• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ATI 48xx & Nvidia 2xx

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Neso

Gaining Experience
14 јуни 2008
222
252
Skopje
Neso's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] (1.28 v) Antec h20 920
Motherboard
ASUS ROG III Gene
Storage
Samsung 840 EVO
PSU
Cooler Master Silent 850W
RAM
3x4Gb kingston
Video card
Radeon HD5870 1Gb GDDR5
Case
Lian Li A06
Mouse
Gigabyte M6580
Keyboard
Mediatech
Audio
On board
Monitor
Apple Cinema Display HD 23"
OS
OS X Mavericks
M

Mr.Alien

Гостин
Еве ги на дланка новите модели на nVidia и AMD (ATi).Повеќе детали наскоро.
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Кај Radeon 4850/4870 тоа не се баш stream процесори. Работниот такт на SP (ај така ќе ги наречеме) е иста со работниот такт на GPU-то, т.е. не е во посебен клок домен. Бројот на RBE (render back ends ака ROPS) не е познат ниту бројот на текстурни единици (шпекулации се).

Цената на GTX280 ти е малку ниска (во Европа ќе биде 600 евра).
 
M

Mr.Alien

Гостин
OK. Во право си. Не се Stream процесори туку се Unified Stream Processors. Не е врат туку е шија. Види слика, BTW....
И, кај овие картички тие имаат свој сопствен работен такт.П.С. Шемава е од Radeon 2900 XT, но називот е ист и кај моделите од наредните генерации.
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Многу добро ја знам сликата, само некои работи не се гледаат.

Значи R600 има четири SPU (Shading Processing Units) кластери. Секој кластер има 16 шејдер единици. Секоја шејдер единица има 5 субскаларни ALU кои ги извршуваат шејдер операциите. Секое ALU може да обработи посебно инструкција по клок, со користење на паралелизација преку VLIW.

Првите 4 ALU на шејдер единицата можат за еден клок да извршат ADD, MUL, MAD и DP операција, single precision floating point, значи 32 битен float, како и integer собирање. Петтиот ALU е поспецифичен, не може да извршува DP (double precision) операција, но може да извршува integer делење, множење и шифтирање, како и трансцедентни функции (синус, косинус, логаритам, exp...). Може да врши и конверзија float<->int. Заборавив ова ALU може да извршува и float ADD, MUL, MAD.

Секој кластер може да работи на различна нишка (thread).

За локален мемориски пристап, шејдер јадрото, може да запишува/чита на голема низа на регистри (register file), чиј пристап е кеширан со 8 KB кеш.

Мислам дека ти е јасно што кажав.

И јас реков дека не се баш stream процесори пред се заради "подебелиот" петти ALU кој има специфична функција. А друг муабет како тоа ќе го нарече маркетингот.

А дека шејдер единиците во твојата табела за RV770 пишува дека работат на повисок такт отколку јадрото. Јас ти тврдам дека за RV770 најверојатно шејдер единиците работат на иста фреквенција како и јадрото, значи на ист клок домен.
 
M

Mr.Alien

Гостин
И што со ова? Објасни како работат Stream процесорите. Во ред. Пак не објасни зошто не се БАШ Ѕtream, како што напомена.
А за тактот на истите кај новите картички прогуглај малку, ако ништо друго....
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Не се баш stream заради петтиот ALU, кој си има посебна задача. Јас си ги викам ALU, групата од 5 ALU си ги викам шејдер процесор. Тие се најприкладни поими и најлогични. Маркетингот не ме интересира како ги вика. Сега Nvidia за GTX260/280 погоди како ги вика stream процесорите? Cores. Јадра. Уствари како сакаш наречи ги.

А за тактот сум многу сигурен 100% ако се 800 шејдер процесори. Не ми треба гугл, ионака имаше овие месеци премногу шпекулации, особено за тоа дека биле 480 SP со работен такт од 1050 MHz.

Уствари не, сигурен сум дека се 800 SP со работен такт 650 MHz и за SP и за јадрото, за случајот на HD4850. Она што го незнам е бројот на текстурни единици (и дали имаат некакво подобрување), најверојатно е 32 или 40.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Еве тука, најтазе информација:

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3334

Табелата која ја постирав ќе претрпи само незначителни измени.
Инаку, податоците ги добивам од добро проверени извори, кои во 99% случаеви имаат најнови информации (меѓу првите), и со кои соработувам неколку години наназад :).
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Табелата која ја постирав ќе претрпи само незначителни измени.
Инаку, податоците ги добивам од добро проверени извори, кои во 99% случаеви имаат најнови информации (меѓу првите), и со кои соработувам неколку години наназад :).
Значи сеуште тврдиш дека HD4850/4870 (ќе) работат на посебен клок домен?
 
