• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Athlon X2 45W процесори (4450e, 4850e, 5050e) ги има ли кај нас

 • Ја почнал/а темата
 • #1

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,367
655
damjan.softver.org.mk
Ако некој има повеќе информации што има на пазаров, пошто по интернет слабо се наоѓа било што за нашиве фирми
Ме интересира AMD процесор Athlon X2 на 45W ... Има три такви кои AMD ги нуди сега 4450e, 4850e, 5050e.

Ме интересира цена и кој ги продава во .мк
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
2,972
686
има во мебиус,бар така пишува во ценовникот.
Athlon 4850+ (PIB) AMD BUSINESS Class & Energy Efficient Dual Cores (AMD Athlon™ 64 X2 Dual-Core, L2 cache 2x512KB, 2500MHz, System Bus 2000MHz, Stepping G2, Wattage 65W, cooling fan)
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,762
14,842
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
maci тој е 65W.

Тешко дека кај нас ќе најде од тие модели кои ги бара. Ако му е толку битна енергетската ефикасност, јас би купил ем поефикасен ем побрз процесор од Intel: Core2 Duo E5200 или E7200.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,762
14,842
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
ne se toa 20w, se raboti za energetska efikasnost.
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,508
444
Skopje
што му мења 20 вати?
ne se toa 20w, se raboti za energetska efikasnost.
Lower TDP processors will use less energy and put out less heat but perform at the same level as their regular wattage bros. It's as simple as that. For overclocking, the lower the wattage version of a CPU will generally top out around the same general area as a regular version...

Mislam deka e jasno, da ne preveduvam
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,367
655
damjan.softver.org.mk
4850е e 45W, може им е грешка во ценовникот.

Фала во секој случај, ќе проверам.

Иначе, 2-та интела се ок процесори, но немаат виртуелизација* а и 65W vs 45W ми прават разлика.. работата е дека сум осетлив на бучење па сакам да го направам компјутеров што потивок. 45w cpu ќе ми овозможи помирен cooler (или така е теоријата).

* глупа политика на интел да не можеш крајот да им го фатиш кој процесор има, а што нема.. за разлика од амд кој во секој AM2 процесор ги има истите можности.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,367
655
damjan.softver.org.mk
пс.
гледам на http://rhs.com.mk ги има и процесорите што ги сакам а и матичната што ја сакам.

Знае некој што е финтава со оваа фирма, каде продава, кај да видам цени?!?

матичната http://rdr.to/005
процесорот http://rdr.to/006
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Јас колку што можев да видам фирмата не е од Македонија туку од Романија.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,762
14,842
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Кога веќе земаш onbaord, би ти препорачал матична плоча 790GX + SB750. Инаку можеш да си земеш сега било каков Athlon64 X2. За неколку месеци ќе има 45nm Phenom II X3 и X2, кои ќе бидат енергетски многу поефикасни од тие кои ги споменнуваш погоре.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,367
655
damjan.softver.org.mk
фина е 790GX ама мислам дека не ми треба толку..

иначе има некоја конкретна на нашиов пазар?

а знам и за процесорите, али ќе треба поскоро да го купам pc-во изгледа.
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,508
444
Skopje
Plocata e od ECS

A790GXM-A - 8800den


Vo januari se pustaat vo prodazba Phenom II X4 (ne se low power), a duri vo juni Phenom II X2 (ona sto tebe ti treba), taka da za sega zemi nekoj Athlon X2 i cekaj do juni...

 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,367
655
damjan.softver.org.mk
купив, од мебиус..

cpu 5050e 45W и плоча ECS 780GM-A (не е најбољата 780G ама доволно добра е)

секоја им чест што ги имаат овие процесори... али фирмиве (сите) за компјутери мора да си поработат на сајтовите, а и да почнат да одговараат на мејлови.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Јас го неам тој во ценовник :zbunet3:
Кога го добиле ти кажаа?

Edit: Го има во новиот ценовник, само 65W пишува :zbunet3:

Athlon 5050+ (PIB) AMD BUSINESS Class & Energy Efficient Dual Cores (AMD Athlon™ 64 X2 Dual-Core, L2 cache 2x512KB, 2600MHz, System Bus 2000MHz, Stepping G2, Wattage 65W, cooling fan)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,568
Мислења
823,583
Членови
28,075
Најнов член
GGPPkorcula
На врв Дно