓубре според некои мислења.

Иде нова година, кој е мераклија на слушалки во овој формат, има од мене прeпорака да му пише на дедо мраз за нив :).

Добар дел од терминиве што ги искористив се малтене слободен превод, нека ме исправи некој ако има соодветни на македонски, баш би сакал да ги знам.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
205
293
2200 ден, до таа цена што би било најдобро ?
-бежчни, со микрофон

Ги имам и тие и wh-ch710…

На wh-ch510 мана им е што се целосно пластични ама па еве ги потрајаа доста неоштетени. Друга мана е што се on-ear, а не over-ear па у галама не изолираат многу.
За таа цена сепак се ок, солиден звук имаат и не знам дали можеш да најдеш подобри.

Wh-ch710 се друга приказна, појачани се со метал ама пукна пластиката баш кај металот за неполн месец користење.
Звукот е исто солиден… ко за просечни секојдневни слушалки.
Добро изолираат ама сепак ANC е доста на послабата страна така да мислам дека тие пар иљадарки плус не се исплатат. Пре би ги зачувал за нешто подобро…
 

sas_klar

Intern
8 јануари 2009
57
25
Skopje
sas_klar's setup  
Motherboard
B150
PSU
G4000
RAM
8 DDR4
Case
PowerBox
Mouse
Logi B110's
Keyboard
A4 teach
Monitor
LG
OS
Windows
Здраво другари, ако може да ме упатите каде би можел да го сменам кабелот на слушалките се работи за ефтини слушалки Sennheiser hd 201
 

Salermo

Intern
13 септември 2017
48
17
Kako mozam da go povrzam televizorit so audio interface, na koj interface ima samo RJ45 priklicok, odnosno nema optic toslink priklucok, ili dali postoi nekoj adapter
Мислењето е автоматски споено:

Ne znam dali preku USB priklucokot na Televizorot mozam da mu izvadam audio
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
205
293
Ne e android tv
Мислењето е автоматски споено:

Nema 3,5mm

Ако нема ништо друго телевизорот останува само HDMI eARC ко опција ама и овој е дигитален сигнал, не знам дали ќе ти одговара или ќе ти треба додатен конвертер…

Најдобро пиши точен модел на ТВ и Аудио интерфејс
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
276
147
Сакам да земам ЛГ телевизор. Ги гледав новите модели, најмногу ми одговара буџет тв, ама најново било тоа што новите модели ниту еден од нив не поддржува ДТС аудио. Дали може, и ако го спојам овој ТВ со овој саундбар би добил ДТС?
Или пак некој друг предлог (можеби поевтин саундбар)?

4k UHD Smart TV LG 55UN7300 3LA, 55"(139.7cm), webOS, Magic Remote, WiFi

Саундбар LG SL4Y, 300W, 45Hz-20kHz, USB, BT
 

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
125
335
Скопје
www.instagram.com
Аууу децаааа, ова планар јака работа да ти било :).

Погледнете го атачментот 105042

Погледнете го атачментот 105043

Детали на кило, бас со одлична саб екстензија што се осеќа во стомак :) но во исто време чист, брз и детален. Покрај ептен солидна количина, не сретнав песна да звучи пригушено ради него.

Средина мелем, вокали кадифе :), со пик на 2-3КХз што на лошо продуцирани или светли песми ама ич не им прашта. Се решава со малку еквилајзер ако многу смета, и ептен се респонсивни на тоа поле, и мали промени се приметуваат.

Одлични високи, со спаркл што викаат енглезиве, незнам како би било по нашки. Тссс тссс од чинели звучи со перфектна должина, на БА драјвери ова знае да биде кратко.

Прилично широка стерео сцена, со одлична кохерентност меѓу инструментите.Замисли ѕид од звук. Ради ова може да се каже дека трпи малку сепарацијата на инструменти, но во никој случај не би рекол дека се шит на тоа поле и дури ми прави повеќе ќеф.
Спомнав деталност? Кохерентноста ги прави деталите уште подобри, немаш цк цк на високи ноти од одредени инструменти што звучат кратко.
После ова слушалки со поизразена сепарација ми звучат некако празно измеѓу :).

Стерео сликата малку пати ради широката сцена, и не се перфектни во прикажување од каде точно доаѓа звукот пример во игри, има слушалки со подобри перформанси на ова поле за четвртина од цена доколку тоа е битен момент. Но за филмови се перфектни со помош на долби атмос/хедфоун.
Гледам коментари дека немале воопшто длабочина(муабетот тргна од еден ривјуер и сите го повторуваат истово), но не се слагам и јас ја слушам, но има подобри слушалки на ова поле. Висина има, а ширина ко што реков, колку сакаш.