M

Mr.Alien

Гостин
Според информациите со кои располагам, а кои не се смислени во кафана, со пивце и ќебапи за мезе (може и пилешки прсти, и тие одат добро уз пиво :D), со 99.9 и 102 % сум сигурен дека AMD (ATi) ќе го следат примерот на nVidia и дека шејдерите/стримовите/што-и-да-се ќе имаат посебен клок. Т.е., веќе имаат.
Освен, ако не се работи за вешто смилсена дезинформација од таборот на AMD и намерно да „процурела“ (со нивни амин!) дезинформација.
А зошто и тоа би било чудно? Во ваква рововска битка не се избираат средства, зарем не?
Да сме живи и здрави, 25.06. е за девет дена, а тоа е најавено како датум кога 4850/4870 ќе бидат претставени.
Тогаш и ќе дознаеме кој од нас двајца бил во право :).
Биди поздравен, and live long and prosper.:bravo:
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Според информациите со кои располагам, а кои не се смислени во кафана, со пивце и ќебапи за мезе (може и пилешки прсти, и тие одат добро уз пиво :D),
Сакаш да кажеш дека јас одам по кафани и од нигде некаде некој ми кажал или ми текнало дека RV770 има само една работна фреквенција. Го сметам за навреда ова.
Да сме живи и здрави, 25.06. е за девет дена, а тоа е најавено како датум кога 4850/4870 ќе бидат претставени.
Тогаш и ќе дознаеме кој од нас двајца бил во право :).
Биди поздравен, and live long and prosper.:bravo:
Јас ти тврдам дека сум СИГУРЕН дека сум во право. BTW, RV770 има 40 текстурни единици (сеуште не сум проверил колку е точно, но точноста е доста голема околу 90%, со оглед на конфигурацијата).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

Neso

Gaining Experience
14 јуни 2008
222
252
Skopje
Neso's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] (1.28 v) Antec h20 920
Motherboard
ASUS ROG III Gene
Storage
Samsung 840 EVO
PSU
Cooler Master Silent 850W
RAM
3x4Gb kingston
Video card
Radeon HD5870 1Gb GDDR5
Case
Lian Li A06
Mouse
Gigabyte M6580
Keyboard
Mediatech
Audio
On board
Monitor
Apple Cinema Display HD 23"
OS
OS X Mavericks
M

Mr.Alien

Гостин
Сакаш да кажеш дека јас одам по кафани и од нигде некаде некој ми кажал или ми текнало дека RV770 има само една работна фреквенција. Го сметам за навреда ова.
Не, туку сакам да кажам, односно КАЖАВ дека изворот/изворите на моите информации и податоци истите не ги смислуваат во кафана, туку или тестирале и провериле/дошле до заклучок, или информациите им се од прва рака. А таа прва рака се - производителите.
Понатаму, на нечии и на некои сајтови сум регистриран за добивање на вести/извештаи/PDF data sheet-ови/press releases.
И, добиените податоци понатаму ги разменувам (по потреба) со други луѓе кои имаат ексклузивни вести. И дебатираме за нив, разгледуваме, дискутираме.....задоволен?
Преку глава ми е од членови на форумов кои го ставаат на кантар секој збор на секого, барајќи причина за кавги. Во 99,9% од случаевите, постовите ги разбрале поглешно (како ти претходниот мој) па упорно бркаат вештерки и истеруваат духови на форумов, претејќи со разноразни глупости, инспекции, к*рчеви карики и совети за радио дифузии, весници и слични БАЉЕЗГАРИИ.
АМАН ВЕЌЕ ЛУЃЕ - АКО СТЕ ЛУЃЕ ПРЕСТАНЕТЕ СО ТОА!
Обидете се да бидете поконструктивни, насочете ја енергијата во таа насока.

Јас ти тврдам дека сум СИГУРЕН дека сум во право. BTW, RV770 има 40 текстурни единици (сеуште не сум проверил колку е точно, но точноста е доста голема околу 90%, со оглед на конфигурацијата).
ОК, биди сигурен колку што сакаш. Твое право е. Само, и на други ќе им биде нејасно - од каде си сигурен? Процентите ги извади од ракав или од релевантен извор? Точност поголема од 90%, тврдиш дека си сигурен. ОК, еве, те предизвикувам да докажеш ако можеш/знаеш - ОД КАДЕ ДОЗНА ЗА 40 ТЕКСТУРНИ ЕДИНИЦИ? СО СЛИКА И SCREENSHOT ОД ИЗВОРОТ.
ВТОРО, ПОСТИРАЈ ЈА ФОРМУЛАТА СПОРЕД КОЈА ГИ ПРЕСМЕТА ПРОЦЕНТИТЕ?
Направи го ова, па после дави ме со реплики. Преку глава ми е од празни препукувања и млатење празна слама. Или докажи, или не ме гњави ниту мене ниту другите на форумот со празни муабети се додека не се појават Radeon HD 4870/4850 и не излезат официјални податоци.
Се разбравме?
 
