• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

АТИ Технолоџис

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
ATI Technologies, Inc. 3D RAGE PRO AGP 2X
_______________________________________________
Сакам да напраам Апдејт , постар модел е затоа.
Плус ако може некој да ми каже стратна за апдејтот од каде да спуштам.
Потоа нешто ми бараше - Дисплеј Драјверс - .. Па ако може помогнете ми затоа што 2Де ,3Де , неможе машинава да ми чита.
Фала ви однапред
Поздрав.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Кажи точно кој модел на графичка имаш и што точно сакаш да направиш? Во што е проблемот со картицата?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
Немам некој посебен проблем , само сакам едноставно Апдејт да и направам.

ATI Technologies, Inc. 3D RAGE PRO AGP 2X
1002-4742-5C-1028-4082
ATI Video BIOS
ATI 3D RAGE PRO AGP 2X (GT-C2U2)
ATI Internal DAC
4 MB

- Инсталирани Драјвери
atidrae 5.1.2493.0 (Lab01_N(ericks).010612-1818)


Advanced Micro Devices, Inc.
Информации за производот - http://ati.amd.com/products/home-office.html
Доунлоад на драјвер - http://ati.amd.com/support/driver.html
Апдејт на Драјвер - http://driveragent.com?ref=59
____________________________________________________________________
Ове е благодарение на Еверест , али неможам да се снајдам ...
Иначе сакам апдејт да му направам на драјверот , со некој по квалитетен , а во меѓу време да спуштам за мојот процесор Дисплеј Драјверс затоа што ми вика дека нешто не подржува мојата Картица , таму 2де / 3де незнам ...
Поздрав бато!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
во меѓу време да спуштам за мојот процесор Дисплеј Драјверс затоа што ми вика дека нешто не подржува мојата Картица , таму 2де / 3де незнам ...
Некако мислам дека ми ги мешаш работиве.
Дисплеј драјверите немаат врска со процесорот. Тоа 2де / 3де што го кажуваш и дисплеј драјверите се однесуваат на графичката картица.Процесорот нема врска тука.
Ајде вака:
Оди на десктоп, десен клик, Properties/Setings/Advanced/Adapter и горе кај што пишува Adapter type прочитај го името на картицата и пиши го тука.

Ако за нешто не си сигурен немој да гибаш во драјверите!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ок. ATI RAGE е серија на графички картици кои нудат GUI 2D acceleration, video acceleration, and 3D acceleration. Овие картици што се однесува до меморијата ги има со 8 MiB of SGRAM или 16 MiB of WRAM, во зависност од моделот. Еве еден цитат од Википедиа за овој модел на графичка:

RAGE Pro offered performance in the range of NVIDIA's RIVA 128 and 3dfx's Voodoo accelerator, but generally failed to match or exceed its competitors. This, in addition to its (early) lack of OpenGL support, hurt sales for what was touted to be a solid gaming solution. In February 1998, ATI attempted to "reinvent" the RAGE Pro by simultaneously renaming the chip to "RAGE Pro Turbo," and releasing a new "RAGE Pro Turbo" driver-set (4.10.2312) that supposedly increased performance by 40%. In reality, the drivers only delivered increased performance in benchmarks such as Ziff-Davis' 3D Winbench 98 and Final Reality. In games, the performance actually suffered. Despite the poor introduction, the name RAGE Pro Turbo stuck, and eventually ATI was able to release updated drivers without the performance hit in games. Still, there was no tangible gaming performance improvement following the debacle.
Извини за текстот што е на англиски ама малку сум зафатен и немам време да преведувам. Се надевам дека ќе разбереш за што се зборува. :rolleyes:
Ако треба покасно ќе се потрудам да ти преведам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
Product Current
Installed Driver Recommended
Driver
ATI Technologies, Inc. 3D RAGE PRO AGP 2X 0.0 Your PC currently has the latest driver installed for your GPU. No driver update is necessary at this time.
I have read and agree to the terms and conditions of the NVIDIA Software License Agreement. Download Now
___________________________
E сеа гледам само до ова "No driver update is necessary at this time." ...А пак сеа кога го копирав за да ти го постирам овде , гледам дека има надолу "Download Now" ...??
Зошто неможам да го најдам , и да го спуштам драјверот ..??
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
Download Drivers - Video Adapters - ATI - 3D RAGE PRO LT PCI - driver1487.zip
Моментално овој го спуштам , мислам дека ќе се софпадни.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Your PC currently has the latest driver installed for your СPU. No driver update is necessary at this time.
На твојот компјутер го имаш инсталиран последниот драјвер. Не е потребен апдејт на драјверот!!!. :bravo:

Се е во ред кај тебе со драјверот и ич не се секирај за графичката картица, барем што се однесува до драјверот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
Абе океј , али зошто кога ќе го уклучам пример Билјартото Онлајн од www.grandbilliards.com , Лоби-то не ми го чита.
Истиот проблем кај еден другар го имаше , само што тој имаше ЏиФорс картица , и само ја апдејтирав и готово .. Се си беше во ред. :|
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
Aли ај за секој случај да го видам предходно наведениов сеттинг.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
Our software detected that your graphic card cannot support our Grandbilliard application. Please download the drivers needed for your graphic card, or contact our technical support ([email protected]) team for further guidance.
Ова е ерророт од Билјартот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
Му ставив драјвери од ввв.делл.ком , официјалнава на мојов ПС.
Така да сеа ми е изменето во Адаптер Тип - RAGE PRO TURBO AGP 2X
И одма се осеќа , разликата
Поздрав бро , и фала ти што се потруди на некој начин да ми помогнеш.
:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,863
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно