• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ати 5870 (Кросфајр) импресии

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,804
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
:) gokica - okolu duvanje so kompresor nemaj gajle - na psyside barem edno 3-4 pati sum mu gi cistel 5870 kite i nema nikakov problem ,a so duvanje se cistat najdobro zatoa sto konstrukcijata na ladilnicite e takva da ne zadrzuva mnogu prasina ,samo ako gi duvas drzigo ventilatorot so raka da ne vrti a koga ke go duva nego neka go duva od podaleku ili na pomal pritisok

:0 i nemoj da gi duva nekoj so kompresor koj e poln so kondenzirana voda ili sto nema filter vo koj se sobira vlagata - najdobro nekoj koj farba koli on mora da ima dobar kompresor koj ne sobira voda :)

Точно,воедно и благодарност за истото и се разбира репутација.

П.С. Слободно дувајте :LOL:
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
487
Skopje
Нема никаков проблем да се чисти pc со компресор...доколку компресорот е јак, треба малку од подалеку и се што е подвижно да се придржува со рака...а освен нови делови, чистењето со компресор е the real deal!
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,804
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Во врска со дебатата помеѓу мене Гојдо и уште еден член (неможам да се сетам на името) еве линк со потврда за тоа што зборував, поточно дека оверклокот на процесорот и така наречениот тесно грло ефект се приметува најзабележително во минималниот број на фремови.

http://www.legionhardware.com/artic...ossfire_cpu_scaling_performance_part_1,1.html
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,822
11,386
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Во врска со дебатата помеѓу мене Гојдо и уште еден член (неможам да се сетам на името) еве линк со потврда за тоа што зборував, поточно дека оверклокот на процесорот и така наречениот тесно грло ефект се приметува најзабележително во минималниот број на фремови.

http://www.legionhardware.com/artic...ossfire_cpu_scaling_performance_part_1,1.html

Одличен линк и споредба. Добро е што се посветиле внимание на минимум фрејмрејтс кои сепак не се често предмет на анализа а и навиистина е опсежна оваа сторија со многу различни тестови. Да претпоставувам дека може да им се верува на резултатите зашто сепак написот и анализата е од март па и драјверите се веќе на ниво.

Баш ќе пробам кај мене да мерам минимум фрејм рејтс на некои од игрите како Crysis Warhead и World in Conflict зашто презентираните некако ми изгледаат прениски иако игрите навистина се захтевни. А и зборуваат за кросфајр конфигурација таму.

Не играм многу, но тие игри кои ги возам на максимум детали не наишле на проблем на мојот Т220 како на пример Wolfenstein, Devil May Cry IV, Mass Effect 2, Dragon Age, Stalker: Clear Sky, Assassins Creed II, Bioshock II, Resident Evil 5 и уште неколку. Не сум забележал ни ронка кочење, сецкање и сл. Значи можеби феном 2 на таа резолуција е тесно грло, но тоа е на неколку наслови од сите на пазарот кои се позахтевни или можеби и помалку оптимизирани и кои се избрани за анализата.

Но баш ќе биде интересно да направам споредба кај мене зашто во анализата го има мојот процесор само што јас се разбира ќе бидам со сингл картица.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,804
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Да и мене ме интересира, пробај сток и рецимо 3.6 сигурно ќе има разлика, поготво кај игрите гладни за процесор како тие што се од тестот.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,822
11,386
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Сакав само мал апдејт да направам околу можноста да се отвори пластиката над хитсинкот без да се одлепи кулерот.

Дојдов до заклучок дека не е можно, зашто сепак прво мора да се отстрани комплетно кулерот со пластиките па да се дојде до штрафчињата од пластиката.

Еве го тоа и илустрирано:

30.jpg

39.jpg
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,822
11,386
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Извинување за двојниот пост. Сакам да споделам искуство со намалување на работната фреквенција и волтажа на 5870.

Со сетинзи 850/1200/1.162 на Assassins Creed 2 температурата на картичката (максимум) изнесува во моментов 59 C.

Други сетинзи кои ги зададов беа 700/1000/1.090 со што во истата игра температурата се спушти за 2 С односно на 57 С. Не е богзнае што но во игри кои не се захтевни ќе го корситам овој профил.

За крај пробав 640/900/1.062 за да има максимална температура од 55 С. Некако овој сетинг како да не е добар за мазен гејмплеј но сепак треба уште тестирање.

Оваа процедура ја направив со цел да ја намалам брзината на вентилаторот во потопли периоди иако не е ништо што не е подносливо ни со дефаулт сетинзи. Не сакам да си играм со брзината на вентилаторот во биос зашто после тоа ќе ме копка додека играм а и не сакам да оставам повисоки температури од оние кои ги постигнува дефаулт.
 

NetworX

Intern
3 мај 2009
959
46
Јас наместив некои сетингзи за вентилаторот во RBE, поточно кога е ладна графичката (35с) вентилаторот да работи на 30%, и кога ќе крене над 68-69с да работи на 100% (што си е сигурно). Кога е на idle скоро и не ја слушам, а и кај постарите игри не покачува температура бидејќи е оптоварена +- 20%.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,822
11,386
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Конечно добар воздушен кулер за хај енд графичките картички на nVidia & ATi кој нуди добро воздушно ладење и за VRM. Zalman vf3000 n (nVidia) 260, 275, 285 & a (ATi) 5830, 5850, 5870. Zotac овој кулер го вградува на 480GTX AMP!.

vf3000-large.jpg


http://www.quietpc.com/gb-en-gbp/products/ati-vga/vf3000.