Слоевитост... па па па. На траки со повеќе гласови или повеќе инструменти што репродуцираат иста мелодија, кои на поинфериорни слушалки звучат како да е еден глас/инструмент а остатокот ехо/реверберација, овде ти се бачко одвоени. Кога пее пример хор го осеќаш звукот дека е од банда луѓе.

Покрај тоа што се планар, се прилично чувствителни и лесно може да се возат и на извор со помала моќност. Дури и посалам телефон нема да има проблем. Јас ги користам на уреди што имаат околу 40-50мв на 16 ома(слушалкиве се 15 ома) со одличен резултат и доволно голема резерва на гласност.

Пошто чат пат препродавам по некој модел oд поефтиниве(најчесто $15-50), после ова некако незгодно ми паѓа да викам "еееејјј топ се", што уопште не ми беше проблем претходно :). Мада цената си го прави своето, нормално до одредена граница и со паметен избор, пошто има и со астрономски цени што звучат ко ѓубре според некои мислења.

Иде нова година, кој е мераклија на слушалки во овој формат, има од мене прeпорака да му пише на дедо мраз за нив :).

Добар дел од терминиве што ги искористив се малтене слободен превод, нека ме исправи некој ако има соодветни на македонски, баш би сакал да ги знам.
Еј бравос, во карт ми се 1 недела веќе, чекам плата да стигни :D
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
123
125
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Сакам да земам ЛГ телевизор. Ги гледав новите модели, најмногу ми одговара буџет тв, ама најново било тоа што новите модели ниту еден од нив не поддржува ДТС аудио. Дали може, и ако го спојам овој ТВ со овој саундбар би добил ДТС?
Или пак некој друг предлог (можеби поевтин саундбар)?

4k UHD Smart TV LG 55UN7300 3LA, 55"(139.7cm), webOS, Magic Remote, WiFi

Саундбар LG SL4Y, 300W, 45Hz-20kHz, USB, BT
На сајтот LG UN7300 Review
Долу гледаш pass through - што пренесува телевизорот, без да декодира, преку оптички/хдми.
5.1 DTS via ARC - No

5.1 DTS via Optical - No

Не подржува ниту пренесува ДТС. Каков и да приклучиш саундбар ќе немаш дтс, штом изворот/тв не пропушта таков сигнал.
Како што знам ни LG(само постарите модели 2018), ни Самсунг телевизори не подржуваат/пренесуваат дтс до саундбар/рисивер.
Најверојатно ќе бараш Сони, Hisense, но пак на сајтот погоре проверувај. Или истиот ЛГ, ама ќе си симнуваш DD5.1 филмови
или барај некој андроид бокс кој подржува таков формат.
Па него го вклучуваш во саундбар во инпут, а тв-то и саундбарот ги врзуваш на hdmi arc.
За да пренесува слика во ТВ кога гледаш нешто на андроид боксот, или кога гледаш тв, да имаш звук на саундбар, со еден кабел.

И јас барав ЛГ што подржува се живо, ама не подржуваат веќе ДТС и баталив.
Па земав 43UP75003 LF, и си симнувам DDP5.1 филмови/серии, тестирано функционира од усб, звукот на саундбар го детектира како atmos DD+.

Но тебе таков ТВ не ти треба, штом саундбарот ЛГ подржува само ДТС, барај Сони, Hisense телевизори или андроид бокс.

За разлика од постариот тв uk6200pla(можеби последна серија која подржуваше ДТС), многу почиста слика има овој UP75003 LF.

Еве овде имаш листа:
Избери да ги сортира според Audio pass through DTS via ARC и ќе бараш кај нас кој имаме и кој ќе ти одговара.
 
Последна промена:

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
276
147
На сајтот LG UN7300 Review
Долу гледаш pass through - што пренесува телевизорот, без да декодира, преку оптички/хдми.
5.1 DTS via ARC - No

5.1 DTS via Optical - No

Не подржува ниту пренесува ДТС. Каков и да приклучиш саундбар ќе немаш дтс, штом изворот/тв не пропушта таков сигнал.
Како што знам ни LG(само постарите модели 2018), ни Самсунг телевизори не подржуваат/пренесуваат дтс до саундбар/рисивер.
Најверојатно ќе бараш Сони, Hisense, но пак на сајтот погоре проверувај. Или истиот ЛГ, ама ќе си симнуваш DD5.1 филмови
или барај некој андроид бокс кој подржува таков формат.
Па него го вклучуваш во саундбар во инпут, а тв-то и саундбарот ги врзуваш на hdmi arc.
За да пренесува слика во ТВ кога гледаш нешто на андроид боксот, или кога гледаш тв, да имаш звук на саундбар, со еден кабел.

И јас барав ЛГ што подржува се живо, ама не подржуваат веќе ДТС и баталив.
Па земав 43UP75003 LF, и си симнувам DDP5.1 филмови/серии, тестирано функционира од усб, звукот на саундбар го детектира како atmos DD+.

Но тебе таков ТВ не ти треба, штом саундбарот ЛГ подржува само ДТС, барај Сони, Hisense телевизори или андроид бокс.

За разлика од постариот тв uk6200pla(можеби последна серија која подржуваше ДТС), многу почиста слика има овој UP75003 LF.

Еве овде имаш листа:
Избери да ги сортира според Audio pass through DTS via ARC и ќе бараш кај нас кој имаме и кој ќе ти одговара.


Благодарам за деталниот одговор. Значи се што ме интересираше си одговорил во постов. И јас кај моите ја имам таа серија ЛГ ук и знам дека поддржува ДТС. Причината која барам да е со ДТС е затоа што скоро цела филмска колекција ми е со дтс. Се навикнав на ЛГ и се двоумам дали да сменам на Сони. Хисенсе гледав рецензии, не ми фати око. Сони никогаш во живот не сум користел. Дали знаеш дали може кај нас да се најде од ЛГ ук серијата или пак тешко?
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
123
125
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Не знам, не верувам дека ги има UK(2018 се), гледам сите се UN, UP а тие серии немаат дтс.
Разгледај сони, мислам дека повеќето Сони подржуваат ДТС, барај на линкот горе со pass through. Или пак било кој LG и андроид бокс кој подржува ДТС.
Овој Сони подржува ДТС, ако е истиот како овде Sony X750H. За 38илјади имаш 65" и дтс.
Ниту јас не сум користел Сони па не ги знам какви се. Се навикнав на ЛГ и супер ми е. (y)
Саундбарот гледам 2.1 е. Ако ти е цела колекција со 5.1 дтс, барај и друг саундбар со 5.1 дтс(2-3 пати се поскапи од тој 2.1).
Старо е ама Logitech z906 е 24000ден, прима дтс преку оптички, ако ти врши работа за ДТС 5.1.
Или ова или понови модели, подржува усб стик и ДТС, има хдми излез за ТВ, па така си земаш било кој LG тв.
Е сега кое озвучување колку е добро не знам.
 
Последна промена:

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
747
909
Скопје
Еј бравос, во карт ми се 1 недела веќе, чекам плата да стигни :D
Пред да почне хајпот ги земав, може сега да има чекање, да си се спремиш.
Знаејќи ги бенефитите на планар(од читање), и поглед на мерења со тјунингот, јасно беше што животиња е.


Едино што мањкаат споредо со динамички драјвер кај басот, е среден бас. Не се осеќа притисок на тапанче како што знае динамички да пружи и е малку подруга перцепцијата, али тоа е веќе лимитација на технологијата, неможе планар исто воздух да истурка како динамички поготово во вакво мало пакување.
Ако е во комбинација саб со мид бас, онда не се приметува. А и да не ти кажев сега, веројатно не би го ни приметил тоа кај мид басот :p , пошто по волумен го има доволно. Во секој случај не е лошо да се знае.

Да ти падне вилица после ова, мислам дека би требало веќе $1К+ да инвестираш за апгрејд.
Зборам од аспект на технички можности, можда некој различен тјунинг па ептен да ти легне на музиката што ти ја слушаш и да ти изгледа подобро. Пример планари со слична цена, TinHiFi P1, имаат ептен забеган фабрички тјунинг, али па луѓе што слушаат џез ги обожаваат. Читам дека биле малку подетални, веројатно драјверот е побрз пошто е прилично помал а може и да имаат различно ниво на дикеј, и ако ти се игра со еквилајзер да ги приспособиш и за други жанрови и тие треба да се добар избор.
Но ако добар удел во деталноста игра дикејот, тогаш ќе има и приметлива разлика при звучење на генерално се, и може да звучат суво/празно во жанрови кај што нема многу инструменти/конгестија во музиката.
За без играње со еквилајзер, нема подобар фабрички тјуниран планар во овој формат од тајмлесов до сега.

Се на се, ендгејм слушалче, поготово за наши услови. И искрено се мислам уште едни за резерва да си земам :).

Едит: Дур чекаш плата, нарачај едно кило гумици, да си најдеш што највеќе ќе ти одговара по звук, пошто влијаат. Материјал, должина, длабочина на вметнување во увото и поготово ширината на дупчето.

Едит2: ептен го искомплицирав она со дикејот и деталноста :). Се собрано во една реченица би било вака - Премногу детално може да звучи суво/празно.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.155
Мислења
891.716
Членови
31.495
Огласи
30
Најнов член
WhatThePuck
На врв Дно