1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ATI VS NVIDIA

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Boldozer, 10 ноември 2012.

Кој е подобар произведвач на графички картички ?

 1. ATI

  46.1%
 2. Nvidia

  53.9%
 1. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  205
  4 oктомври 2011
  ova go zabelezavme so cimerot pred 3-4 god. na HD4670 jas imav 8800gt si zedovme I po eden crt za cs testiravme I so xp I so vista no vo toa vreme na net nemase nisto okolu ova
  kakvo sokolovo oko da ja zabelezuvas sekoja maana I nedostatok e kletva, ignorance is bliss
  prichina bi sakal li da probas nekoja custom rezolucija na monitorot so povisok refresh rate me interesira do kolku ke stigne
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 2. jumayli

  jumayli
  Баниран/a

  192
  110
  21 Март 2013
  Машко
  слободен уметник
  интересно:)а ти си имал некогаш Radeon?:)Или веруваш од втора рака?
   
 3. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  4850/512mb и 1gb верзијата Vapor x со подобро ладење...после 5870 референтна.
   
 4. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  Интересно е што тоа што го гледам на видеото(лагот кај АМД)иако реков дека е ис не е ист,се согласувам.Но интересно е што пусто никако во ниедна игра што ја играм неможам да го видам,а тука го гледам.Зошто е така не знам,но ми мириса на намерно лошо оптимизирано за АМД видео.Пошто во ниедна игра не го има тој лаг.
   
 5. jumayli

  jumayli
  Баниран/a

  192
  110
  21 Март 2013
  Машко
  слободен уметник
  претпоставувам не си бил задоволен од нив :)
   
 6. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  205
  4 oктомври 2011
  vo slow motion e videoto , i ako dosega ne si zabelezal takvo nesto bas super ne se ni zamaraj
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 7. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Како што кажа bate mile, ако не го приметуваш, уопште не се ни замарај. Тоа, нема никој ни да го примети во принцип, всашност. :) Само е показател дека Nvidia прави подобри карти, ништо друго. Поголеми умови има во нивните штабови, повеќе пари...се си има свое. Кога се работи во убава атмосфера, производот е подобар, поубав, поуспешен.
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,820
  24,935
  4 Септември 2008
  Google prototype driver AMD и не замарајте веќе, драјверите скоро и да немаат врска со архитектурата.
   
 9. jumayli

  jumayli
  Баниран/a

  192
  110
  21 Март 2013
  Машко
  слободен уметник
  Лично сум убеден дека додека постои BTC AMD нема да го напуштит концептот на својата архитектура.Нивните најскапи графички се купуваат заради тоа.Никој не штедит средства на нешто што му остварвит профит.Еве јас пример никогаш нема да купам nvidia бидејќи неможам да ги вратам парите што ќе ги вложам.За играње игри ли?Или тоа CUDA технологијата што можеби обезбедува екстра перформанси,но не е за пазарот на обични корисници.Кон што целат тие Nvidia?Кон специјалисти и гејмери?Почнав да читам доста на таа тема и наидов на тестови каде AMD графичките чипови доминираат во CAD софтвери исто така(кои патем ако не грешам се софтвери за специјалисти во одредена област)...
   
 10. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  работата е што го приметувам тоа во во видеото,а го нема која играм игри
  така да видеото е намерно направено да изгледа така,највероватно од некој нвидиа фан :D
   
  На Vojvoda му/ѝ се допаѓа ова.
 11. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Разбравме што е работата, но на тоа што алудираш не е точно :)
   
 12. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  222
  101
  17 Јануари 2013
  Машко
  NVIDIA GeForce GTX 780 Won't be $500 Cheap: Report
  Late last month, we learned that NVIDIA plans to unveil its GeForce GTX 7-series desktop GPU family just a little later this month. According to a new report by SweClockers, the company plans to take full advantage of AMD's lethargy or console-fixation, in launching its next GPU generation much later this year. The premium GeForce GTX 780, which is reportedly based on the GK110 silicon, could command a price much higher than the $499.99 GeForce GTX 680 started out on, when it launched last March.

  Pricing of the GeForce GTX 780 could be closer to that of the GeForce GTX TITAN, than today's GTX 680, according to the report. It asks us not to be surprised if the card is priced on-par with the TITAN, making us wonder if TITAN remains NVIDIA's fastest single-GPU graphics card for long, or if NVIDIA is re-branding TITAN to GTX 780, or even if it ends up being the fabled "TITAN Ultra."
   
 13. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  Што не е точно?дека нема таков лаг во 99% од игрите?Дека ако играш на АМД графичка има таков приметлив лаг?Бујрум со GTX660ti да споредиме во неколку наслови како Crysis3,battlefield 3,itn ке видиш дека нема разлика.Видеото нема врска со реалноста,ако во повекето игри имаше навистина таков лаг како на видеото кој е тој што би купил АМД карта за играње?РАЗМИСЛИ РЕАЛНО МАЛКУ.демек со нвидиа е све мазно а со амд имаш лаг во игрите?мај ајде ти се молам.
  И јас ке ти направ видео каде GTX680 ке лагира,ке го дотерам така да лагот биде ептен приметлив и некој ке наседне на тоа,лол.
  Сум имал и нвидиа и амд карти,во Single GPU околина со асален процесор игрите подеднакво мазно се играат и кај сите графички.Geforce 6800 или ATi X800 немале таков проблем па сега со графицки од 2012-2013 имало лаг,ептен е тапа муабетов,или случајно архитектурата на 6800ГТ е подобра од GCN пошто ни со 6800ГТ немало лаг а сека со 7970 Демек има лаг.лол
   
  На RagingDemon и MasteR_#0 им се допаѓа ова.
 14. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Јас ко да сум го праел видеото, опрај се, ако не е точен фактот, ако беше клевета до сега ќе ги тргнеа сите изјави и видеа :)
   
  На bate mile му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  222
  101
  17 Јануари 2013
  Машко
  Колкава цена очекувате кај нас да има gtx 760 кога ќе се појави?
   
 16. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  Oд кај да го тргнат видеото?Па еве јас ке ти постирам скриншот од Guru3d како АМД радеон под дифолт сетинг има очигледно подобра графика од нвидиа под дифолт сетинг на драјвери,и сеуше е тука после неколку години,и сега демек така е?Ма ајде ти се молам
  [​IMG]
  Бујрум,а јас директно го споредив со радеон 6970 и GTX460 на дефалт драјвери(истите драјвери користено тука)и видов дека скринов нема везе,и ајде сега ти верувај дека АМД има подобра графика под дефолт сетинг на драјвери во оваа игра.лол
  Izvor:
  http://www.guru3d.com/articles_pages/radeon_hd_6850_6870_review,9.html
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 17. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  :) Тачно...
  Поентата ти е на место, видеото горе во споредбата 7950 vs 660 ti нема поента, навистина...(затоа и провоцирав затоа што пресмешна поента докажуваат, за курчење е видеото, против стегнати , нервозни амд фанови)...660 ti во секој случај на тој бенчмарк рендерира околу 10 до 15 + повеќе фреимови од 7950, Та поради тоа оддтаму е и завлекувањето(кај 7950) на видеото откако ќе се успори...
   
 18. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  712
  793
  2 Март 2011
  Машко

Сподели

Вчитување...