M

Mr.Alien

Гостин
@Neso

ОК е ова, но ние дискутираме за текстурните единици и дали се Stream или Unified Streaming процесори и сл.
Фала за обидот за помош, да видам како ќе се изјасни tatamata-ва .....
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Не барам кавга. Твојот извор(и) дека SP работат на посебен клок домен е погрешен, и што треба да помислам јас? И јас имам многу добри извори но имам и одредено разбирање за работите.

А од каде 40 текстурни единици. По логика, разбирање и дедукција. Значи мојата логика тргнува од R600. 4 кластери -> 16 шејдер единици -> 5 ALU тоа 4 * 16 * 5 = 320 SP. Тие 4 кластери можат да пристапат кон 4 семплери посебно, секој семплер може да се смета и се 4 текстурни единици. Севкупно 16 текстурни единици.

Со таа логика одам и на RV770. 800 SP / 5 ALU = 160 шејдер единици. 160 / 16 = 10 кластери. 10 кластери можат да пристапат кон 10 семплери * 4 = 40 текстурни единици.

Она што можам да грешам е што незнам какви се семплерите (дали се слични со R600), дали кластерите се групирано поинаку и како се поврзани со семплерите. Затоа реков дека сум 90% сигурен.

Го имам и дијаграмот на RV770 но не можам да тврдам дека е автетичен, и така нека остане.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не ти лоша логиката, но не мора да значи и дека е точна.
На некој начин, самиот си одговори. R600 и RV770 не мораат да имаат иста архитектура.
Во еден од претходните постови спомнав дека можеби намерно е пуштена дезинформација околу техничките детали на RV770. Можда е така, можда не. Не би ме чудело да е така. Изворот од каде ми се податоците за табелата секогаш има меѓу првите на располагање информации.
Значи, да прекратиме - податоците во табелата може да се сосема точни, а може и да не се.
На порталот ја постирав истата табела, со назнака дека се работи за сеуште неофицијални податоци,
http://it.com.mk/index.php/Vesti/Svet/Prvi-detali-za-najnovite-kartici
и веќе утредента направивме апдејт - имаше два грешни податоци за GeForce 260 GTX.
За RV770 знам дека архитектурата ќе му биде во одредена мерка изменета, но дека грото ќе биде базирана на RV670. Затоа и велам дека не е сигурно.
Можда ќе бидат и 40, можда и 32, а можда и повеќе? Конечно, и за бројот на Stream процесори имаше шпекулации - до последен моент сите мислеа дека бројот на истите ќе биде 480, ама еве, најново е дека ќе бидат 800.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@BSOD
Тоа го тупам цело време, само....ај, не е битно...:D
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Сигурно се 800 SP со еден клок домен (625MHz/750MHz). Бројката таман одговора на 1 TeraFLOP (4850) и 1,2 TeraFLOP (4870). TeraFLOP-оповите се СИГУРНО потврдени.
OK TataMata...неам поим кој работи се потврдени со сигурност а кој не се.
Без разлика, мислам дека овие ќе ги сонуваме ние...колку ќе се 400 еура и кусур:plachko2:
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Целиот проблем е со неточните спецификации кои се појави, чинам на еден германски сајт дека RV770 има 480 SP со посебен клок домен. Дали некој го измислил или ATI пуштил дезинфомација тоа и не е битно.

Само се прашувам, зошто не ми верувате?

BSOD 4850 ќе кошта 200 долари (кај нас околу 150 евра??).
 
M

Mr.Alien

Гостин
Целиот проблем е со неточните спецификации кои се појави, чинам на еден германски сајт дека RV770 има 480 SP со посебен клок домен. Дали некој го измислил или ATI пуштил дезинфомација тоа и не е битно.

Само се прашувам, зошто не ми верувате?
Батка, тоа го тупам цело време. Може да е ОК информацијата, може да е е fake. Тоа е истакнато и од страна на батката кој ми ги испрати, дека тоа ќе остане непознаница до самото појавување. Посебниот клок генератор е извесен, останува сосема мала резрва само во погледот на Stream процесори. Затоа и викам, настрана натегање, да причекаме да се појави, па тогаш ќе дискутираме што е како е и зошто е така. А тоа за 480 SP го имаше и на NordicHardware, во комбинација со посебен клок генератор.
Уствари, ме интересира твоето мислење - дали е подобро да се има посебен клок генератор или не?
Ја сметам дека е подобро - независна работа од такт генераторот на самиот графички процесор, опции за посебен такт, избегнување на празниот од (евентуален) на чекање на податоци за обработка....има многу фактори.
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Јас велам дека сум 100% сигурен дека се 800 SP и еден клок домен. Не дали е ОК или fake.

А тоа за посебен клок, не можам да тврдам што е подобро или не. Се зависи од „ситуација“. Али сум склон кон еден клок домен, поедноставен дизајн, полесно за синхронизација, помалку транзистори. Сакам едноставни работи.

Дистрибуцијата на клокот низ еден чип е посебна уметност, пред се заради конечната пропагација на струјата (клок сигналот мора во одредени граници точно на одреденото место, поточно низ цел чип).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,214
Мислења
858,236
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно