• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AtiRadeon Sapphire HD 2600 XT 256MB DDR4

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Мислам дека требаше да дадеш повеќе детали во смисла за што ти е потребно мислење за картицава. Претпоставувам сакаш да ја купиш, па еве неколку информации за неа:


* Radeon HD 2600 XT (RV630 at 800Hz)
* 256MB 128-bit GDDR4 Memory (2200MHz)
* High-Speed 128-bit Memory Interface
* Memory Bandwidth of 35.2GB/s
* High-Bandwidth Digital Content Protection
* H.264 Playback with Avivo HD Engine
* Multi-CPU CrossFire Interconnect Support
* DVI-I Connector for Analog/Digital Display
Ati Radeon HD 2600 XT се прилично нови гарфички картици кои треба да им конкурираат на GeForce 8600 series. Мое мислење е дека Radeon HD 2600 XT е солидна картица. Не знам која е цената кај на во Македонија ама гледам цената за on-line купување се движи од 130$-170$.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,145
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Зависи за која намена и колку пари можеш да ја купиш.
8600GT/GTS не би преопрачал на никого за ништо. Едноставно не вреди за парите, не е доволно моќна за играње на некоја нова игра.
Најблиску до 2600XT за парите е Radeon HD 3850. Поскапа е за 20% до 30%, но е дупло побрза, грее помалку и се оверклокува повеќе.

@Generator
Radeon кој и GeForce кој се таму некаде?
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
ATI (Radeon) и nVidia (GeForce во главно) се топ произведувачи на графички картички. И двете имаат по некои промашувања ама по максималните достигнувања се тука некаде !!!
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,145
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
ATI (Radeon) и nVidia (GeForce во главно) се единствените произведувачи за графички картички на десктоп компјутери. И двете имаат промашувања, но по максималните достигнување не се тука некаде.
nVidia пред скоро две години извади картичка на која и до ден денес ATi нема ни приближно соодветен одговор.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Заминувате оф топик! Темава е за мислење за Ati Radeon Sapphire HD 2600 XT 256MB DDR4, а вие дискутирате генерално за ATI (Radeon) и nVidia (GeForce)! Така да... не забегувајте понатаму! :bye1:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,189
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно