Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ATA

Статус
Затворена за нови мислења.

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Кој не цени наше,

Kako i da e, ENTER e edinstveno kompjutersko spisanie vo Makedonija so tiraz od 15.000 primeroci, a se prodavaat skoro 90 % od tirazot. Ne ocekuvame na site da im se dopadneme, posebno ne na onie koi se isfrustrirani on nekoi si svoi licni pricini.

No, makedonce ne bi bilo makedonce ako ne mu se svigja tugjoto poveke. Ne ni cini OnNet, los marketing imal, a McDonalds e TOP.. itd itd

Ептен не ти е на место муабетов, посебно последните две реченици,
нема нормален човек кој може да ги споредува Bug и Ентер.
Да, го купувам Ентер, и го почитувам како моментално единствено наше списание, и супер е што има континуален развој, ама сега да не претеруваме. Ентер пак највеќе е насочено за средношколци и почетници.
Pro-Edition-от е добар, ама сеѕште има многу малце страници, страниците за игри има трипати повеќе.

Добро е, одите напред, ама нема смилса дека не сме сакале наше, направети и вие квалитет како Bug или Мрежа и ќе прајме муабет. Само тогаш децата од осмо одделение нема да ви го купувааат.
А профитот секако е битен.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Туторијали, во несвест да падеш

Не за друго пошто во Ентер веќе има туторијали за почетници и постари корисници на кои им треба помош околу основните програми за канцелариско работење,

Абе има туторијали , за неписмени луѓе, два реда код, или три клика тука едет таму, и тоа е.
Тоа е сосема во ред за почетници, и баш таков ви е слоганот "Списание кое сите го разбираат", а сите да го разбираат мора да е просто и едноставно. Тоа е факт и нема бегање.
И тоа е пак во ред, не е ништо лошо, супер е што се подобрувате.
Мене ме нервира што се праите дека сте списание за професионалци и сл. па дури имате и м**да да се споредувате со Буг. Срамота е.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Дечките од INBOX се производ на ЕНТЕР, така да се што научиле е токму од ЕНТЕР.

Ако се дечките производ на Ентер не значи дека не можат да се подобри од Ентер, и дека не можат да направат саглам списание.
А тоа дека научиле од Ентер, е јака работа, и вие сте учеле од некој друг.
Не се занесувајте толку, не сте вие прво списание во МКД, не измисливте вие топла вода, ако е А1 со вас, може да ги лажете малите деца ама има некој што знаат како е.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Финтата

Ednas pisav i ke povtoram, nevozmozno e na site da im se dopagjame.

Финтата е кому се обидувате да се допаднете, очигледно работата е да продаде што е моѓно повеќе, каде квалитетот е во втор план, и тоа си е во ред, ама не се прајте дека се покривате и дека тоа списание луѓето што се малце повеќе навлезени не можат да дочекаат да го купат, за све да научат. Смешно е.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Ептен не ти е на место муабетов, посебно последните две реченици,
нема нормален човек кој може да ги споредува Bug и Ентер.
Да, го купувам Ентер, и го почитувам како моментално единствено наше списание, и супер е што има континуален развој, ама сега да не претеруваме. Ентер пак највеќе е насочено за средношколци и почетници.
Pro-Edition-от е добар, ама сеѕште има многу малце страници, страниците за игри има трипати повеќе.

Добро е, одите напред, ама нема смилса дека не сме сакале наше, направети и вие квалитет како Bug или Мрежа и ќе прајме муабет. Само тогаш децата од осмо одделение нема да ви го купувааат.
А профитот секако е битен.

Prvo, nikoj ne go sporeduva BUG i ENTER. Nesporedlivo e. A i cenata e nesporedliva.
Vtoro, ENTER e tokmu napraveno da ima po malce za site, zatoa sto profesionalci vo Makedonija ima malku i poveketo ne kupuvaat spisanija.
I treto, koga prosecen Makedonec ke ima mok da plati 400 denari za ENTER, veruvaj mi deka ke bideme i podobri od BUG.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Абе има туторијали , за неписмени луѓе, два реда код, или три клика тука едет таму, и тоа е.
Тоа е сосема во ред за почетници, и баш таков ви е слоганот "Списание кое сите го разбираат", а сите да го разбираат мора да е просто и едноставно. Тоа е факт и нема бегање.
И тоа е пак во ред, не е ништо лошо, супер е што се подобрувате.
Мене ме нервира што се праите дека сте списание за професионалци и сл. па дури имате и м**да да се споредувате со Буг. Срамота е.

Citiram "za nepismeni lugje" ....

Ne e vo red da gi navreduvash lugjeto ako ne se informaticki pismeni. Tokmu toa e pottik za nas da gi naucime i da im pomogneme.
VO NITU EDEN MOMENT, "ne se praime" spisanie za profesionalci. Imame samo segment za profesionalci, i taka se vika Pro-Edition. Toa bi trebalo da ti razjasni nekoi raboti.
PAK ke povtoram, ne se sporeduvame so BUG.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Ако се дечките производ на Ентер не значи дека не можат да се подобри од Ентер, и дека не можат да направат саглам списание.
А тоа дека научиле од Ентер, е јака работа, и вие сте учеле од некој друг.
Не се занесувајте толку, не сте вие прво списание во МКД, не измисливте вие топла вода, ако е А1 со вас, може да ги лажете малите деца ама има некој што знаат како е.

TOCNO, mozebi mozat. Se vide kolku traese INBOX. Nie si ucevme sami na svoite greski, a normalno deka sme gi iskoristile i iskustvata na site drugi spisanija vo svetot, ne samo od MK.
Ne sme prvo spisanie, momentalno sme edinstveno vo MK, a postojaano sme na vrvot bez ogled dali ti ke go prifatish toa ili ne.
Ne mi e jasno sto e loso vo sorabotkata so A1? Najdobra TV vo Makedonija se.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Финтата е кому се обидувате да се допаднете, очигледно работата е да продаде што е моѓно повеќе, каде квалитетот е во втор план, и тоа си е во ред, ама не се прајте дека се покривате и дека тоа списание луѓето што се малце повеќе навлезени не можат да дочекаат да го купат, за све да научат. Смешно е.

eden zbor ke ti objasni: SITE
Znaeme deka e nevozmozno no se trudime. Prifakame sugestii i kritiki (sekako ne i navredi).
A ti, slobodno, napisi kulturna kritika i sto Ti bi sakal da se smeni i podobri vo Enter. Ako sakas, poveli, napisi nekoj tekst za spisanieto. Daj svoj pridones vo Podobar ENTER.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Очигледно некому не му е по ќејф да се пишува лошо за ентер.
Немема везе, не се замарам повеќе со тоа.
Има и други теми на кои може без цензура да се пишува.
Нема врска.
 

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
Мене ме нервира што се праите дека сте списание за професионалци и сл. па дури имате и м**да да се споредувате со Буг. Срамота е.

1. никаде нема видено дека се споредуват со Буг.
2. никој не кажал дека е списание за професионалци, туку за во иднина можеби тоа би било.
3. што ке кажеш за тие 2те горе:gjavol:
 

BLACK EYE

Intern
29 април 2007
7
0
ИМААТ УШТЕ МЛЕКО ДА ПИЈАТ!!!

PRO EDITION успеа да го крене нивото на ЕНТЕР, тоа е факт. Да продолжеа како што почнаа, верувам дека ПРО сега ќе се развиеше уште повеќе. Навистина не ми е јасно зошто, и вон секоја логика е, што ги намалија страниците и што ставаат непроверени написи во ПРО, "тестови" на нетестирани компоненти, односно, пренесени мислења и искуства од автори од други сајтови, автори што имаат м.д.ња и знаење да тестираат.

Значи, за да бидат ПРО потребно е следново :) :
1. сериозни и детални тестови на хардвер, со свои коментари и резултати;
2. споредбени тестови на хардверски компоненти;
3. детални анализи на софтвери (тоа и го имаше во неколку наврати, каде се сега?);
4. споредби помеѓу сродни софтвери (антивируси, firewall-ови, PDF креатори , ZIP/RAR софтвери, backup софтвери и сл.);
5. повеќе колумни и интервјуа;
6. испитување и тестирање на мрежи во поглед на безбедност и постојаност;
7. поголем простор за опис на технологии и програмирање.
8. и уште многу друго, пред се да пронајдат автори што се разбираат во тоа што го пишуваат. Чест на неколку исклучоци, во моменталниот состав на ЕНТЕР нема такви.

Се надевам дека барем малку допринесов за подобрувањето на ЕНТЕР:) .
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
PRO EDITION успеа да го крене нивото на ЕНТЕР, тоа е факт. Да продолжеа како што почнаа, верувам дека ПРО сега ќе се развиеше уште повеќе. Навистина не ми е јасно зошто, и вон секоја логика е, што ги намалија страниците и што ставаат непроверени написи во ПРО, "тестови" на нетестирани компоненти, односно, пренесени мислења и искуства од автори од други сајтови, автори што имаат м.д.ња и знаење да тестираат.

Значи, за да бидат ПРО потребно е следново :) :
1. сериозни и детални тестови на хардвер, со свои коментари и резултати;
2. споредбени тестови на хардверски компоненти;
3. детални анализи на софтвери (тоа и го имаше во неколку наврати, каде се сега?);
4. споредби помеѓу сродни софтвери (антивируси, firewall-ови, PDF креатори , ZIP/RAR софтвери, backup софтвери и сл.);
5. повеќе колумни и интервјуа;
6. испитување и тестирање на мрежи во поглед на безбедност и постојаност;
7. поголем простор за опис на технологии и програмирање.
8. и уште многу друго, пред се да пронајдат автори што се разбираат во тоа што го пишуваат. Чест на неколку исклучоци, во моменталниот состав на ЕНТЕР нема такви.

Се надевам дека барем малку допринесов за подобрувањето на ЕНТЕР:) .

Kaj nas site znaat samo da kritikuvaat i da davaat sugestii... MIslite deka e lesno i ednostavno da se napravi seto toa? Neznam od kade ti e pravoto da ocenuvas koj e dobar avtor a koj los.
Ajde da napravime sporedba... Napisi nesto od sto si ti celosno zadovolen vo Makedonija i sto mislish deka e perfektno napraveno? Moze li taka? Bilo sto izberi i stavi go na postov da go kritikuvame, moze? Sekogas ima mesto za podobruvanje i sekoj moze da se pravi pameten i da kritikuva. Kako sto vikaat na K 15- Dojdi napravi go- DA TE VIDAM!
 

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
Kaj nas site znaat samo da kritikuvaat i da davaat sugestii... MIslite deka e lesno i ednostavno da se napravi seto toa? Neznam od kade ti e pravoto da ocenuvas koj e dobar avtor a koj los.
Ajde da napravime sporedba... Napisi nesto od sto si ti celosno zadovolen vo Makedonija i sto mislish deka e perfektno napraveno? Moze li taka? Bilo sto izberi i stavi go na postov da go kritikuvame, moze? Sekogas ima mesto za podobruvanje i sekoj moze da se pravi pameten i da kritikuva. Kako sto vikaat na K 15- Dojdi napravi go- DA TE VIDAM!

е убо му кажа... ајде BLACK EYE сега искажи се па да видеме кој е подобар :D
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Demokratija?

Toa se vika Demokratija-pravo na izbor

Demokratija e toa postinzite da se stavat vo off topic?
Sto ima loso vo postimnzite sto gi premestivte?
Ili ne odgovaraa za imigot na spisanieto?

Zasto zoltite kartoni od administratorite ne gi prakate javno, neka ima sekcija za toa, ne na privatni poraki.

Nemam namera poveke da se zamaram. Ozbilno.
Pisav toa sto go pisav, ako ima nekoj malce pameten i razbran i ako gi procita site moi postovi ke uvidi deka vo nikoj slucaj ne sakav nekogo da navredam ili omalovazam, ama nekoj ocigledno nema razbioranje za odredeni stvari.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Kaj nas site znaat samo da kritikuvaat i da davaat sugestii... MIslite deka e lesno i ednostavno da se napravi seto toa? Neznam od kade ti e pravoto da ocenuvas koj e dobar avtor a koj los.
Ajde da napravime sporedba... !