Маана му е што нема PWM вентилатор туку само fanmate. И не е компатибилен ATi>nVidia and vice versa. Ќе барам чаре да го порачам. :D
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,822
11,386
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2,120
162
Скопје
impresiven kuler ,konecno zalman resi da vnese malce inovacija vo nivnite proizvodi ,spored linkovite dava impresivni rezultati na 58xx serijata ,da imam takvo cudoviste bi go zemal i ova za da bide uste pogolemot cudoviste :D
Spored mene ovoj kuler ne e nekoj napredok vo odnos na grafickite na NVidia bidejki podrzuva samo 2xx serijata
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,822
11,386
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Spored mene ovoj kuler ne e nekoj napredok vo odnos na grafickite na NVidia bidejki podrzuva samo 2xx serijata

Сигурен сум дека ја поддржува и 4хх серијата на nVidia и наскоро Zalman ќе го објави тоа зашто Zotac ја спрема 480GTX OC AMP! со овој кулер.

Ако може да ја лади 480 оверклокувана тогаш овој кулер може се. :D

149xefm.jpg
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2,120
162
Скопје
mozno e i taa varijanta ,osven ako nema napraveno nekoj izmeni na ladilnikot specialno za 4xx serijata ,sekako ke vidime za odredeno vreme koga Zotac ke ja izdade kartickata :)
I mora da se rece Napred Zalman :bravo::bravo:
 

Vev

Intern
27 ноември 2009
19
1
Sto mislite za kolku vreme ke i padne cenava na 5870 barem 10 do 20%
ajde gatajte malku :rolleyes: kaj nas sega kolku i dvizi cenata 20000?
 

Fico

Intern
9 март 2008
251
14
Па по продавнициве мислам дека е нешто повеќе од 20к - накај 22 или 23 можда е.
А кога би паднала цената хмм ... најверојатно кога ќе и се зголеми конкурентност.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Во продавниците е над 24000. 24 и кусур е во Анхоч, кои имаат едни од најниските цени во земјава.

Што се однесува до цените и нивниот тренд, не верувам дека ќе паднат. Напротив верувам дека ќе пораснат. На почетокот цената на таа графичка беше доста пониска, но по големата побарувачка цената и беше зголемена за 10~15%. Потоа со порастот на доларот цената (во евра и денари) дополнително и се зголеми. Доларот има тренд на зголемување, па така ќе се зголемува и цената на оваа графичка картичка, како и цената на сиот хардвер и техничка роба.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,062
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Американците се вратија на нозе :D Тие што беа за русите ,епа на ти го. :) Ја користам оваа прилика ,да кажам, колку ја сакам 5870 ,искрено :) Вредеше секој цент.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,822
11,386
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
До крајот на годинава нема да има пад на цени. Покрај причините кои ги наведе gOJDO, јас би надополнил дека не се очекуваат нови модели на картички со нова генерација на процесори до крајот на годинава што е и главен фактор за пад на цените.

Сеуште е неизвесно кога точно ќе излезат ATi 6xxx но најверојатно Q4 2010 или Q1 2011 а дури и тоа не е извесно познавајќи ги проблемите со TSMC и лимитите со кои се соочуваат во задоволувањето на потребите на потрошувачката со 40nm процес и оние процеси кои доаѓаат (32, 28 итн.). Напоредно истиот проблем се однесува и на nVidia. Помалата понуда од побарувачка ќе носи високи цени и во иднина и за крај мојата проценка е дека 5870 и останатите картички кои денес се на пазарот ќе одржуваат висока цена на подолги патеки.

Единствено сегментот на лоу (мид-лоу) енд картички може најлесно да трпи промени зашто допрва ќе дојдат производите на nVidia во овој сегмент а и AMD го најави Llano APU кој со 480 стрим процесори за графика ќе доведе до турбуленции во овој сегмент на пазарот и најверојатно ќе ги урне цените поприлично.
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,044
1,369
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 2xM.2 2280 Gigabyte NVMe 1TB
PSU
Cooler Master V850
RAM
G.Skill 32GB (2x16GB) 3600MHz G.SKILL Trident Z RGB NEO F4-3600C18D-32GTZN
Video card
GIGABYTE GTX 1050 Ti G1 Gaming 4G
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
@gokica ... доколку нарачуваш Zalman vf3000 пиши ми ако може да нарачаме заедно (можеби поштарината ќе испадне поевтино) или пак сеедно ако имаш начин да го нарачаш некако да се договориме и јас ќе земам еден (пиши ми mob на PP, ќе ти се јавам).
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,822
11,386
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Eве најново ривју за хај енд десктоп картичките во едни од нивните најдобри верзии на пазарот односно фабрички оверклокувани и со нереферентно ладење. Ова е само доказ дека сопствениците на 5870 сеуште нема многу за што да се грижат ако играат со сингл картичка во нивниот компјутер.

http://www.tomshardware.com/reviews/gtx-480-amp-edition-gv-r587so-1gd-icooler-v-turbo,2686.html

BTW: во игра е и Залман кулерот.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,062
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Перверзија :) Quad + 5870 ,пукотници :) рендерот прска,render free :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,804
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Тоа е старо. Моментално се користат понови драјвери, 10.9.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,154
Членови
30,784
Најнов член
edwardleo
На врв Дно