• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио моќност - RMS

  • Ја почнал/а темата
  • #1

nozo

Intern
9 април 2007
85
4
www.feitfun.com.mk
Сакам да си го земам системов за музика http://www.empiredirect.com/content/products/details/index~modelcode~PHI-MCM204.htm#_ меѓутоа гледам излезната моќност на звучниците е 2 x 4 Вати RMS. Сега ова некако многу слабо ми звучи. Или можеби ова на крај што е RMS е некоја друга мерна единица па појако е . Што мислите доволна ли е оваа моќност за домашна употреба??
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk


добри се за домашна употреба
иако мислам дека за 65 фунти ке можеш да земеш подобро
незнам точно колку е фунта но оптрилике е 1.5 евро
така да за 100 евра можеш подобар систем да земеш
или пак варијанта која би ти ја препорачал

едно ДВД (1200-1500 ден) едно појачало од неки 50-100W и за ресто пари состави добри кутии
ке имаш ем појако ем пофлексибилен комплет
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,347
28,738
kalco.ru
druze RMS znaci (root mean square) ili kolku sto se razbutam jas najakaka voltaza sto moze da se proizvede ed inace 2x4 e premalce da ne ima nekoja greska slucajno da ne e 2x40...
ali da ostavime da vidime dali nekoj po upaten moze da kaze nesto poveke
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,543
Мислења
859,051
Членови
29,942
Најнов член
taurusmk
На врв Дно