Icigledni imas problem na razbiranje na porakite i se dodeka ne go nadmines ke ima problemi so prakanje nna vakvi poraki.

Mene iskreno tvojava poraka mi e blsgo receno smesna.
Prvo tipot sto ja napisal verovatno e vas citratel, i ako toj nema pravo da kritikuva togas ne znam koj ima. Zarem ne postoite za citatelite.

Druga rabota e sto poveke pati na kritiki znaete da kazete "Pa sedni ti napisi, pa ke te vidime"

Prvo i osnovdo deckite koi se vraboteni vo Enter toa go pravat profedsionalno i za pari pa zatoa podlezat i na kritiki.

Nekoj ako sakal da pisuva recenzii ke gi pisav, ima mnogu mesta na koi saka toa da go pravi. Ednostavno nekoj saka da pravi nesto drugo. I go pravi toa vo sto e najdobar.

Bidejki vie pisuvate tekstovi i recenzii ili pravete go toa na nivo ili ic ne go pravete.

Toa e isto kako jas da pocnam da glumam, i pojma nemam od gluma, i nekoj od publika da mi rece deka ne me biva. Toa ne znaci deka toj vi veli deka znae da glumi poveke od mene, mozebi tipot po profesija e hirurg i toa si fo pravi na nivi, ne se site po profesija akteri, ama ne ni mora da bides za da dades kritika, tuku deka ednostavno treba da si ja probam srekata vo nesto drugo

Za nekoi raboti ocigledno ne se razbirame
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
CITAT 1:8. "и уште многу друго, пред се да пронајдат автори што се разбираат во тоа што го пишуваат. Чест на неколку исклучоци, во моменталниот состав на ЕНТЕ* нема такви."

CITAT: "Prvo i osnovdo deckite koi se vraboteni vo Enter toa go pravat profedsionalno i za pari pa zatoa podlezat i na kritiki."

znaci...??Konfuzija vo redovite...??? Ili?
Never mind...
Just Relax and Enjoy life...
At least you can try :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
CITAT 1:8. "и уште многу друго, пред се да пронајдат автори што се разбираат во тоа што го пишуваат. Чест на неколку исклучоци, во моменталниот состав на ЕНТЕ�* нема такви."

CITAT: "Prvo i osnovdo deckite koi se vraboteni vo Enter toa go pravat profedsionalno i za pari pa zatoa podlezat i na kritiki."

znaci...??Konfuzija vo redovite...??? Ili?
Never mind...
Just Relax and Enjoy life...
At least you can try :)

Мислам дека сакаше да каже дека луѓето од Ентер професионално се занимаваат со тоа што го работат и не е задоволен од нив :)
Професионално работење незначи беспрекорно работење, ако си го сватил тоа така од вториот цитат, грешка си

My 2c
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Isto taka i besprekorno rabotenje ne znaci deka nekoj e profesionalec, neli :)
A i postovite se od razlicni lugje, no so isti nameri se :)
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
а што ќе им е на „професионалците“ списание, тие знаат се, нели :confused:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
а што ќе им е на „професионалците“ списание, тие знаат се, нели :confused:

Професионалците незнаат се'. Никој не знае се'. Згора на тоа, ИТ е таков сектор каде што е неопходно секојдневно надоградување и следење на развојот на технологијата.
Секогаш има што да се научи.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
па на тоа мислев, никој не може да се нарече информатички професионалец не постои такво нешто, секогаш ќе има што да се учи.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Toa se vika Demokratija-pravo na izbor

Docna odgovarama, ama sega vo vidov.
Kakva demokratija, D mi prati togas privatna poraka, mi dade zolt kartno, oti zborev protiv enter, Da ti ebam takvta Demokratija.
Samo i ovde(vo borecki klub,) ako nekoj vi mrci mnogu za enter, ke go izbrisete. Ne e toa na arno. Ama vas obraz e toa.

Uste ednas ke kazam, ne se zamaram pojke so ENter. I onaka ne vredi.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.029
Членови
35.427
Најнов член
bojan.janicevic
На врв Дно