1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ATX konektor

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Ivan222, 14 Декември 2019.

 1. Ivan222

  Ivan222
  Intern

  45
  9
  17 Март 2019
  Машко
  Imam napojuvanje so 20 pinski konektor a novata maticna bara 24 pinski konektor pa dali postoi ATX kabel ednata strana od 20 pina a drugata 24 pina.
   
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Може да се направи ама не е препорачано. Можеш и со 20 пина само закачени да ја возиш не ти треба плус 4 ама зависно од системот може да е нестабилно.

  Најверојатно ти треба поарно напојување. За да може подобро да ти се помогне пиши модел на напајање и матична како и кој процесор е у прашање.
  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 3. Ivan222

  Ivan222
  Intern

  45
  9
  17 Март 2019
  Машко
  delyx switching power supply atx-500w p4

  MSI A320M PRO-E
  AMD Ryzen 3 1200
   
 4. krema

  krema
  Professor

  9,799
  9,474
  24 Јуни 2009
  Машко
  Провери во Анхоч или Логинг ваков адаптер.

  [​IMG]

  Или во твојот случај подобро нов PSU да си земеш.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ivan222

  Ivan222
  Intern

  45
  9
  17 Март 2019
  Машко
  Dali ovoj adapter bi ja vrsel rabotata
   
 6. krema

  krema
  Professor

  9,799
  9,474
  24 Јуни 2009
  Машко
 7. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Ја на тоа напајање не би му верувал со ништо поново од Athlon 64 па ни со тоа баш.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  igor_igor, Ace Lud и на itstheigyg им се допаѓа ова.
 8. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  331
  280
  21 Мај 2017
  Машко
  Нема поента таков кабел, матичната ќе работи и со 20 пински, ако напраиш конверзија у 24 истата струја ќе ти е достапна пак.
   
  На Vlatzki и toshex им се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  9,799
  9,474
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, најдобро е како што пишав погоре да си набавиш соодветно напојување.
   
 10. Ivan222

  Ivan222
  Intern

  45
  9
  17 Март 2019
  Машко
  Ima li vo anhoc ili setec takvo soodvetno napojuvanje.Nemozam da najdam ako ima nekoj link od takvo napajanje neka pomogne...
   
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  најарно на форумов види шо има на старо со преостаната гаранција. ем поевтино ем подобро ќе си поминеш. пинг до @gOJDO види со него он ем на старо ем на ново може да ти даде соодветна понуда по мерка а не да те олупи некој у салон
  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 12. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  331
  280
  21 Мај 2017
  Машко
 13. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,037
  3,059
  2 Септември 2012
  Машко
  Батали адаптери, менувај тоа античкото напојување. :)
   
  На bicikle и borcep им се допаѓа ова.
 14. Ivan222

  Ivan222
  Intern

  45
  9
  17 Март 2019
  Машко
  Taka ke napravam ama nemozam da najdam nesto do 1000
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 15. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  455
  423
  14 Јануари 2016
  Машко
 16. Ivan222

  Ivan222
  Intern

  45
  9
  17 Март 2019
  Машко
  Nepisuva 24 pin napisal 20+4 pin
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 17. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  331
  280
  21 Мај 2017
  Машко
 18. Ivan222

  Ivan222
  Intern

  45
  9
  17 Март 2019
  Машко
  Pa ako e taka i na moeto napojuvanje pisuva vo specifikacii 20+4
   
 19. krema

  krema
  Professor

  9,799
  9,474
  24 Јуни 2009
  Машко
  Види четворниот пин да не ти е раздвоен од 20 пинскиот конектор.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ivan222

  Ivan222
  Intern

  45
  9
  17 Март 2019
  Машко
  Aj utre ke go otvoram kom.pa ke vidam sto ima i ke slikam.Pa ke prodolzime so diskusija dali nesto biva..
   
 21. krema

  krema
  Professor

  9,799
  9,474
  24 Јуни 2009
  Машко
  Чим пишува во спецификации дека има 20+4 тогаш мора да го има и четворниот конектор во тој сноп од кабли.
  Но сепак најдобро е да одиш со друг PSU.
   
 22. Ivan222

  Ivan222
  Intern

  45
  9
  17 Март 2019
  Машко
 23. krema

  krema
  Professor

  9,799
  9,474
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не бива,
  Пишува 200w реални.
   
 24. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  331
  280
  21 Мај 2017
  Машко
  Тоа што го имаш е подобро, пиши каква графичка имаш најверојатно ќе тера напојувањето ако графичката ти е до 70-80 вати
   
 25. Ivan222

  Ivan222
  Intern

  45
  9
  17 Март 2019
  Машко
Слични теми
 1. Aleks
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,773
 2. tokii
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  788
 3. marv
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,187
Вчитување...

Сподели

Вчитување...