1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ATI VS NVIDIA

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Boldozer, 10 ноември 2012.

Кој е подобар произведвач на графички картички ?

 1. ATI

  46.1%
 2. Nvidia

  53.9%
 1. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  ДА
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,838
  24,971
  4 Септември 2008
  Логика = 0, т.е. не само што нема логика, него нема апослутно никаква основа да се вика дека GTX680 е подобра карта за теселација, кога во сите такви игри со некои ретки исклучоци го јаде, т.е. бескорисни се тие подобри перформанси.

  Тоа ти е како да викаш дека некоја кола, иде од 0-100 за 6 секунди, ама бидејќи производителот вградил послаби гуми истата кола губи од конкурентите во сличен ценовен ранк.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 3. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  ЛОгиката е тоа што игрите со теселација немаат само теселација,Има све друго и мал процент на теселација.Не може карта која е подобра во теселација да победи карта која послаба во теселација а во све друго е појака.Теселацијата во игрите е бедна,не може да се искористи теселацијата на 680,па дури и на 7970 не може.тоа ти е логиката
  Споредбата со гумите не е на место,подобро би било да се каже нема пат за да може да ја развие таа брзина.Како што нема игра со саглам теселација за да ја искористи моќта на каплер.
  GTX680 е подобар теселатор-7970 Подобра карта,но послаб теселатор.Не е само теселацијата пресудна која карта ке е побрза во една игра.Теселацијата е најнеприменета инструкција во игриве,и затоа 7970 е подобра,пошто владее со сите други инструкции.И затоа е подобра ГРАФИЧКА КАРТА од GTX680
   
  На Ceco му/ѝ се допаѓа ова.
 4. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  psyside, тебе ти е слаба логиката. Замачкани ви се очите :)
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,838
  24,971
  4 Септември 2008
  Да, затоа купив 680-ка зошто ми се замачкани очите :cool:
   
  На gremlin и prichina им се допаѓа ова.
 6. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  LOL ти купи 680 а ја фалиш 7970,јас купив 7970 а ла фалам GTX680. Изгледа време е за спиење :D
   
  RagingDemon, gremlin, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Да, да..двајцата си грмите :cool:
   
  На gremlin и psyside им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,838
  24,971
  4 Септември 2008
  :D
   
 9. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  Морам и со тебе да се "Несогласам" пред спиење.ЛОЛ значи тоа што тие што купиле 580 или 680 дека се подобри теселатори,ке праат растур кога 7970 ке биде слаба нема благе везе.Значи како што ке напредува теселацијата ке непредуваат и сите останати инструкци,така да не е толкава разликата во све тоа.Ако 7970 не ја бива и 680 нема да ја бива.Значи TESS mark е тест за теселација,а игрите се тест со сите инструкции.Џабе и 200 теселатори да има картата кога не ке може да се справи со другите унапредени инструкции
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,145
  1,527
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ајде чим така еве еден предизвик пуштете Unigine без теселација и со теселација на екстрим па видете ги разликите и после ќе дискутираме дали е доволно или не ... инаку најкоментираниот проблем околу теселацијата е токму тоа дека графичките едноставно имаат преголем хит на перформанси коа се користи многу теселација ... теселација постои уште од времето на Radeon 8500 (тие што играле Wolfenstein знаат околу ова :)) но токму овој проблем е причината зошто не се стандардизираше во DirectX и зошто нвидиа не го имплементираше се до ферми (една од причините зошто и ферми толку многу доцнеше на пазарот) ...

  @prichina повторно ќе кажам НЕМА игра која користи теселација колку Unigine (без разлика колку малку користи споредено со TessMark и слично) така да игрите тек треба да го стигнат нивото на Unigine а камо ли TessMark ;) ... до тогаш и 7970 и ферми и кеплер ќе бидат антика ...

  Друго за разлика од нвидиа кај АМД целата 78хх и 79хх серија имаат исти теселатор додека кај нвидиа опаѓа со секој модел пример 660 има помалце полиморф енџини, 650 уште помалце и тн. слично и кај ферми каде 560 има двојно помалку од 580 !!!
   
  На psyside и dejan_str им се допаѓа ова.
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  Точно е дека Unigine heaven има теселација на ниво на никоја игра до сега,но сепак не е игра.Така да битно е графичката да е побрза во игрите што ги има се до доаѓањето на новата серија графички.А тука во овај случај 7970 е победник,значи сеуште тврдам дека 680 е подобар теселатор,само што не ни треба сега тоа.Ни треба карта која ке се покаже подобро во денешниве игри.Да гремлин се сеќавам :D и тоа не е прва грешка,и 2900XT имаше теселатор,и што бидна? срање.Значи 680 и покрај надерената архитектура за теселација е послаба во сегашниве игри од 7970 затоа што Технологијата е сеуште неискористена,од друга страна AMD не форсира со теселацијата(научи од своите предходни грешки) и дава тоа што ни треба.Е сега nvidia да направеа FULL kapler,namesto GK104 Ке беше друга прикаска,али тоа е тоа.7970 е подобра во моментов,а тоа е најбитно сега

  Работите се повторуваат кај АМД и нвидиа,знаеме дека GTX480 Закасни 6 месеци поради DX11 особено поради што сакаја да се покажат со супериорен теселатор.Истото го направи ATi so 2900XT koja iЗлезе 6 месеци после 8800GTX и и тие сакаја да се покажат со тој пусти теселатор,демек да не биде залудно 6 месеци чекање.Изгледа теселацијава проколната е ЛОЛ :D
   
 12. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Кој унапредени инструкции и ти си контрадикторен со муабетот сега. Збориш во иднина што би било кога би било....збориш за плус "инстраукции" , кои фактички ќе треба и нова архитектура да се прави....сеа....убаво збориш дека тие сцени што се обработуваат во јуниџин хевн се многу малку полни со теселација, звучиш како да си сконтал што е понетата...од друга страна, збориш за нови "инстраукции" ....не , не ова нема крај...од крајност, во крајност :D
   
 13. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,145
  1,527
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  @dejan_str се согласувам. Но тогаш не беше грешка, теселацијата во Wolfenstein работеше беспрекорно (лично ја играв на времето со Radeon 8500Le ;)) но беше аплицирана само за подобар приказ на лицето и главата на актерите ништо повеќе btw тоа беа ATI OpenGL екстензии, DirectX не знаеше што е теселација :rolleyes: затоа нема друга игра која ја искористува оваа можност а сите Radeon модели од 8500 (DX 8c SM1.4) па навака имаат теселатор!!!
   
  На zorandesign му/ѝ се допаѓа ова.
 14. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Пример за јуниџин хевн ти е типична пуцачина...има таква игра....BF3...со грандиозни сцени во далечини....таму ваму чоече...поголем дел е небо, дрва од страните...има таква игра...затоа и амд тука извлече макс со меморискиот бендвит...
   
 15. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  Зборам дека unigine heaven има поголема теселација од игриве,но н
  е е игра.Ако ми ги читаш постовите ке видиш дека сеуште си стојам на истото а тоа е GTX680 podobar teselator,amd 7970 pobrza карта.Добро ај твојата логика,GTX480 i 580 имаат идентичен теселаотор,ај нека ја тепа 7970 во игра со теселација?Значи кога ке дојде теселацијата на високо ниво сите карти до сега ке се пребавни.Не е играта само ТЕСЕЛАЦИЈА па GTX480 ке растура уште 5 години.
   
 16. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  672
  6 Јуни 2007
  8xxxx/9xxx подржуваа ATi TruForm :) nvidia немаше ништо слично. После тоа исчезна таа технологија. За повторно да се реикарнира со Tessellation, која е DirectX 11 имплементација, унифицирана.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,145
  1,527
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Unigine е 3D game engine:
  http://unigine.com/
  Дури има и игра базирана на овој енџин ;)

  @zorandesign, не изчезна туку не се користеше а теселаторот постои како единица и во HD2XXX, HD3XXX, HD4XXX ... само во по примитивна верзија а во DX11 го испеглаа и го стандардизираа.
   
 18. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  Дај една нова тема "Историја на графички карти"да се направи,стварно има што да се зборува.Да се споредат технологиите ATi vs нвидиа.Ke bide interesno
  AVIVO HD vs PureHD и слично.Многу ми се интересни овие теми.а овде идеме ЕПТЕН во оф топик
  i
  gremlin

  i da ima Игра со тој енџин не значи дека ке ја користи истата теселација,не верувам дека денешниве графички би се справиле со игра со толкава теселација
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 19. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  672
  6 Јуни 2007
  Уште да ми речеш дека си го имал моделот од Hercules...и да ми кажеш дали сеуште ја чуваш и каде :D
   
 20. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,145
  1,527
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Па тоа го зборам цело време :rolleyes: ... ајде мислам дека е време да преспиеме на ова тема па утре да продолжиме :)

  @zorandesign, неe тие беа скапи на времето :( , јас имав Connect3D Radeon 8500LE 128MB ...
   
 21. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  672
  6 Јуни 2007
  Jа имам сонувано оваа графичка како дете :)

  Простете за ОТ :)
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,145
  1,527
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Не сум и јас далеку од ова :) само што беа прескапи :( јас за 3Х поевтино ја земав мојава која е у принцип истото јадро само што наместо 275/550 беше клокната на 250/500 :).
   
 23. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  672
  6 Јуни 2007
  Се сеќавам тие години ги малтретирав моите да ми купат графичка. Па во една прилика кога бевме во Бугарија, во продавница за хардвер побарав Radeon 9100(8500LE), но немаа. Ми понудија Radeon 9200. Но, за неа немав ништо прочитано во списанијата кои тогаш ги купував, па тркнав да побарам на интернет. Кога се вратив им велам - сакам да ја купам графичката, но ако има активно ладење( вентилатор). Таа што ја имаа беше со пасивно ладење, од Sapphire. И ми велат - Не е проблем, вратете се за половина час, ште ја намериме :D Се вративме. На истата и монтираа активно ладење и гаранција добив целосна...Уште тогаш беа далеку пред нас. Овде кај нас во државата најголем проблем е што секој се прави паметен и мисли дека е во право, па затоа тапкаме во место.Бугарите ги нарекуваат ѓупци, ама кај нив паметните прогресираат и нивните идеи се имплементираат....Слободно може темава да се преименува во Off-topic :D
   
  На prichina и gremlin им се допаѓа ова.
 24. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  JaС кога купував 6800GT ,имав пријател кој беше на факс во Ниш "Микро електроника" И знам дека беше еден од првите харвер ман во струга,па ми препорача да земам gainward 6800.во Србија до денес gainward е една од најпродаваните графички.Какви ли не модели со катам ладење имаа тоа е чудо,никој друк ни ASUS ни Gigabyte немаја ништо слично.Така да тогаш во србија на најдобри ги сметаја Gainward i albatron.Да го побарам моделот со водено ладење на нет ако го најдам ке го постирам
  EDIT: евего моделот [​IMG]
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  870
  528
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн

Сподели

Вчитување...